Drzwi

napisał/a: karolina3 2009-04-17 08:22
Jakie powinny być wymiary drzwi wejściowych tak aby były zgodne z feng shui? Może ktoś wie?
krzysiekr
napisał/a: krzysiekr 2009-04-28 12:46
Nasze europejskie wymiary drzwi nie są dobre. Na pewno zła jest wysokość drzwi 2 metry.
napisał/a: ~Katarzyna 2009-05-19 20:26
Ja bym sie nie przejmowała wymiarem. Drzwi są bardzo ważnym elementem. Co do wymiarów to istotne jest to żeby nie były za małe ani za duże. Nie powinny zbytnio zwracać na siebie uwagi. Powinny być zadbane, odpowiednio oznakowane (nr domu), oświetlone. Powinny bez problemu się otwierać (należy zadbać o to by zamki były sprawne, by drzwi nie skrzypały).
napisał/a: karolina3 2009-05-21 08:21
Ma Pani rację, ale są przecież jakieś korzystne miary w feng shui?
napisał/a: izabela6 2009-07-10 20:39
Są tylko ogólne zalecenia co do wymiarów w fs. Podkreślam ogólne,praktycznie każdy przypadek domu jest indywidualny, wymaga konsultacjiniestety. To moje zdanie.
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2009-07-10 20:50
Katarzyna już udzieliła wyczerpującej odpowiedzi.
napisał/a: dr_paichiwo 2009-07-11 14:25
Wielce prawdopodobne jest, że istnieją dwa rodzaje miar do określaniaszczęśliwych wymiarów. Miara zewnętrzna i miara wewnętrzna. Dodatkowątrudność stanowi fakt, że różne rejony Chin posługiwały sięróżnymi, osadzonymi w tradycji miarami. Zatem trudno jest określićktóre miary są tymi właściwymi.
Może cechą właściwą zatem jestproporcja pomiędzy wymiarami?
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2009-07-11 20:11
Nie spotkałem się w FS Trad. że ważny był wymiar a dokładnie mówiącjego wartość. Natomiast jak najbardziej proporcje mają znaczenie np.jeśli chodzi o drzwi do budynku.
napisał/a: dr_paichiwo 2009-07-12 10:43
Panie Włodzimierzu
Ja mówię tutaj o proporcjach zawartych w samejmiarze używanej przez chińskich stolarzy do budowy np mebli. Poza tymtaka miara posiada na sobie szczególne oznaczenia mogące być użytecznew ezoterycznym podejściu do stosowanych wymiarów.
Ale o tym uczy siępodczas specjalnych kursów.
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2009-07-12 17:09
Panie Doktorze
Wiem doskonale o czym mowa ale ja się nie zajmuje takimirzeczami bo to ma mniej wspólnego z Tradycyjnym Feng Shui niż ja zDalajlamą
Traktuję to jako ciekawostkę i część chińskiejkultury a dokładnie mówiąc zasad cechu stolarskiego w Chinach.
Takichmiar na przestrzeni wieków wymyślono setki i wciąż są wymyślane przezdwudziestoparoletnich mistrzów w Hongkongu którzy nabijają w butelkęcoraz to nowszych amatorów FS.
Najbardziej znaną miarą jest Lu Banktórej nazwa pochodzi od patrona Taoistycznych chińskich mistrzówciesielskich który żył 770 do 476 p.n.e. (prawdopodobnie nawet nie byłchińczykiem). Linijka jest podzielona na na dobre i złe odcinki zktórych jedne nadają się do projektowania grobów a inne domów dlażywych. Dawniej na dworze cesarskim władcy mogli usługiwać i doradzaćtylko fachowcy znamienici więc i mistrzowie cieśli patrząc na swoichkolegów od FS, nie chcieli być gorsi więc wymyślili kilka "chwytów"które miały z ich dzieł zrobić coś wyjątkowego. Tą wyjątkowośćich dzieł miały zapewnić właśnie owe miary. Na przestrzeni czasuinformacje te były przekazywane z pokolenia na pokolenie ustnie i jak sięłatwo domyślić zmieniały swoja postać. Ciekawostką jest to żepierwsza wiadomość pisana która się zachowała powstał 1500 lat poczasie w którym żył Lu Ban.

Nie należy popadać w przesadę ikojarzyć wszytskiego z Feng Shui bo to zaczyna być już nudne. Mamy jużkadzidełka FS, masaż FS, muzykę FS czy ubrania FS.
Tylko patrzeć jakniedługo usłyszymy np. o wodzie FS.

pozdrawiam
napisał/a: dr_paichiwo 2009-07-12 19:24
Dzięki ...
Popatrzę trochę z boku.
Może się okaże, że opróczzanegowania blisko dwu tysiącletniej tradycji ezoterycznej chińskichstolarzy, zaneguje Pan jeszcze zasady fengshui, I chingu, Ba Zi, medycynychińskiej i czegoś tam jeszcze ...
sądzę, że znalazłoby się też imiejsce dla wszystkich ksiąg fengshui napisanych gdzieś w tym samymczasie co podręcznik stolarski, wiedza w nich zawarta przecież pochodzichyba w dużej mierze z przekazu ustnego

Zmienność miar nie jest tutajżadnym odstępstwem od zasad, wszak istnieje coś takiego jak pojęciemiary zwane "kunem" czyli szerokością jednego kciuka właściwego litylko dla konkretnego osobnika, a stosowana przy pomiarach akupunkturowych.Miara jak widać bardzo indywidualna a stosowana chyba do dzisiaj ...
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2009-07-12 21:59
W zasadzie to nie chciałem tutaj niczego negować lecz wykazać brakzwiązku z zasadami Trad. FS.
Co do akupunktury to trochę się tyminteresuję oraz stosuję. Prawdę mówiąc nie słyszałem o mierze nabazie kciuka lecz o mapach meridianowych oraz mapach rozmieszczeńreceptorów poszczególnych narządów. Można osiągnąć świetnerezultaty oddziałując na stopach oraz dłoniach.
Pewne nauki mogą sięczęsto zazębiać ale trzeba umieć oddzielić jedne od drugich.