Sibutramina- czy to naprawdę jest groźne?

napisał/a: mr_handy 2010-09-05 00:57
Witam, mam znowu pewien problem. Moja dziewczyna zaczęła łykać sibutraminę. Czytałem trochę o tym, lek był do niedawna sprzedawany normalnie, ale teraz jest niedostępny. Ale ona, cwana bestia, zrobiła sobie duuuży zapas. Czy grozi jej z tego powodu jakieś realne niebezpieczeństwo? Myślałem, że jest to jakiś zwykły preparat na odchudzanie, ale przypadkiem przeczytałem w necie co to za lek i się wystraszyłem. Co powienienem zrobić w takiej sytuacji? Boję się, że jej ten lek zaszkodzi. Udar, zawał...bierze go już 3 miesiące i nic, więc może nie jest to takie groźne? Sam już nie wiem co o tym myśleć:/
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-09-05 21:28
A w jaki sposób Pańska dziewczyna zrobiła sobie duży zapas tego leku, skoro sibutramina była wydawana wyłącznie na receptę lekarską? Skoro dostała receptę, to chyba jest pod opieką lekarza, który jej to przypisał? W tej sytuacji powinna porozmawiać ze swoim lekarzem, czy kontynuować terapię za pomocą sibutraminy i jeśli lekarz stwierdzi, że nie i zaleci inne leczenie, to zgromadzone zapasy powinna wyrzucić do specjalnego pojemnika w aptece.
napisał/a: mr_handy 2010-09-06 16:21
Powiedzmy, że po prostu ma spory zapas, nieważne skąd ;) Czy ktoś miał jakieś powikłania po sibutraminie?
pelikan233
napisał/a: pelikan233 2010-09-14 11:30
a na co jest ten lek i po co go bierze? moze jest lekomanką?

tutaj widziałem wątek dla takich osób http://zdrowie.wieszjak.pl/forum/thread/124102,jestes-uzalezniony-od-lekow--tutaj-mozesz-sie-wygadac.htm
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-09-14 22:40
pelikan233 napisal(a): a na co jest ten lek i po co go bierze?quote]
Sybutramina była substancją stosowaną do wspomagania odchudzania u pacjentów z otyłością (BMI>30kg/m2) oraz u pacjentów z nadwagą (BMI>27kg/m2) i współistniejącymi czynnikami ryzyka związanymi z otyłością (np. z cukrzycą typu 2).

Mr_Handy napisal(a): Powiedzmy, że po prostu ma spory zapas, nieważne skąd ;)

Tym gorzej, jeśli nie wiadomo skąd to ma! Stosowanie leków niewiadomego pochodzenia może być groźne dla życia lub zdrowia, bo nie wiemy, czy nie są sfałszowane lub jak i gdzie były one przechowywane itp. Takie leki bezwzględnie należy wyrzucić do pojemnika w aptece.

Mr_Handy napisal(a):Czy ktoś miał jakieś powikłania po sibutraminie?

Ze stosowaniem sybutraminy wiązało się ryzyko wielu działań niepożądanych: od bardzo częstych (u więcej niż 1 na 10 osób) zaparć czy bezsenności po częste objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego (m.in. wzrost ciśnienia tętniczego krwi i częstości akcji serca - z tego powodu w trakcie stosowania sybutraminy konieczna była regularna kontrola ciśnienia i częstości akcji serca).
napisał/a: ja_bubu 2010-09-14 22:47
No dobra, ale te skutki uboczne byly znane już wcześniej. Można o tym poczytać w ulotce. To dlaczego przestano produkować leki zawierające sibutraminę?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-09-15 00:08
Producent Meridii (firma Abbott) przebadała wpływ zmniejszenia masy ciała przy zastosowaniu sybutraminy (substancja czynna Meridii) na objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z nadwagą i otyłością z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych (w tej grupie osób lek był przeciwwskazany do stosowania). Okazało się, że leczenie sybutraminą skutkowało niewiele większym spadkiem wagi (średnio o 2-4 kg większym), za to sybutramina powodowała więcej objawów niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego (np. udarów, zawałów serca) niż placebo. W rezultacie uznano, że korzyści ze stosowania leku nie przewyższają ryzyka jakim obarczone jest jego stosowanie i lek został wycofany.

Podkreślam, że u większości z tych pacjentów lek normalnie nie powinien być stosowany, gdyż choroby układu sercowo-naczyniowego były przeciwwskazaniem do jego stosowania. Jeśli dziewczyna @Mr_Handy stosowała lek pod kontrolą lekarza i nie miała takich przeciwwskazań, to ryzyko tak poważnych działań niepożądanych (zawał, udar) prawdopodobnie było niewielkie.
napisał/a: ja_bubu 2010-09-15 00:10
To co można stosować zamiast sybutraminy?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-09-15 00:13
Obawiam się, że obecnie na rynku nie ma alternatywy dla sybutraminy (innego leku, który wpływałby na uczucie głodu/sytości). Proszę jednak porozmawiać na ten temat z lekarzem, na pewno zaproponuje inne leczenie. Jakie? Tego nie wiem.
napisał/a: ~ladymarion 2010-11-22 09:13
kiedyś był Tussipect (syrop i tabletki na kaszel), teraz jest tylko na receptę. Szkoda, bo nie dość, że po pięciu pastylkach byłam w stanie nauczyć się mapy świata to jeszcze traciłam na wadze.
ewcia691
napisał/a: ewcia691 2010-11-24 19:18
~ladymarion napisal(a): kiedyś był Tussipect (syrop i tabletki na kaszel), teraz jest tylko na receptę. Szkoda, bo nie dość, że po pięciu pastylkach byłam w stanie nauczyć się mapy świata to jeszcze traciłam na wadze.

tak, bardzo fajnie. nie lepiej isc od razu na dyskoteke i kupic sobie amfę?
napisał/a: ~ladymarion 2010-11-29 08:18
Efedryna a amfa robi NIEWIELKĄ różnicę.