Ból pleców nad ranem w okolicy nerek

napisał/a: zosiasamosia4 2010-09-27 10:06
Witam od jakiegoś czasu bolą mnie plecy -w zasadzie nie wiecz czy w nocy czy ale napewno jak się obudzę nad ranem...ale gdy tylko zrobie siku ból ustaje.Byłam u lekarza rodzinnego zleciła mi badanie moczu ogólne i wszytsko jest ok. Lekarz rodzinny twierdzi,że to napewno nie nerki tylko plecy -ale ja czuje ten ból w srodku .Kazała cwiczyć..Cwicze biegam długo spacerje i nic nie ustaje.Zrobiłam badanie krwi jest ogólnie ok ale jest lekka anemia i OB 32 .Co mam robić? Pomocy!!z góry dziekuję
napisał/a: Christine1 2010-09-27 10:20
OB 32 wskazuje na stan zapalny - trudno stwierdzić jaki, bo może być jakikolwiek, np. psujący się ząb.
Jeśli odczuwasz bóle nerek, to ból powinien być zlokalizowany bardzo wysoko, tuż pod żebrami. Warto byłoby robić USG, z oceną układu moczowego. Jeśli masz jakiś stan zapalny nerek, to w badaniu ogólnym moczu nie zawsze musi być coś widać.
Czy miałaś robione badanie krwi na CRP? Ile masz leukocytów w krwi (głównie chodzi mi o neutrofile)?
napisał/a: zosiasamosia4 2010-09-27 12:42
Leukocyty 8,86 norma 4,0-10 tak jest u mnie na wyniku.morfologię robiłam prywatnie-dla siebie.Zeby mam poleczone. A boli mnie dokładnie tak jak mówiląm po obu stronach nerek.A USG prywatnie ile może kosztowac?? to tez zrobię bo lekarz raczej nie da mi skeirowania.Pani doktor twierdzi,ze to mięsnie przykręgosłupowe-ale ja mówiełam,ze to nie mięsnie-a czy jak zrobię posiew moczu to cos da?
napisał/a: zosiasamosia4 2010-09-27 12:43
neutrofile 64,9 a norma 40-74
napisał/a: Christine1 2010-09-27 14:10
Mogą to być problemy z samym kręgosłupem - jakiś stan zapalny. Ból może wtedy promieniować i dawać wrażenie bólu nerek. Jednak nie można wykluczyć problemów z nerkami, ale jeśli w ogólnym badaniu moczu nie ma żadnych odchyleń od normy, to można jeszcze upewnić się, że z nerkami jest w porządku, robiąc badania krwi na poziom kreatyniny i mocznika.
Pytałaś o cenę USG jamy brzusznej. Cena jest zależna od miasta, renomy ośrodka, w którym jest aparat USG i od samego lekarza - średnio 70-100 PLN.
napisał/a: zosiasamosia4 2010-09-27 14:20
Dziękuję bardzo za odpowiedz.Myslę,ze jesli kręgosłup to bolałoby cały czas..a mnie boli tylko rano jak leże jak wstane i pojde zrobić siku to przestaje. Myślę,że często sikam..ale w sumie nie przyglądałam sie temu.
A czy posiew moczu jest w takim razie potrzebny?
Bardzo dziękuję za porady.
napisał/a: Christine1 2010-09-27 14:30
Kręgosłup może zacząć boleć po kilku godzinach snu, a nie musi boleć cały czas - wszystko zależy od rodzaju problemu występującego w kręgosłupie.
Czy wstajesz w nocy, żeby oddać mocz?
Posiew moczu nie jest na razie potrzebny. Warto powtórzyć badanie ogólne moczu i zbadać mocznik i kreatyninę we krwi. - Jak już będą wyniki, to wtedy zastanawiać się co dalej.
napisał/a: zosiasamosia4 2010-09-27 15:29
Zrobię wyniki w środę odbiorę w czwartek i dam znać.Dziękuję
napisał/a: CHP 2010-09-27 18:24
Mam podobny problem. Tyle, że u mnie bóle występują różnie i są to bóle od części lędźwiowej pleców(okolice nerek), biegnące podobnie jak drogi moczowe, po okolice krocza, oraz bóle brzucha/podbrzusza.
Przebyłem niedawno zapalenie dróg moczowych, przy okazji zaliczyłem wizytę u urologa i USG dróg moczowych.
U mnie OB, morfologia, kreatynina, UREA w normie. Analiza moczu także, poza drobnym wyjątkiem - podwyższoną ilością świeżych erytrocytów, ale tak już mam od 10 lat i urolog stwierdził, że po prostu tak mam i moje nerki ich troszkę więcej przepuszczają.

