blok przeds- kom? 1 st

napisał/a: lol007 2010-11-28 16:53
witam,
prawdopodobnie stwierdzono u mnie BLOK PRZEDS.-KOMOROWY 1 STOPNIA
i mam pytanie, czy można to jakoś wyleczyć?? i czy istnieje prawd. że w przyszłości się mój stan nie pogorszy?? i nie doprowadzi do jakiś poważnych komplikacji?? coś znalazłem inf. na ten temat w internecie.. ale wiele mi to nie mówi..

mam mieć badanie holtera..

dodam, że uprawiam czynnie sport.. i ta wiad. mnie doscyć podłamała.. bo jednocześnie w pewnym stopniu przekreśla moje plany na przyszłosc.. zw. ze sportem.. (:(
napisał/a: smed 2010-12-01 17:54
Bloku pierwszego stopnia AV, jeśli nie daje objawów hemodynamicznych (omdlenia, zawroty głowy itp.) to nie leczymy. Blok, jest to zaburzenie w przewodzeniu przez tkankę węzła przedsionkowo - komorowego w sercu. Występuje opóźnienie w pobudzaniu komór w stosunku do przedsionków. Skutkuje to wydłużeniem p-q w zapisie EKG.

Natomiast raczej wyleczyć się tego nie da. Tak jak powiedziałem, dopóki nie ma dolegliwości to się tego nie leczy. W przypadku pogorszenia i objawów hemodynamicznych możliwe jest wszczepienie stymulatora serca.
napisał/a: lol007 2010-12-01 18:53
czyli w żaden sposób nie możemy zapobiec pogorszeniu się? i tym samym zapobiec powstaniu 2 czy 3 stopnia????

no właśnie brak jakichkolwiek objaw.. i właściwie wykryte przez przypadek.. dzięki kontrolnej wizycie na tle sportowym.. ;((
napisał/a: smed 2010-12-01 22:03
Źle się trochę wyraziłem... Chodzi o to, że wszystko zależy od przyczyny bloku AV. Jeśli przyczyna jest odwracalna, to wtedy da się to cofnąć, jeśli nie, to niestety nie jest to możliwe.
Odwracalne przyczyny, to wagotonia wywołana różnymi czynnikami, zapalenie, stosowanie blokerów kanału wapniowego i beta-blokerów, a nawet świeży zawał serca.
Są to przyczyny odwracalnego bloku AV.

Natomiast można z tym żyć i tego nie leczyć, o ile nie ma objawów. Gdy odstęp P-R zwiększy się powyżej 300 ms w EKG, lub gdy pojawią się zaburzenia podczas wysiłku fizycznego, wtedy można myśleć o stymulacji serca.