Angina? Wirusowa? Bakteryjna? Uczuleniowa?

djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-15 14:45
Pytanie forowiczki AKZ
W zeszłą środę zaczęło mnie lekko boleć gardło, miałam katar i łzawiące oczy, kichałam, temperatura 36,9st. Piłam Febrisan i stosowałam aerozol do nosa- Xylorin zmniejszający ilość wydzieliny. Pomogło na objawy grypy, ale w sb zaczął mnie boleć prawy migdał, zwłaszcza przy przełykaniu śliny-jest trochę powiększony i ma 2 dziury już od dawna, ale bez żadnej wydzieliny. W pn rano miałam temperaturę 37,3-byłam u lekarza, potwierdził powiększenie prawego migdałka i brak ropy. Dostałam "lek pobudzający czynność układu odpornościowego oraz hamujący namnażanie niektórych wirusów i innych drobnoustrojów"-Groprinosin, mieszankę do płukania gardła, syrop i zalecenie dalszego stosowania Febrisanu. Problem w tym że to mi nie pomaga. Najgorzej jest rano, kiedy czuję niewielki ból przy przełykaniu i gdy piję ciepłą herbatę. Nie mam już kataru, nie mam gorączki, dobrze się czuję, gardło zdrowe tylko migdałek nieznacznie powiększony i za migdałkiem zaczerwieniony łuk. Czy to angina? Wirusowa? Bakteryjna? Uczuleniowa? -mam sporadyczny kontakt z kotem z piwnicy, który jest u nas od 2 m-cy, a jestem trochę uczulona na sierść, roztocza, pyłki...nigdy nie miałam problemów z migdałkiem i anginy chyba tez nie...może w wieku dziecięcym. Z kolei lewy migdał jest ok, za wyjątkiem 3 kropek białych, ale bez zapachu wiec to chyba nie ropa jak czytałam, tylko jakieś komórki czy leukocyty-pani doktor coś podobnego mówiła. Czy powinnam zażywać antybiotyk, czy z takim lekkim bólem i zaczerwienieniem mogę wrócić do pracy? Boję się powikłań.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-16 09:18
Wiesz trudno to stwierdzić gdyż nawet lekarze mają kłopoty z odróżnieniem anginy wirusowej od bakteryjnej.
napisał/a: ejsza 2010-12-16 10:40
Tak, to loteria. Skoro zaczęło się objawami grypopodobnymi to lekarka mogła stwierdzić że angina wirusowa. Tylko ze objawy grypy przeszły a zaczerwienienie za migdałem ani rusz. Jutro wybieram się do lekarza to dopytam, może nie potrzebnie panikuję. Przeczytałam tu na forum też o grudkach chłonnych na tylnej ścianie gardła co może świadczyć o infekcji przewlekłej. Niestety chyba takie mam - a rok temu przy przeziębieniu lekarz pytał czy się czymś nie poparzyłam.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-16 10:49
Dlatego może nie masz już anginy a gardło wygląda właśnie tak na skutek przewlekłej infekcji.
napisał/a: Peter 2010-12-16 10:56
djfafa napisal(a):Dlatego może nie masz już anginy a gardło wygląda właśnie tak na skutek przewlekłej infekcji.

Dokładnie.
Groprinosin dalej przyjmuj.Objawy wskazują na problem wirusowy. Groprinosin nie działa od razu jak antybiotyk. Zwykle podaje się go 3 tyg. Proponuję tabl. Angin Heel do ssania i Lymphomyosot (3 razy dz. 10 kropli).
napisał/a: ejsza 2010-12-16 12:18
Dziękuję za odpowiedź, zastosuję się do zaleceń. Czy da się wyleczyć przewlekłą infekcję? Musiałabym zrobić wymaz żeby dowiedzieć się co to jest? Często czuję suchość w gardle (może to ma związek z tym że pracuję głosem) - stosowałam w związku z tym Homeovox, wyczytałam na forum o preparacie "Glosal"- czy on nawilża gardło? Dołączam paskudne zdjęcia - na pierwszym po lewej jest zdrowy migdał z dwoma białymi kropkami, a po prawej ten z dziurą co trochę boli.
napisał/a: Peter 2010-12-16 14:07
To gardło aż takie złe nie jest :)
Jak pani pracuje głosem, to nawilżanie jest niezbędne. Glosal lub tonimer wskazany. W jednym migdale coś jest, bo faktycznie zaczerwieniony. Sugerowałbym go miejscowo potraktować jodyną z gliceryną w stos 1:1. raz dziennie przez tydzień. Tylko i wyłącznie miejscowo. Nie jest pani uczulona na jod lub nie ma pani problemów z tarczycą?
Do tego wit. A+E
napisał/a: ejsza 2010-12-16 14:49
Raczej nie jestem uczulona na jod i nie miałam problemów z tarczycą. Bardzo dziękuję za poradę i wskazówki z których na pewno skorzystam:)
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-16 21:14
Dokładnie gardło nie jest takie złe. Migdał powiększony ale może to niestety pozostałość po infekcji, pamiętaj że często po anginach migdałki nie wracają do pierwotnej postaci i stąd później sprawiają takie problemy.
A zgodnie z Twoją prośbą przyznaje w Twoim imieniu punkty za pomoc dla Petera.
napisał/a: Peter 2010-12-21 08:34
djfafa napisal(a):A zgodnie z Twoją prośbą przyznaje w Twoim imieniu punkty za pomoc dla Petera.

:))