SKROBIA- GDZIE WYSTĘPUJE

napisał/a: aga202 2008-04-03 06:59
gdzie występuje skrobia?
ja myśle że w makaronach, ziemniakach a gdzie jeszcze?
piszcie
napisał/a: sorrow 2008-04-03 09:40
A co na to wikipedia?
napisał/a: aga202 2008-04-03 17:26
jest tylko taki opis:

Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Amyloza
Amyloza
Amylopektyna
Amylopektyna
Ziarna skrobi
Ziarna skrobi

Skrobia - węglowodan, polisacharyd roślinny, składający się wyłącznie z merów glukozy, pełniący w roślinach rolę magazynu energii.

(C6H10O5)n n=300-360

Czysta skrobia jest białą, bezpostaciową (nie jest krystaliczna), amorficzną substancją bez smaku i zapachu, nierozpuszczalną w zimnej wodzie. Skrobia hydrolizuje wyłącznie na alfa-D-glukozę, lecz nie jest jednorodnym chemicznie związkiem - składa się w rzeczywistości z dwóch różnych polisacharydów:

* nierozgałęzionej amylozy łatwiej rozpuszczalnej w wodzie (ok. 20% naturalnej skrobi)Jest ona wielocukrem - jej cząsteczki składają się z wielu reszt glukozowych połączonych ze sobą atomami tlenu.
* rozgałęzionej amylopektyny, z reguły w stosunku ilościowym (ok. 80% naturalnej skrobi); rozgałęzienia powstają dzięki wiązaniom α-1,6-glikozydowym.

Skrobia tworzy roztwory koloidowe. Jednoprocentowy roztwór wodny skrobi jest używany do wykrywania jodu cząsteczkowego, z którym tworzy zabarwienie niebieskie w wyniku wiązania jodu przez amylozę.

W trakcie hydrolizy kwasowej skrobia rozpada się na coraz krótsze łańcuchy polisacharydowe tworząc kolejno:

* amylodekstryny (barwiące się z I2 na niebiesko),
* erytrodekstryny (barwiące się z I2 na czerwono),
* achrodekstryny (niebarwiące się z I2) i
* maltozę i glukozę.

Skrobię można wykryć za pomocą jodyny lub płynu Lugola, który zawiera jod. Pod wpływem jodu skrobia przyjmuje niebiesko-fioletowe zabarwienie.

Skrobia jest najważniejszym polisacharydem zapasowym u roślin, które magazynują go w owocach, nasionach, korzeniach w formie ziaren w liściach, bulwach, rdzeniu łodygi i kłączach. Szczególnie bogate w skrobię są ziarna zbóż i bulwy ziemniaka.

Odkłada się w komórkach roślin w postaci ziaren lub granulek, których wielkość i kształt są charakterystyczne dla poszczególnych gatunków roślin. Ziarna skrobi mają średnicę 2-120 µm, zależnie od pochodzenia mają różne właściwości i wygląd. Rozróżnia się skrobię ziemniaczaną, pszenną, kukurydzianą itp.

Skrobia i niektóre jej pochodne np. estry, produkty degradacji, utlenienia i częściowej hydrolizy) mają zastosowanie w przemyśle włókienniczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, papierniczym, tekstylnym oraz do produkcji klejów.
Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrobia"
Kategoria:
napisał/a: sorrow 2008-04-03 19:46
Ja wiem gdzie występuje skrobia i umiem czytać na wikipedii. Niepotrzebnie skopiowałaś tu tyle tekstu. Moje pytanie było tylko wskazówką dla ciebie gdzie szukać informacji zamiast pytać tu ludzi.