Domy drewniane, domy z bali i tym podobne

napisał/a: Martitoje 2013-09-23 14:04
Mi się strasznie podobają realizacje [mod:reklama usunięta] . Może kiedyś uda mi się uzbierać i spełnić swoje marzenie!
napisał/a: Niebanalna 2013-09-23 19:51
Widzę przypadkiem odświeżony temat to i ja się wypowiem
Od 3 lat mieszkam w domu z płazów drewnianych i z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że budowa tego typu domu to była najlepsza decyzja. Kosz budowy porównywalny z porothermem, ale czas realizacji ( trzeba było przygotować fundamenty i poczekać na ich wysuszenie) tydzień! Później od wejścia wszystkich ekip (elektryk, hydraulik, glazurnik,etc) do dnia, w którym się wprowadziliśmy minęło niecałe 6 m-cy
Dom ma swój klimat. Latem daje przyjemny chłód, nie nagrzewa się jak domy murowane. Zimą błyskawicznie się nagrzewa, niewielkim kosztem i długo utrzymuje ciepło.
Jest bardzo dobrze ocieplony. Płazy drewniane zewnętrzne mają wymiary 15x25 cm, później z tego co pamiętam idzie jakaś folia paroizolacyjna, wełna mineralna 10 cm, kolejna jakaś folia i w zależności od upodobań drewniane panele ścienne imitujące zewnętrzne płazy drewniane lub regips.
napisał/a: Martitoje 2013-09-25 08:37
Uwielbiam takie realizacje. Mam nadzieje, że kiedyś będzie mnie stać na coś takiego [mod:reklama usunięta]
napisał/a: aniawro 2013-10-08 13:18
a ja mam pytanie odnośnie zaufanych firm, no bo w końcu to poważna inwestycja. Gdzie szukaliście swoich? internet, znajomi? Ja znalazłam jedną stronę którą podoba ma firmy z całego kraju [mod:reklama usunięta] (dobrze wstawiłam linka? nie znam się na tym )
ale chyba mają mały staż, przynajmniej tak wyglądają. Możecie cos polecić od siebie?

[ Dodano: 2013-10-08, 13:21 ]
Przepraszam za dwa posty, chodzi mi o strony na których moge przeglądąć oferty, żebym nie musiała przeglądać dziesiatek różnych stron firmowych
napisał/a: bedecy 2013-11-20 14:00
W naszych warunkach to bardzo ryzykowna sprawa, po pierwsze drewno musi być odpowiednio sezonowane oraz przez określony czas, a dostawcy często skracają czas żeby tylko dostać kase a inwestor zostaje z problemem pracujących bali. Każdy inny przypadek budownaia domu z drewna to nienajlepszy pomysl na nasze warunki klimatyczne. Dużo przejśc przez zero oraz mroźne zimy. Taki dom będzie bardzo drogi w eksploatacji, zdecydownaie oszczędniej będzie postawienie domu z betonu komórkowego co zapewni niskie rachunki za ogrzewanie, ponieważ posiada najniższy wsp przewodzenia ciepła. Dodatkowo buduje sie szybko czyli oszczędność na robociźnie i nie zostaje praktycnzie żaden odpad.
napisał/a: Niebanalna 2014-01-18 21:46
bedecy napisal(a):po pierwsze drewno musi być odpowiednio sezonowane oraz przez określony czas, a dostawcy często skracają czas żeby tylko dostać kase

Dlatego należy zrobić rozeznanie na rynku i wybrać sprawdzonego, godnego polecenia wykonawcę. My tak zrobiliśmy, mieszkamy w domu ponad 4 lata i nie mogę złego słowa powiedzieć.
bedecy napisal(a):inwestor zostaje z problemem pracujących bali

Drewno zawsze będzie pracowało, zawsze. Latem wyszuszane słońcem kurczy się, jesienią, zimą "ciągnie" wilgoć z powietrza i pęcznieje. Taka jego uroda, że popęka z zewnątrz tu i ówdzie. W środku domu stropy przy kominku też mają prawo spękać, bo tam podczas ogrzewania jest najwyższa temperatura. Taki urok tego materiału
bedecy napisal(a):Taki dom będzie bardzo drogi w eksploatacji

Bujda! Latem w domu panuje przyjemny chłód - nie otwieram okien w ciągu dnia, żeby gorące powietrze z zewnątrz nie wpadało. Różnica w temperaturze na zewnątrz a w domu sięga 10 st.C!
Zimą dom nagrzewa się bardzo szybko i długo utrzymuje ciepło. Grzejemy jesienią/wiosną kominkiem, a późną zimą uruchamiamy C.O. Kubik drewna na 1 sezon ogrzewania to aż nadto, a w domu temperatura w dzień nie spada poniżej 20 st.C (mamy małe dziecko i jesteśmy "ciepłolubni"), w nocy jest ok. 18-19 st.C (miesięczny rachunek za zużycie gazu zimą przy nie paleniu w kominku (jak grzejemy w kominku,to nie włączamy CO i odwrotnie) to ok.270 max. 400 zł
bedecy napisal(a):Dodatkowo buduje sie szybko czyli oszczędność na robociźnie i nie zostaje praktycnzie żaden odpad.

