Omega 3 roślinna - termin przydatności

napisał/a: Brutal Bugatti 2013-05-02 18:40
Jak długo po upływie daty można spożywać omegę 3 ? roślinną firmy olefarm . Kupiłem 37 sztuk i nie wiem ile sobie zostawić a ile dać rodzinie termin przydatności upływa z końcem maja 2013 :D
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-05-02 20:03
Ty się przejmujesz? ja kupiłem 50 opakowań :)))))))))))))))

Zamierzam brać max do końca czerwca. Olej się utlenia, szczególnie że tam nie ma witaminy E która temu zapobiega. Dlatego ten produkt w przeciwieństwie do innych suplementów nie może być spożywany długo po terminie. Dla pewności przechowuj produkt w lodówce to powinien dłużej być zdatny do spożycia.
napisał/a: ruruszka 2013-07-07 07:21
Spożywanie jakichkolwiek farmaceutyków po terminie jest ryzykowne. Tak jak zwykły olej w butelce jełczeje, tak i takie tabletki się psują. Przechowywanie w lodówce faktycznie może trochę przedłużyć ich przydatność do spożycia, ponieważ generalnie oleje powinno przechowywać w zimnym i ciemnym miejscu, ale ja zawsze odradzam zażywanie jakichkolwiek tabletek po terminie ważności.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-07-07 07:29
Co do olejów pełna zgoda, ale co do innych leków przechowywanych w odpowiedniach warunkach te ryzyko jest minimalne.

Z analizy, jaka ukazała się w 2006 roku w piśmie „Journal of Pharmaceutical Sciences”, wynika, że w przypadku 88 proc. leków przechowywanych na wypadek sytuacji krytycznych w ramach amerykańskich zapasów strategicznych, termin przydatności został wydłużony przynajmniej o rok. Testy przeprowadzone przez FDA wykazały bowiem, że wciąż można je bezpiecznie zażywać. Wśród tych substancji były środki przeciwbólowe, antybiotyki, leki przeciwwirusowe i środki na malarię.

Całość: http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1655433,1,leki-po-terminie-dzialaja-czy-szkodza,index.html

Ale sam w bazie PubMedu widziałem kilkanaście badań mówiących o bezpieczeństwie leków przyjmowanych po terminie ważności. Najciekawsze badanie było nad fiolkami testosteronu gdzie po 5 latach od daty terminu ważności, zawartość substancji czynnej była na poziomie 97% i to jedyny minus jaki znaleźli badacze. Bezpieczeństwo toksykologiczne było takie same jak produktu "w dacie ważności".

Pisałem też kiedyś tu na forum, że miałem przyjemność rozmawiać z Dyrektorem ds. Badawczo - Rozwojowych dużej Polskiej firmy produkującej suplementy diety i zapytałem o terminy ważności i powiedział mi że śmiało mogli by dawać 5 letnie terminy ważności ale prawo pozwala tylko na 2. W USA większość suplementów diety ma 3-5 letnie terminy ważności u nas 2.