Choroba stawów

napisał/a: klaudia12713 2011-01-03 18:48
mam bóle stawów kolana i kości nóg i rąk , lewe kolana ciągle mnie boli przy zginaniu , czasem pojawiają się bóle palców rak ( nie da się ich zgiąć ) na kościach stóp pojawiły mi się chrosty , często drętwieją i mrowią mnie nogi , byłam w szpitalu i z badań wyszło ze mam zaburzenie przewodnictwa nad prawa komorą serca , bóle te utrzymują się od kilku miesięcy , prosze o szybka diagnoze
napisał/a: gosek1 2011-01-03 22:10
Witam,
Chciałabym zasięgnąć porady dotyczącej dziwnej "choroby" stawów. Otóż wszystko zaczęło się jakieś 3 lata temu. Pewnego ranka po przebudzeniu stwierdziłam, że boli mnie palec a dokładnie staw międzypaliczkowy bliższy małego palca dłoni prawej. Staw był mocno opuchnięty i bardzo bolesny przy poruszaniu. Lekarz do którego się udałam zlecił badanie krwi (morfologia i czynnik reumatoidalny) wyniki były książkowe!? Dostałam jakąś maść czy tabletki, nawet nie pamiętam dokładnie. Po kilku miesiącach incydent się powtórzył z tym że dotyczył już palca środkowego( również stawu międzypaliczkowego bliższego) Stan utrzymywał się ok 2-3 dni, po czym palec "wrócił do normy" Po kolejnych kilku miesiącach (po ok 9 mies.) w środku nocy obudził mnie silny ból palca (tym razem wskazującego) sprawa dotyczyła stawu śródręczno-paliczkowego, ale właściwie ruchomość całego palca była bardzo ograniczona przez ból i opuchliznę. Udałam się do lekarza(ponieważ wiedziałam że nie miałam żadnego urazu i nie był to mój pierwszy przypadek z dziwnym zachowaniem się moich stawów) Lekarz zlecił zdjęcie RTG z którego opisu wynika: "podejrzenie odłamania blaszki kostnej od podstawy paliczka bliższego" Lekarz był zdziwiony że nie miałam żadnego urazu,pooglądał, pomacał i przepisał altacet i tabl. przeciwbólowe. Po kolejnych kilku miesiącach sprawa znowu wróciła. Tym razem dotyczyło to stawu sródstopno-paliczkowego palca I.Objawy takie same jak poprzednio tj, silny ból po przebudzeniu, opuchlizna, zaczerwienienie i ograniczona ruchomość. Po ok2-3 dniach stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych palec doszedł do siebie. Wtedy zaczęłam szukać informacji w internecie. Zrobiłam morfologię krwi i poziom kwasu moczowego, wyniki są prawidłowe. Nie mam pojęcia co to może być, czy mam się jakoś specjalnie tym przejmować? Na koniec dodam, że przerwy między kolejnymi incydentami jest coraz krótsze a dolegliwości bólowe są naprawdę silne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Staw "zaatakowany" jako pierwszy jest jakby "zgrubiały", odrętwiały i nie mogę zgiąć palca maksymalnie, ponieważ czuje ból. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Pozdrawiam Gosia.
napisał/a: ognista4 2011-01-04 16:50
nikt ci przez neta diagnozy nie postawi nie oglądając ciebie ani twoich stawów.

nie zalecili ci zabiegów z zakresy fizjoterapii? zabiegi pomagają na takie rzeczy np. Sollux, ćwiczenia, naświetlania, elektrostymulacja ultradźwięki jest masa różnych możliwości.

lekarz to woli dać leki zamiast zabiegi, ale moi zdaniem zabiegu by złagodziły te dolegliwości.

a robiłaś badanie: czynnik zapalenia stawów??
napisał/a: biedra1 2011-01-07 18:22
Mozesz we wlasnym zakresie wykonac badania krwi. Przeciwciala profil ANA. To bardzo wazne w schorzeniach reumatycznych i w wiekszosci przypadkow chorob autoimmunologicznych obserwuje sie znacznie podwyzszone miano glownie przeciwcial przeciwjadrowych. Te badania we wlasnym zakresie sa jednak platne i to dosc duzo, nawet w granicach 100zl.
Najlepsze co mozesz teraz zrobic to wziasc skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do reumatologa. Tak - reumatologa - choroby stawów nawet te zaawansowane nie dotyczą tylko starszych ludzi, wiem to z własnego doświadczenia.
Odnośnie tych bóli - czy odczuwasz rano w stawach taką jakby sztywność? Ewentualnie poranne opuchnięcie, które z upływem godzin mija. Obserwujesz u siebie sinienie rąk albo szczególnie widoczne zaczerwienienie przy nagłej zmianie temperatury, np. po wyjściu na dwór gdy temperatura jest dużo niższa niż w pomieszczeniach? Czy dolegliwości dotyczą stawów z jednej strony ciała czy po obu?
napisał/a: gosek1 2011-01-07 18:43
Jeżeli chodzi o poranną sztywność w stawach, to raczej nie odczuwam takich dolegliwości, oprócz jednego stawu, tego który został "zaatakowany" jako pierwszy. On właśnie jest cały czas opuchnięty i trochę zesztywniały szczególnie rano. Ręce owszem robią mi się czerwone przy niskiej temp. co do sinienia to nie zaobserwowałam takiego zjawiska. Dolegliwości ze strony stawów zawsze dotyczyły prawej dłoni, ale ostatni przypadek dotyczył lewej stopy, tak dla odmiany :)
napisał/a: biedra1 2011-01-07 23:39
Pojawienie się sztywności może być sygnałem dla lekarza. Powinnaś o tym powiedzieć na wizycie to bardzo ważne. Co do rąk może to wyglądać na objaw Raynauda ale nie musi :) niby w chorobach tych reumatycznych choroba obejmuje stawy po jednej i drugiej stronie ciała ale z tego co widzę, następuje to stopniowo. U mnie na przykład obecnie szczególnie zaatakowany jest staw palca u nogi lewej ale z kolei kolana już bolą oba :) tak jak mówiłam - powinnaś udać się do reumatologa. Chociażby po to aby wykluczyć tego typu schorzenia bo bywają bardzo podstępne.