chondromalacja kolana?

napisał/a: katerinn 2010-09-29 22:37
Witam serdecznie.
Czy ortopeda może tylko i wyłącznie na podstawie badania dłońmi kolan oraz wywiadu dolegliwości zdiagnozować chondromalację kolan
Dziś usłyszałam taka diagnozę, dostałam zastrzyki (Arthryl) na 6 tygodni po dwa na tydzień.
Jakie badanie może potwierdzić diagnozę???
Będę wdzięczna za pomoc!
pozdrawiam
napisał/a: ulna 2010-09-29 22:47
Nie idzie określić chondromalacji badając tylko fizykalnie (samo odczuwane tarcia, czy bolesność uciskowa nie są do końca jednoznaczne). Do tego konieczne jest wykonanie rtg (dotyczy tylko chondromalacji IV stopnia) lub USG. Najlepiej byłoby w takim wypadku wykonać USG

Po za tym sam Arthryl nie wyrządzi szkód i można spróbować go zastosować, nie mniej jednak lek ten nie ma potwierdzonej skuteczności po za tym dobrze byłoby poznać przyczyny dolegliwości bólowych.
napisał/a: katerinn 2010-09-29 23:09
Dziękuję serdecznie za odpowiedź!!!!
Jutro postaram się o takie skierowanie.
pozdrawiam
napisał/a: katerinn 2010-09-30 15:41
ulna napisal(a):Nie idzie określić chondromalacji badając tylko fizykalnie (samo odczuwane tarcia, czy bolesność uciskowa nie są do końca jednoznaczne). Do tego konieczne jest wykonanie rtg (dotyczy tylko chondromalacji IV stopnia) lub USG. Najlepiej byłoby w takim wypadku wykonać USG

Po za tym sam Arthryl nie wyrządzi szkód i można spróbować go zastosować, nie mniej jednak lek ten nie ma potwierdzonej skuteczności po za tym dobrze byłoby poznać przyczyny dolegliwości bólowych.

Dziś przyjęłam pierwszy zastrzyk domięsniowo, kolejny w ponedziałek.
Jak tylko nastąpi jakakolwiek zmiana, opiszę ten fakt na forum. Dziś kontaktowałam się z lekarzem, który potwierdził, że w jego praktyce ten lek pomógł kilku osobom zatem rozpoczęłam kurację. W międzyczasie starać się będę o wizytę w Poradni Kolana w Warszawie.
napisał/a: ulna 2010-09-30 20:12
on teoretycznie może pomóc nieraz ludziom pomagają rzeczy które teoretycznie nie działają (poważnie nieraz można się, aż zdziwić), siła psychiki może zdziałać cuda i życzę aby w tym wypadku lek mimo wszystko zadziałał.
napisał/a: katerinn 2010-11-02 14:19
ulna napisal(a):on teoretycznie może pomóc nieraz ludziom pomagają rzeczy które teoretycznie nie działają (poważnie nieraz można się, aż zdziwić), siła psychiki może zdziałać cuda i życzę aby w tym wypadku lek mimo wszystko zadziałał.

Witam ponownie:)
Zostały mi trzy zastrzyki z dwóch serii Arthrylu - różnica jest nieznaczna. Fakt - troszkę lżej wchodzi mi się po schodach ale wszystkie bóle, ociężałości, opuchlizny nadal są.
Zastanawiam się co dalej ??? Bolesności po zastrzykach są bardzo dokuczliwe, sińce powiększają się a poprawa nieznaczna.

Jakie badanie może kokretnie wskazać typ chondromalcaji, kto je może zlecić? Nie mogę czekać do lipca 2011 na wizytę w Poradni Kolana w Warszawie, ponieważ do tego czasu może być już bardzo źle a ja mam dopiero 27 lat.
Będę wdzięczna za każdą informację.
pozdrawiam
napisał/a: ulna 2010-11-05 17:52
o samym arthrylu moja opinia jest powyżej... jeśli jest chondromalacja to powinien zostać zastosowany np kwas hialuronowy i porządna rehabilitacja.

Wykryć chondromalacje może USG jednak pewność szczególnie w przypadku stopnia 1-2 to jakieś 50% - raz się uda, a raz nie , natomiast takim pewnym badaniem jest MRI