ASYMETRIA NEREK

napisał/a: ratownik_0395 2010-09-18 12:56
Witam !
Ostatnio wróciłem ze szpitala, ponieważ miałem podejrzenie nadciśnienia tętniczego, gdzie wykonane zostały badania m.in. USG jamy brzusznej. W tym badaniu stwierdził asymetrię nerek lewa wielkości 114 mm prawa 60 mm. Przy wypisie lekarz wystawił skierowanie do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie do poradni nefrologicznej. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego na temat asymetrii nerek m.in. jakie badania będą wykonywane, czym to jest spowodowane i jakie są komplikacje wystąpienia tej wady. Dodam że badania w kierunku nadciśnienia wyszły w porządku jedyne co to echo serca wykazało śladową niedomykalność zastawki trójdzielnej i zastawki płucnej oraz fizjologiczną ilość płynu w worku osierdziowym. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
napisał/a: Christine1 2010-09-23 17:40
Jakie badania miałeś robione, aby sprawdzić przyczynę nadciśnienia? Czy były badane tętnice nerkowe? Co do różnej wielkości nerek, to przyczyny mogą być różne, więc badania będą różne (USG, TK, Urografia itd.) Czy wcześniej nerki były podobnej wielkości?
napisał/a: ratownik_0395 2010-09-25 12:42
Witam !
Z badań miałem wykonywane tylko USG jamy brzusznej i nic wiecej. W ubiegłym roku przebywałem w szpitalu z podejrzeniem zapalenia wyrostka i tam w USG pani robiąc badanie rozmawiała przez telefon. W opisie USG z marca ub. roku nerki prawidłowej wielkości, możliwość rotacji (niedokonanego zwrotu nerki). Po pobycie w szpitalu w tym roku został wystawiony wniosek do CZD w Warszawie do poradni nefrologicznej. W kierunku nadciśnienie wykonywany był holter ciśnieniowy który wykazał prawidłowe wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Echo serca też było w porządku poza śladową niedomykalnością zastawki trójdzielnej i zastawki płucnej oraz fizjologiczną ilością płynu w worku osierdziowym. Pozdrawiam !
napisał/a: Christine1 2010-09-27 09:36
Biorąc pod uwagę Twój wiek (jeśli dostałeś skierowanie do CZD, to musisz mieć max. 18 lat), to jest pewne, że muszą dokładnie Cię przebadać, bo wysokie ciśnienie w tak młodym wieku, jest zaskakujące i niepokojące. Myślę, że badanie tętnic nerkowych jest jak najbardziej wskazane, bo biorąc pod uwagę "asymetrię nerek" może to mieć jakiś związek.
Jeśli okaże się, że z tętnicami nerkowymi wszystko w porządku, to trzeba szukać dalej, bo nie można tylko przepisać leków na obniżenie ciśnienia, bo takie leki powinno się już brać całe życie.
napisał/a: ratownik_0395 2010-09-30 15:16
Dziękuję bardzo za odpowiedź, i pozdrawiam serdecznie.