Urolog po szybkim USG stwierdził, podobnie jak u Ciebie, że wszystko w porządku, a bóle mogą pochodzić od kręgosłupa i ucisku na jakiś nerw. Powiedział ilustrując na tablicy w gabinecie, że podobnie jak drogi moczowe przechodzą nerwy od kręgosłupa, a zmiany w kręgosłupie czy ucisk na nerwy może powodować bóle imitujące bóle części układu moczowego-płciowego.

Mówił, że zdarzało się u mężczyzn za oceanem, iż ze względu na domniemany ból jąder usuwali je operacyjnie, a wtedy dopiero okazywało się, że ból nadal występuje gdyż wynikał z ucisku kręgosłupa na jakiś nerw i tak na prawdę mężczyznom wydawało się, że bolą ich "klejnoty" - może nieco drastyczny przykład, aczkolwiek obrazowo pokazuje, że czasami objawy i dolegliwości tych dwóch układów mogą być zbliżone oraz mylone przez pacjentów.

To niewykluczone, że u Ciebie ból bierze się od kręgosłupa i pozycja w czasie snu wpływa na to, że objawia się nad ranem.
Aczkolwiek warto też wykluczyć przyczynę w nerkach czy układzie moczowym.
Skoro jest podwyższone OB to gdzieś tam jest stan zapalny, ale gdzie jednoznacznie ciężko powiedzieć.

Ja sam w swoim przypadku po wspomnianych badaniach zaczynam coraz bardziej skłaniać się w stronę neurologiczną czy kręgosłupa, bo zwróciłem uwagę na jego bóle, jak i obolałe okolice biodra.

Jutro udam się do lekarza rodzinnego i zobaczę co wymyśli, może da skierowanie na prześwietlenie kręgosłupa, a po nim coś się rozjaśni w moim przypadku
napisał/a: zosiasamosia4 2010-09-27 20:35
No to teraz mam zagwostkę:) Może masz rację..porobię wyniki-chociaz ja nie miałam jeszcze USG...a podbrzusze tez czasem boli ale wydaje mi się ,że to jajnik po owulacji bo akurat mialąm....ale te plecy bolą mnie z przerwami-nadmieniam ,ze gimnastykuję sie i biegam jak zalecił lekarz rodzinny jednak nic to nie zmienia..:(
poczekamy zobaczymy-a z tym kregosłupem to do jakiego lekarza mogę sie udać?
napisał/a: CHP 2010-09-27 21:17
Zosia no ja też nastawiłem się idąc do urologa na najróżniejsze schorzenia układu moczowo-płciowego, a przeżyłem takie rozczarowanie :P.
Tyle, że jak wspomniałem miałem szerszy zasięg badań. Kreatyninę i mocznik(UREA), które może wskazać ewentualną nieprawidłowość i niewydolność nerek oraz USG dróg moczowych, które powinno wykryć ewentualne kamienie czy piasek w drogach moczowych lub zmiany w nerkach.
Jak uda Ci się wykluczyć problem urologiczny to możesz spróbować pójść tropem kręgosłupa, warto go przynajmniej mieć na uwadze, jeśli dalsze badania nic nie wykażą.

Nie jestem specjalistą w tych kwestiach, ale sądzę, że z kręgosłupem i wywołanymi przez niego nerwobólami, można udać się do neurologa lub reumatologa. Poradź się lekarza rodzinnego w tej kwestii
napisał/a: Blackursus 2010-09-27 22:23
Przy stanie zapalnym nerek, raczej cos by wyszlo w moczu- tak mysle. A czy badalas sie pod wzgledem ginekologicznym? To moze byc rowniez od jajnikow.