Studia medyczne a HBS+

napisał/a: Sal 2010-08-25 17:09
Witam serdecznie.

Jestem uczennicą trzeciej klasy liceum. Postanowiłam we wrześniu zdecydować się ostatecznie jak będzie wyglądała moja przyszłość i do czego będę dążyć. Bardzo chciałabym iść na studia medyczne, ale wcześniej muszę wiedzieć:

czy osoba posiadająca czynnik HBS+ we krwi może studiować medycynę? Czy zostanę przyjęta na studia?

Czynnik wprowadzono mi do organizmu zaraz po urodzeniu poprzez transfuzję krwi.

Jeśli nie znacie Państwo odpowiedzi - gdzie mogę ją uzyskać?

Pozdrawiam
Sal


PS Przepraszam, jeśli na forum poruszony był już ten temat.
napisał/a: Paulla 2010-08-27 20:05
Jeśli forumowicze nie będą wiedzieć to warto zapytać lekarza medycyny pracy lub wybadać sprawę na danej uczelni.
Powodzenia :)
Ja słyszałam różne opinie.
Na PW przesyłam link.
napisał/a: Vega21 2010-08-30 16:40
Witam.
Ja czytałam, że nie można wykonywać takich zawodów jak pielęgniarka lub chirurg. Nie wiem jak jest z przyjęciem na studia, bo na uczelni wymagają chyba zaświadczenia lekarskiego, przynajmniej tak było u mnie ( i podejrzewam, że na większości uczelni). Przed rozpoczęciem praktyk pielęgniarskich musiałam też iść do lekarza medycyny pracy, ale on nie zlecił mi żadnych badań (tylko wypisał zaświadczenie na podstawie wywiadu), a z uczelni zlecili tylko badanie moczu, ale już przed praktyką u lekarza rodzinnego miałam robione badania krwi i dopiero jak wyszło, że jestem zdrowa dostałam pozwolenie na odbycie praktyk. Dlatego możesz mieć problemy ze studiowaniem na kierunkach medycznych. Z dostaniem się na nie, może nie będzie aż takich problemów, jak z kontynuowaniem nauki. Chociaż od kolegów na studiach słyszałam, że osoby chore mogą być lekarzami, ale tylko w niektórych specjalnościach.
Dlatego nie udzielę Ci 100% pewnej odpowiedzi, ale napisałam to co wiem:) Ale najlepiej zrobić tak, jak radzi koleżanka Paulla i zapytać lekarza medycyny pracy lub w dziekanacie wydziału na który ewentualnie będziesz starała się dostać.
Pozdrawiam.
napisał/a: PaniDoctorW 2010-08-31 20:54
No właśnie. Dobrze, że ja nie mam czegoś takiego, bo zastanawiam się nad specjalizacja z chirurgii ogólnej.
napisał/a: xxyz 2010-09-03 01:09
Poki co nie ma żadnych oficjalnych zakazów wykonywania zawodu lekarza przez osobę zarażoną. Te badania, ktore są robione przed pryzjęciem do pracy maja chronic szpital przed ewentualnymi roszczeniami z Twojej strony ( sprawdzają, czy ktos jest zakażony, aby uniknac potem placenia Ci odszkodowania - moglabys twierdzic, ze zarazilas sie w czasie wykonywania pracy). Nawet jeśli badania wyjda +, nie oznacza to ze nie dopuszcza Cie do pracy. Lepiej jednak nie decydowac sie na specjalizację zabiegową - na razie oficjalnych zakazow nie ma, ale nie wiadomo, jak to bedzie w przyszlosci. Z niezabiegowymi nie powinno byc problemow.