Gotowanie wg pięciu przemian

napisał/a: ania4321 2009-07-17 11:58
Czy ktoś wie na czym to polega? Wdzięczna będe za info. Buziaczki
napisał/a: ~Ewa 2009-07-17 12:53
Gotowanie wg 5 przemian to fajna zabawa - związane to jest z medycynąchińską. Gotujesz według obiegu 5 Żywiołów (przemian) lubsmaków:
drzewo - kwaśne smaki,
ogień - gorzkie,
ziemia - słodkie,
metal - pikantne,
woda- słone.
Czyli weźmy rosół z kurczaka,zaczyny od jakiego chcemy Żywiołu, ważne jest zachowanie kolejnościobiegu Żywiołów: D, O, Z, M, W.....i znów D...:
1. zimna woda (W -słony smak),
2. wrzucam kurczaka (D - smak kwaśny),
3. szczyptapapryka (O - gorzki),
4. marchew, seler (Z- słodki),
5. odrobinakardamonu (M - ostry),
6. sól (W - słony smak) i znów coś z drzewa naprzykład pietruszka, kurkuma, odrobina miodu...itd...można robić kilkaobiegów.
Ważne są proporcje (niewielkie) oraz po każdym wrzuceniujakieś Żywiołu - 2 minuty mieszać. Podobno rosół im dłużejgotowany, tym ma większe właściwości lecznicze. W Chinach każdyŻywioł (element) odpowiada za jakiś organ, wykańczając rosół naOGNIU np.: dodając szczyptę kurkumy - wzmacniamy płuca...rozgrzewamyorganizm...ogień daje ciepło. Żołądek, śledziona i trzustka ulokowanesą w Żywiole Ziemi. Potrawy przygotowywane w tym Żywiole będą jewzmacniać i równoważyć. Każdy produkt spożywczy należy do jednego zŻywiołów (smaków). Na przykład: ziemniaki to element Ziemi i smaksłodki, cebula czy pieprz znajdują się w elemencie Metalu – smakuostrym; sól, woda zimna - w smaku słonym i elemencie Wody; zielone natki,biały ser, kurczak - w smaku kwaśnym i elemencie Drzewa; wrzątek iliść laurowy - w Ogniu i smaku gorzkim. Gotując, warto więc zaopatrzyćsię w odpowiednie tabele, aby poznać właściwości poszczególnychproduktów.
napisał/a: cridna 2009-08-01 11:04
Kurza stopa, wygląda skomplikowanie. A co to właściwie daje?
napisał/a: ~Ewa 2009-08-07 10:48
Zgodnie z zasadą yin i yang....daje to równoważony pokarm.... yin i yangto jak noc i dzień...jedno bez drugiego nie może istnieć....polecamksiążkę, by bardziej to zrozumieć - Gotowanie według Pięciu Przemian,autor Barbara Temelie, Beatrice Trebuth.
napisał/a: kot-huncfot 2009-10-08 11:53
a ile czasu przeciętnie więcej przeznaczasz na gotowanie według tych zasad?
napisał/a: ~grazyna 2010-06-27 13:37
Szkoda, że na tym się skończyło. Warto byłoby kontynuować dalej temat szalenie interesujący. Sama zaczynam gotować wg 5 przemian