Ślub nieletniej

napisał/a: natalia89022 2009-08-04 13:53
mam 17 lat, i jestem w 22 tygodniu ciazy, chcę wziąć ślub ze Swoim chlopakiem, bo powiedziano mi ze to jedyne wyjscie aby wyprowadzic sie wraz z dzieckiem z domu.
U mnie w obecnym domu w ktorym mieszkam nie ma warunków na to abysmy mieszkali tutaj wraz z dzieckiem, czy moglabym sie wyprowadzic bez ślubu, czy ktos by to sprawdzil, ?
moze ktos z Was byl w podobnej sytuacji?
a jesli trzeba brac slub to ile trwa takie rozwiazanie sprawy i czy to prawda ze ślubu musza udzielic mi do urodzenia dziecka?

chcialabym sie wyprowadzic, bo boje sie ze to wszystko zaszkodzi dziecku, moj ojciec jest alkoholikiem a mamy tylko dwa male pokoje i wraz z siostra mama i bratem cisniemy sie w jednym pokoju.
Czy jest mozliwosc abym wyprowadzila sie z dzieckiem z domu, wiem ze to wbrew prawu, ale interesuje mnie tylko to czy ktos bedzie to sprawdzal?
a zapomnialam dopisac ze wniosek bede mogla zlozyc dopiero w pazdzierniku poniewaz mojego chlopaka nie ma obecnie w kraju i wroci dopiero w pazzierniku.
napisał/a: ~gość 2009-08-04 14:46
to wbrew prawu?
pierwsze słyszę...
napisał/a: myChaa 2009-08-04 15:35
nie ma prawa zabraniającego wyprowadzeniu się wraz z dzieckiem z domu. Jako 17latka jesteś już prawnie prawie dorosłą osobą. Jeśl tak jak piszesz, nie ma warunków w Twoim domu (ojciec alkoholik) to gdy tylko wróci Twój ukochany, bierz manatki i wyprowadź się. Ja zaszłam w ciążę miesiąc przed 18stką i od razu gdy się dowiedziałam, wprowadziłam się do mojego D. Więc nie ma czego sie obawiać :) Pozdrawiam
napisał/a: sorrow 2009-08-04 16:43
myChaa napisal(a):Jako 17latka jesteś już prawnie prawie dorosłą osobą.

A co to jest "prawnie prawie dorosła" :)? Własnie, że dorosła nie jest i nie może stanowić o sobie. Ma opiekunów prawnych w osobie swoich rodziców. Nie może bez ich zgody nigdzie wyjechać i się tam zameldować bez dowodu (którego jeszcze nie ma).

natalia89022, teoretycznie jeśli byś się wyprowadziła rodzice mogliby zgłosić ucieczkę i policja doprowadziłaby cię z powrotem do mieszkania. Zakładając, że rodzicom by na tym zależało... jeśli wogóle nie są zainteresowani utrzymaniem córki wraz z dzieckiem, to pewnie będą siedzieć cicho i nigdzie tego nie zgłoszą. Policja sama z siebie nie pójdzie sprawdzać, że mieszkasz gdzie indziej. Zrobią to tylko w momencie kiedy z jakichś względów cię zatrzymają (włóczęgostwo, żebranie, awantury w domu, dziecko bez opieki, itd.). Jeśli będziecie sobie przykładnie żyć, to nikt raczej się do was nie "przyczepi". Możesz mieć trudności tam gdzie trzeba będzie podawać szczegóły meldunkowe (np. szpital przed porodem). Wszędzie będziesz musiała podawać adres rodziców i tam będzie szła wszelka korespondencja.

Co twoi rodzice na to tak poza tym?
napisał/a: natalia89022 2009-08-04 17:21
jesli chodzi o to co moi rodzice na to, to mama zapewne sie zgodzi ojciec tez, zwlaszcza ze dla mnie i dla dziecka tak bedzie lepiej, i mysle ze nikt tego nigdzie nie zglosi, bo kazdy chce mojego dobra... no i oczywiscie dobra mojego dziecka.
moj chlopak chce po powrocie kupic mieszkanie, a slyszalam ze na zgode sadu na slub trzeba dlugo czekac...

[ Dodano: 2009-08-04, 17:30 ]
a ktoras z Was byla w takiej sytuacji, i co ?
napisał/a: Gvalch'ca 2009-08-04 17:32
Nie wiem jak to jest ze szpitalem, ale większość znanych mi instytucji (np. gabinety lekarskie stomatolog: ginekolog, banki) proszą o adres stałego zameldowania i adres do korespondencji, który może być zupełnie inny.
napisał/a: natalia89022 2009-08-04 17:36
a moge zameldowac sie z dzieckiem na tymczasowo w innym miejscu bedac zameldowanym na stale u rodzicow, i powiedzcie mi jeszcze co z nazwiskiem dla dziecka,?
napisał/a: Joanna_21 2009-08-04 23:12
wiesz nie wiem jak to do końca jest, ale na pewno jak jesteś nieletnia to sąd może ci nie przyznać władz rodzicielskich, o to samo chyba chodzi z meldunkiem, jeżeli będziesz prawnym opiekunem dziecka, to na pewno nie ma żadnych problemów
napisał/a: margo211 2009-08-05 08:28
natalia89022 napisal(a):a slyszalam ze na zgode sadu na slub trzeba dlugo czekac...

a ja myślałam że jeżeli sie ma 17 lat to na ślub wyrażają zgode rodzice osoby nieletniej. Sąd wydaje zgode lub nie jeśli osoba ma poniżej 16 roku życia. Tak mi się przynajmniej wydaje.

