Wilgoć w kuchni - jak usunąć? (nowy okap?)

napisał/a: Tiliviel 2012-12-08 19:50
Piszę do Was z prośbą o rady. Mam mały dramat w kuchni od pewnego czasu. Rzecz dotyczy ścian i wilgoci. Otóż w niektórych miejscach (głównie w rogach) zaczęły się robić ciemniejsze plamy. Fakt, w kuchni jest czasami, jak w ukropie, a stary okap nie bardzo sobie radzi (to naprawdę stary, archaiczny eksponat, który na dodatek buczy jak startujący samolot). Nie wiem, czy jest sens zamalowywać to, czy postarać się o jakiś nowszy model okapu. Wydaje mi się, że zamalowywanie zażegna problem tylko na pewien czas, a ja wolałabym mieć już spokój. Zresztą siedzenie w tym ukropie też nie jest niczym przyjemnym, bo to w końcu ma być kuchnia, a nie sauna. Czy warto kupić zatem nowszy okap, a jeśli tak, to co byście poleciły, tak, żeby nie odbiło się to po kieszeni, a jeśli nie, to co innego można zrobić?
napisał/a: olalp 2012-12-20 20:08
Do wyboru do koloru, możesz sobie ustawić jaki konkretnie okap chcesz mieć, jakie wymiary itd:

http://www.skapiec.pl/szukaj/w_calym_serwisie/okap+amica
napisał/a: kobietka29 2012-12-21 22:14
najlepiej kupic nowy okap.
co do scian, to nawet jak juz beda suche to takie plamy od wody nie znikaja i trudno je zamalowac, zwykla farba nie da rady. kup okap, a potem poradz sie fachowca co ze scianami,
napisał/a: emila3000 2012-12-22 00:07
nowy okap, plus poprawa wentylacji w domu. Jeżeli masz wentylacje grawitacyjną, przy podłodzę wywierć w ścianie kilka dziurek wiertarką, i okna zawsze rozszelnione muszą być, żeby wentylacja mogła sprawnie pracować.

A wilgoć trzeba potraktować preparatem specjalnym...
napisał/a: rajka 2012-12-25 16:37
Przede wszystkim właśnie poprawa wentylacji w domu.
napisał/a: magduchaa 2013-10-11 09:33
pozbyć się możesz poprzez środki grzybobójcze, ale to daje efekt tylko na chwilę - dobra wentylacja i ogrzewanie w czasie zimy - ale może być tak że wina leży po stronie konstrukcji mieszkania i mogą być nieszczelne mostki termiczne
napisał/a: julia92 2016-02-24 15:04
Przede wszystkim powstawanie wilgoci wiąże się ze złą wentylacją lub jej całkowitym brakiem. Poza tym także może tak się dziać, gdy jest źle zamontowana izolacja przeciwwodna fundamentów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację, a następnie osuszyć ściany, np metodą iniekcji krystalicznej. Oczywiście nie zapomnieć o usunięciu grzyba oraz pleśni.