CO DALEJ ? RAK NERKI

napisał/a: pol1975 2010-09-12 22:37
Witam moja mama ma 75 lat jest 3 mc po mastektomi piersi prawej .Po konsultacjach mama otrzymala zlecenie na badanie tk ktore wykazalo guz 60mm na nerce nie posiadam jeszcze szczegolowego opisu tego guza lecz podejrzenie ze to rak .Mam pytanie jezeli jest to rak to mamy do czynienia z przezutami mama ma sie zglosic na dalsza konsultacje do szpitala dostala skierowanie ale ja chce isci jescze do tego lekaza co dostala skierowanie na tk zeby z nim porozmawiac na temat dalszego leczenia .Prosze napisac jakie sa inne metody leczenia oprucz chirurgicznego bo na usuniecie nerki podjelismy decyzje ze mama nie podda sie poniewaz skutki pooperacyjne moga byc grozniejsze niz do tej pory mama czuje sie dobrze nie narzeka na bole nerki slyszalem ze w wieku 75 lat rak rozwija sie juz bardzo pomalu prosze o pomoc co dalej mam robic jakie mozna podjac leczenie aby zatrzymac rozwuj choroby dziekuje i prosze o pomoc pozdrawiam .
napisał/a: Vieri 2010-09-12 23:34
Witam,

Zmiana w nerce jest bardzo duża co z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na proces rozrostowy. Jakkolwiek wydaje się, że to nowotwór tak jego charakter pozostaje nieznany - nie wiemy czy jest to zmiana pierwotna (pierwotny rak nerki) czy przerzut raka sutka. Osobiście skłaniałbym się bardziej ku pierwszej wersji, że jest to rak nerki a sama jego obecność jest po prostu zrządzeniem losu. Przeważa za tym także fakt, że przerzuty raka sutka do nerki występują bardzo rzadko.
Naturalnie Waszym prawem jest decyzja o sposobie postępowania. Jeśli jednak badania radiologiczne nie uwidaczniają żadnych zmian poza tą w nerce, radykalna nefrektomia (o ile nie ma przeciwwskazań do jej wykonania) byłaby rozwiązaniem optymalnym. Po pierwsze otrzymujemy materiał operacyjny do oceny mikroskopowej, po drugie usuwamy prawdopodobnie jedyne ognisko raka. Jeśli jednak chora nie życzy sobie operacji, pobranie materiału cytologicznego na drodze biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej może dać odpowiedź z jakiego rodzaju nowotworem mamy do czynienia. Zaniechanie wykonania nefrektomii skazuje na progresję procesu nowotworowego.
Bez bardziej szczegółowych faktów na temat wcześniejszej choroby a także wyników badań obrazowych, hist-patu raka sutka udzielenie bardziej szczegółowych informacji jest niemożliwe.
Nie jest prawdą, że u starszych ludzi proces nowotworowy przebiega wolniej.
Dla mnie operacja jest leczeniem z wyboru i będzie prawdopodobnie wyjściem najlepszym. Inne formy leczenia onkologicznego (chth, rth) bez ustalenia rozpoznania histologicznego zmiany nie wchodzą w grę.

Pozdrawiam