bóle stawów u 17 latki

napisał/a: fefunia1693 2010-09-26 20:16
od paru lat mam bóle stawów najczęściej w kolanach,jak byłam mała to wszyscy twierdzili że to dlatego że rosnę, często też wtedy mdlałam ... no juz nie wiem,wyniki mam niby dobre, jak byłam z tym u lekarza rodzinnego to mi powiedziała że symuluje ból-bo nie umiem dokładnie okreslic w jakich sytuacjach mnie boli-ale jak jej muwie że budze sie w nocy i mnie bola nogi,jak biegam,jak chodze,jak siedze,jak są zmiany pogody . Nogi mi puchna ale ta opuchlizna schodzi po 2-3 godz. nie wiem co mam z tym robic ,nie chce cały czas łykac tabletek przeciwbólowych i smarowac sie maśćmi które nie działają.
może panikuje i to kiedys przejdzie ale to trwa już tak długo :(
napisał/a: Maćka1 2010-09-26 20:50
Przechodzę przez to samo, z tym że z wiekiem bóle z nóg przeszły na resztę głównie stawów, kręgosłup też mnie często boli. Jak miałam 12 lat przestałam już rosnąć a mam 180cm, urosłam więc bardzo szybko.
Za tydzień wybieram się do bardzo dobrej internistki, ja podejrzewam że to są bóle reumatyczne.
napisał/a: Peter 2010-09-27 11:54
To może być młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów (dość często tłumaczone błędnie jako bóle wzrostowe), jak również może być to problem immunologiczny np. wskutek częstych infekcji paciorkowcowych lub gronkowcowych. Wymagane badania - rtg. stawów kolanowych, ASO, pełna morfologia, czynnik reumatoidalny.
Wybrać się do reumatologa i nie dać się zbyć stwierdzeniem dotyczącym młodego wieku :)
napisał/a: Maćka1 2010-09-27 12:05
Peter napisal(a):To może być młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów (dość często tłumaczone błędnie jako bóle wzrostowe), jak również może być to problem immunologiczny np. wskutek częstych infekcji paciorkowcowych lub gronkowcowych. Wymagane badania - rtg. stawów kolanowych, ASO, pełna morfologia, czynnik reumatoidalny.
Wybrać się do reumatologa i nie dać się zbyć stwierdzeniem dotyczącym młodego wieku :)


Peterze, ja mam zazwyczaj bardzo wysokie ASO, często kilkakrotnie przekroczone, próbowano mi to zbijać różnymi lekami ale ASO pozostawało niewzruszone :/
napisał/a: Peter 2010-09-27 15:44
To ASO tłumaczy problemy ze stawami, o których pani wspomniała.
Zbicie ASO jest trudne. Jednakże nie chodzi o sam wynik, tylko chodzi o zniesienie objawów chorobowych z tym związanych oraz zwiększenie odporności na infekcje paciorkowcowe, bo każda taka infekcja będzie zaostrzać objawy ze strony stawów.
Gdyby pani podała jakie to były leki, mógłbym coś więcej powiedzieć na temat realnych możliwości ewentualnego "zbicia" tego ASO.
napisał/a: Maćka1 2010-09-27 16:02
Powiem szczerze, że już dawno nie sprawdzałam tego ASO a leki ostatnio tak dawno brałam że nie pamiętam nazw, ale wspomnę o tym ASO internistce do której się na dniach wybieram, pewnie mi skontroluje i zobaczymy co dalej.
Ostatnio jak mi je zbijała jeszcze pediatra i nie potrafiła zbić (jej kompetencje zawodowe były co najmniej marne) to zwyczajnie olała sprawę, szczególnie że ona się wtedy przyczepiła tego ASO przy okazji fizycznej kontuzji kolana (potem mi wycieli łękotkę jak jej pogroziłam gdy nie chciała mi dać skierowania do chirurga i ortopedy :/ ).
napisał/a: magdus221 2010-09-29 10:54
witam
szybko rosniesz i to jest ten powod. moja siostra miala ten problem, moj maly synek tez tak mial w wieku ok 3 lat. sadze ze nic sie nie dzieje. lekarz tez ci to powie.
napisał/a: MajaII9mc 2010-09-29 11:08
magdus22 chyba nie przeczytałaś całej dyskusji, ta wypowiedź mnie osłabia...