zazdrość o młodsze rodzeństwo

napisał/a: jacek-41 2010-10-15 17:14
mam 9 letniego synka i 2 letnią córeczkę. czasmi synek powiedziałbym dostaje szału, gdy zajmujemy się z żoną córeczką.
jak reagować na jego zachowanie?
czy powinniśmy zostawić małą i zająć się nim?
pelikan233
napisał/a: pelikan233 2010-10-16 17:29
dziecko czuje sie pokrzywdzone bo czuje ze poswiecacie mu za malo uwagi. uwazam, ze powinniscie postarac sie podzielic uwage na pol i poswiecac ja po rownio dzieciom. inaczej w przyszlosci dzieci zaczna ze soba rywalizowac i nie beda sie ze soba dogadywac (beda traktowaly sie wzajemnie jako przeciwnikow)
kasiuniaz
napisał/a: kasiuniaz 2010-10-17 10:26
starsze dziecko potrzebuje poprostu więcej uwagi. ja robiłam sobie takie wspolne chwile tylko ze starsza córą, żeby czuła ze też o nią dbam.
napisał/a: ada17 2010-10-21 21:02
To jest chyba normalne, że rodzeństwo jest o siebie zazdrosne. Twój syn jest już na tyle duży, że widzi i rozumie pewne sytuacje. Jest też zrozumiałe, że zawsze młodszemu, bardziej nieporadnemu zawsze poświęca się więcej uwagi, bo wychodzi się z założenia, że starszy jest mądrzejszy i powinien ustąpić młodszemu. Dlatego ja myślę, że w sytuacjach kiedy syn się wścieka, że więcej czasu i uwagi poświęcacie córce powinniście zaprosić go do wspólnej zabawy czy zajmowania się córka. Nawet przy kąpieli wystarczy poprosić syna, żeby np. przyniósł ręcznik dla córki, czy podał mydło, czy jakąs zabawkę małej. Angażowanie go w sprawy wasze i córki napewno doda mu tego bezpieczeństwa, że jest tak samo kochany i akceptowany jak młodsza córka. A nie pomyśleliście, żeby np. to syn przez chwilę sam zajął się siostrą,, Może wtedy zobaczyłby, że takie małe dziecko wymaga więcej uwagi i zrozumie dlaczego poświęcacie małej więcej czasu. Trzeba jednak postarać się przede wszytskim porozmawiać spokojnie z synem i poświęcaj mu maksimum uwagi.
JA z własnego doświadczenia wiem, (chociaż moje dzieci są z mniejszą różnicą wieku) że w każdym wieku zazdrość objawia się w mniejszym lub więszym stopiniu i trzeba naprawdę bardzo się starać, żeby dzieci nie czuły sie gorsze, bo to też rzutuje na przyszłe i zachowanie i stosunki zarówno z rodzicami jak i innymi ludźmi.
napisał/a: Karolciaczka 2010-10-25 15:04
Zazdrość o rodzeństwo jest bardzo naturalna i charakterystyczna dla tego wieku. Tutaj jest parę porad z tego zakresu: http://www.megapedia.pl/jak-przygotowac-dziecko-na-obecnosc-rodzenstwa.html. Najważniejsze, żeby nie faworyzować jednego dziecka względem drugiego, a to niestety częsty błąd, dlatego dzieci często czują się odrzucone i niedowartościowane.
michoo
napisał/a: michoo 2010-11-09 08:16
mysle, ze sprowadza się to do tego by dac kazdemu dziecku do zrozumienia, ze tak samo je kochacie. trzeba dzieciom poświęcać tyle samo czasu.
atomboy
napisał/a: atomboy 2010-11-09 10:14
"nie zapominaj" o starszym dziecku, miejcie swoje sekrety, niech czuje się wyjątkowe, włącz je w opiekę nad maluchem..