7 lat temu wada ok. -6. Dziś ok. -4 i problem z okularami.

napisał/a: Klepsydr 2010-09-17 16:40
Jestem krótkowidzem. Swoje pierwsze okulary dostałem w wieku 10 lat. Sfera -1,5D i cylinder -0,5D na każde oko, Oś OP - 2, i OL - 175. Po półtora roku przestały dobrze korygować moją wadę, więc dałem się do (innego) okulisty. Po badaniu okazało się, że potrzebuję już okularów z sferą -5 i -5,75 (innych parametrów nie pamiętam). Zalecono mi okulary dwuogniskowe. Po zakupieniu ich chodziłem jeszcze przez ok. trzy lata na coroczną kontrolę do tego samego okulisty (badanie dna oka i pola widzenia). Zawsze stwierdzał, że moja wada się nie pogarsza, więc jest w porządku.

Miesiąc temu, po upływie prawie 7 lat od zakupienia okularów, postanowiłem sprawić sobie nowe (niemodna oprawka) i udałem się do innego specjalisty. Ostatecznie wizyta okazała się rewolucyjna. Okazało się, że okulary ze sferą -3 i -4 w zupełności wystarczą mi do dobrego widzenia. Nie powinienem mieć nawet okularów dwuogniskowych. Okulistka oniemiała. Nie potrafiła zrozumieć, jak to się stało, że poprzedni okulista zapewnił mi takie okulary. Otrzymałem receptę na okulary ze strefą OP -4 i OL -3, cylinder -1 na każde oko i oś OP 10 i OL 165. Dwa dni później udałem się do zakładu optycznego, przekazałem receptę i zamówiłem okulary. Odebrałem je dzień później i po założeniu zacząłem odczuwać pewien dyskomfort. Odległe kształty się rozmazują, nie widzę całkowicie ostro - gorzej niż w poprzednich okularach. A w domu nawet oglądanie telewizji staje się problemem. A przecież przy badaniu wzroku u ostatniego okulisty spoglądałem na tablicę z cyframi przez te same szkła i ostrość była znakomita, nawet wobec najmniejszych znaków.

Mój wzrok musi przyzwyczaić się do nowych okularów (mało powszechna zmiana okularów krótkowidza - z silniejszych na znacznie słabsze)? Ale zaprzecza temu badanie u okulisty, podczas którego widoczność była idealna. Czy mogła zajść pomyłka po stronie zakładu optycznego przy zamówieniu szkieł do okularów? Zaznaczę, że żadna ze stron nie badała odległości źrenic. Okulista pozostawił na recepcie puste miejsce w tej rubryczce, a w zakładzie optycznym również nic takiego nie miało miejsca. W następną środę widzę się z okulistą który przepisał mi nowe szkła, lecz proszę o sugestie.

Czy może na odpowiedź mogą naprowadzić te kuriozalne zmiany szkieł na przełomie ponad 8 lat?
napisał/a: Klepsydr 2010-09-25 14:02
Zobaczyłem się z okulistą, już wszystko jasne (złe odczytanie recepty w zakładzie optycznym). Dziękuję za "pomoc". Temat do zamknięcia.