[ Dodano: 2009-08-05, 08:36 ]
dobra cofam poprzedni post. jest błędny

Na podstawie przepisu art. 10 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
Spełnienie przesłanki wymaganego wieku jest istotne z uwagi na to, iż jej niezachowanie stanowi podstawę do unieważnienia małżeństwa. Unieważnienia małżeństwa bowiem zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę
, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków (art. 10 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jednakże nie można unieważnić małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął (art. 10 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ponadto przepisy określają, że jeżeli kobieta zaszła w ciążę, jej mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku (art. 10 § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Obliczanie wieku osoby fizycznej określa przepis art. 112 Kodeksu cywilnego, w myśl którego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dania w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.
Przesłanka osiągnięcia wymaganego przez prawo wieku do zawarcia związku małżeńskiego nie ma charakteru zupełnego, z ważnych więc powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny (art. 10 § 1 zd. drugie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Zgodnie zatem z art. 561 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zezwolenia na zawarcie małżeństwa kobiecie nie mającej ukończonych lat osiemnastu udziela sąd opiekuńczy na jej wniosek. Postanowienie o udzieleniu zezwolenia staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone.
Na podstawie art. 561 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, w postanowieniu o udzieleniu zezwolenia wymienia się osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte. Przed wydaniem postanowienia rozstrzygającego taki wniosek sąd wysłucha wnioskodawcę, osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte, oraz w razie potrzeby osoby bliskie przyszłych małżonków. Gdy chodzi o udzielenie zezwolenia osobie dotkniętej chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, sąd zasięgnie opinii biegłego lekarza, w miarę możności psychiatry.
Dodać tu należy, że na podstawie art. 5611 Kodeksu postępowania cywilnego, w sprawach, o których mowa w art. 561 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zarządzić przeprowadzenie przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków, w jakich żyją osoby ubiegające się o udzielenie zezwolenia.
Ważnym powodem udzielenia przez sąd zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego może być ciąża kobiety, chcącej zawrzeć związek małżeński.
Pamiętać jednak należy, że w orzecznictwie ustalono, iż samo tylko „Stwierdzenie ciąży u małoletniej wnioskodawczyni nie wystarcza do udzielenia jej zezwolenia na zawarcie małżeństwa. Dla udzielenia tego zezwolenia konieczne jest nadto ustalenie, że zamierzone małżeństwo nie nasuwa uzasadnionych zastrzeżeń.
napisał/a: Karolinka_U 2009-08-05 08:39
Jeśli chodzi o slub
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym (Art. 10. § 1.), związek małżeński może zawrzeć jedynie osoba pełnoletnia. Oznacza to ukończenie 18 roku życia. Jednak w specyficznych sytuacjach, z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić dziewczynie, która ukończyła 16 lat, na zawarcie małżeństwa. Powodem jest najczęściej dobro przyszłej rodziny. Wraz z tą zgodą dziewczyna osiąga prawną pełnoletniość – zyskuje prawa i obowiązki takie jak osoba w wieku 18 lat.

Wniosek

Zgodę wydaje sąd. Wniosek o jej przyznanie składa się w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego w miejscu zamieszkania bądź pobytu osoby składającej pismo. Dołącza się do niego dane uczestników postępowania - odpisy skróconych aktów urodzenia dziewczyny i jej partnera, miejsce zamieszkania (także rodziców), krótki opis sytuacji życiowej, a w przypadku ciąży – zaświadczenie od lekarza. Za złożenie wniosku uiszcza się opłatę (100 zł), istnieje również możliwość zwolnienia z tych kosztów z powodu trudnej sytuacji materialnej. Postępowanie w sprawie wszczyna się wyłącznie na wniosek zainteresowanej nieletniej. Oznacza to, że otrzymać zgodę może jedynie dziewczyna. Rodzina i partner mogą być uczestnikami postępowania, ale nie mogą jej reprezentować.

Postępowanie sądowe

Postępowanie w sprawie ma nieprocesowy charakter. Czas postępowania zależy od ilości przesłuchiwanych świadków, w praktyce oznacza najczęściej jedną lub dwie rozprawy. Sąd może również zarządzić przeprowadzenie przez kuratora wywiadu środowiskowego, który ma na celu ustalenie warunków życiowych wnioskodawców. Uzyskane zezwolenie ma charakter nieodwołalny. Zgodę sądową na ślub nieletniej można uzyskać bez zgody rodziców. Jeśli jednak takowa się pojawi – dołącza się ją do wniosku.

sorrow napisal(a):Możesz mieć trudności tam gdzie trzeba będzie podawać szczegóły meldunkowe (np. szpital przed porodem). Wszędzie będziesz musiała podawać adres rodziców i tam będzie szła wszelka korespondencja.
i odwiedziny pielegniarki po urodzeniu dziecka