CHIRURGIA WEWNĘTRZNA - rak wątroby

napisał/a: szukaczka86 2010-10-15 12:08
witam
krótko opisze nasza sytuacje:
tata ma 55 lat. 4 lata temu miał wycinany kawałek jelita grubego - były tam jakies guzki. potem musiał mieć stomię - dokładnie ileostomię. ale poniewaz wszystko sie podobno zagoiło itp.. to mu ją zdjęto (po jakichs 9 mies.). potem na płucach wykryli jakieś małe guzki - ale po chemii znikneły. w miedzyczasie mial wycinany kawałek wątroby bo były tam zmiany nowotworowe na prawej stronie wątroby. ale potem robili badanie - w maju watroba była czysta. w lipcu sie mial zgłosić na chemie, ale mial troche slabe wynmiki, wiec kazali sie zgłosić w październiku. tymczasem był na początku października strasznie słaby, nic nie jadł, oczy i skóra mu zżołkły - zawiozłam go na izbe przyjęc szpit. gdzie cały czas sie leczył - bielsko-biała szpit.onkologiczny. dotoczyli mu krew, bo mial bardzo malo krwinek czerwonych i powiedzieli ze na chemie sie nie nadaje - na raka wątroby nie ma chemii. a wycinac sie nie da, bo są guzy na duzej rozpiętości.
dokładnie ma na wypisie tak:
Niedokrwistość WHO.
Rak odbytnicy.
Stan po przeoperacyjnej radio/chemioterapii (5 Fluorouracyl + Leucovoryna 2 x).
Stan po resekcji przedniej odbytnicy z wyłonieniem przetoki (15-05-2008).
Stan po chemioterapii uzupeniającej. Progresja choroby.
Stan po resekcji częściowej prawego płata wątroby z powodu zmian pzrerzutowych oraz cholecystektomii (12-01-2009)/
Stan po odtworzeniu ciągłości pzrewopdu pokarmowego (09-03-2009)
Progresja choroby. Przerzuty do wątroby i płuc.Stan po chemioterapii FOLFOX (2 x).

Fragment jelita grubego: Ściana jelita z rozległym owrzodzeniem z obecnością resztkowych cew raka gruczołowego na całej grubości ściany i powierzchowną penetracją do tkanki tłuszczowej podsurowicówkowej. Cewy nowotworowe wykazują cechy uszkodzenia dużego stopnia po zastosowanym leczeniu. Obraz mikroskiopowy odpowiada prawie calkowitej regresji raka po radio i chemipterapii. W naczyniach nie stwierdzono obecności zatorów z komorek nowotworowych. Margines radialny szerokości ok. 1 cm. Fragment sieci - tkanka tłuszczowa o zwykłej histostrukturze.
USG jamy brzusznej 07-10-2010r:
Wątroba niepowiekszona o podwyższonej echogeniczności z hipoechoheniczną zmianą o wymiarach 50x60x100 mm na granicy platów.
Pęcherzyk żólciowy usunięty.
Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowa. Obie nerwki o prawidłowych wymiarach, bez cech zastoju. Śledziona prawidłowej wielkości, jednorodna. Aorta i okolica okołoaortlana w normie.
A na koniec:
Z uwagi na pogorszenie stanu ogólnego, znacznego stopnia spadku masy ciała, hiperbilirubinemi, pacjent w chwili obecnej nie kwalifikuje sie do podania paliatywnej chemioterapii.
po czym lekarka powiedziala nam zebysmy sobie załatwili sprawy majątkowe. rak może w każdej chwili pęknąć, a tata jest coraz słabszy. może został mu miesiąc.
dali mu leki - morfine, jakis sevrenol, MSG czy jakos tak. no i puścili do domu.
czy ktos mi coś poradzi...? bo nie wiem juz gdzie sie udać i jak tacie pomóc.