Mając gotowe fundamenty dom z bali powstał w 3 dni - konstrukcja zewnętrzna + ściany nośne i ścianki)konstrukcje działowe). Żaden dom murowany w tym czasie nie powstanie. Nic nie musi schnąć. Wchodzą po kolei kolejne ekipy: elektryk, hydraulik, ekipa od budowy domu okłada ścianki działowe boazerią drewnianą lub karton gipsem wg uznania Inwestora, kładzie drewniane podłogi, montuje drzwi, etc. Wprowadziliśmy się do domu w przeciągu 6 m-cy - moim zdaniem przewaga plusów po stronie domu z drewna
napisał/a: markoxpolo 2014-08-06 16:26
Jakby ktoś miała namiary na firmę działającą w Wielkopolsce proszę o wiadomość
____________________________
http://www.fuko.pl/ubezpieczenia/nieruchomosci/mieszkania/jaki-koszt.html
napisał/a: Itzal 2014-08-06 19:25
napisal(a):W naszych warunkach to bardzo ryzykowna sprawa, po pierwsze drewno musi być odpowiednio sezonowane oraz przez określony czas, a dostawcy często skracają czas żeby tylko dostać kase a inwestor zostaje z problemem pracujących bali.

i dochodzi jeszcze problem samego cięcia drewna na bale - moja lepianka była budowana kilkadziesiąt lat temu (nie podam dokładnej daty żeby nie straszyć ), i sam stolarz powiedział, że to jest rewelacyjna robota, każdy bal ma rdzeń, jest cięty z jednego pnia, a dzisiaj tną grube pnie na 4, rozbijają rdzeń i z takich bali robi się domy. Nie wiem, czy te obecnie budowane przetrwają tyle samo, co stare kilkudziesięcioletnie.

bedecy napisal(a):Taki dom będzie bardzo drogi w eksploatacji,

tak jak Niebanalna, absolutnie się z tym nie zgadzam - kuzynka postawiła dom murowany, ze wszelkimi możliwymi izolacjami, i z rewelacyjnych materiałów, a mimo to latem w mojej lepiance jest chłodniej niż na zewnątrz, mimo otwartych okien i drzwi, a w jej domu można się niemal ugotować, mimo że zamyka okna, by ciepłe powietrze nie wpadało. Zimą dom drewniany jest łatwiej ogrzac, bo drewno ma niski współczynnik przewodzenia temperatur, więc nie grzejemy murów, tylko powietrze, które jest w pomieszczeniu. Szybciej robi się ciepło.

bedecy napisal(a):Dodatkowo buduje sie szybko czyli oszczędność na robociźnie i nie zostaje praktycnzie żaden odpad.

dom z bali buduje się szybciej, jeśli masz gotowe fundamenty - dokładnie tak, jak pisze Niebanalna.
napisał/a: AgnieszkaKobyla 2014-08-19 14:25
Jaki jest orientacyjny koszt budowy takiego domku? Chodzi mi nie o dom do mieszkania, ale o dom, w którym można spędzić wakacje latem, lub ferie zimą.
napisał/a: Kamella1 2015-01-21 13:06
Średnio koszt budowy takiego domu może oscylować w granicach 150 tys zł - może być dużo mniej i dużo więcej.
W zależności od wielkości domu i wielu innych czynników. Warto przejrzeć sobie gotowe projekty domów np. w Dobre domy albo innych pracowniach.
Często takie projekty można zaadaptować właśnie na konstrukcje drewniane, ale też myślę, że da się znaleźć sporo projektów zakładających od początku budowę domu drewnianego. Zwykle do nich są dołączane wstępne kosztorysy budowy, więc wiesz na jakie wydatki musisz się przygotować.
napisał/a: sylwusia8 2015-01-23 20:25
Domki drewniane są bardzo urokliwe. A możliwość mieszkania w nich w zimie, napalenia w kominku daje naprawdę wyjątkowy i nie powtarzalny klimat :) Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat procesu budowy takich domków polecam artykuł http://www.mgprojekt.com.pl/blog/drewniany-dom-caloroczny :)
napisał/a: mionn87 2015-09-15 11:28
Osobiście mam dom murowany, ale czasami marzę o drewnianym domku. W takich domach panuje romantyczna atmosfera i świetny klimat. Koleżanka postawiła drewniany dom w około 3 miesiące i znaczniej taniej, niż ja kilka lat temu swój, choć są podobnej wielkości, także takie domy to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli planujecie budowę domu to polecam właśnie drewniany.