Co ze szczepieniami przeciw "świńskiej grypie"

napisał/a: ~Anonymous 2011-01-10 17:06
W dniu 29.09 2010 r. szczepiłem się szczepionką Vaxigrip 0,5ml. Mam 71 lat i kłopoty "sercowe"- Arytmia do migotania przedsionków włącznie,blok lewej odnogi pęczka Hisa, niedomykalność zastawek na poziomie od (+/++) do (+) oraz nadciśnienie ustabilizowane farmakologicznie. Czy te szczepienie zabezpiecza przed A1-H1 czy powinienem się dodatkowo zaszczepić przeciwko "świńskie grypie"?
napisał/a: falco 2011-01-10 22:25
Spodziewam się że ów osławiony wirus został już uwzględniony w tego rocznej szczepionce na grypę. Zresztą z tego co się orientuję nie ma w tej chwili w sprzedaży aptecznej oddzielnej szczepionki na ah1n1, tak więc w praktyce standardowe szczepienie powinno wystarczyć, choć pewności nie daje bo wirus mógł w między czasie zmutować. A tak swoją drogą to ah1n1 jest mocno przereklamowane grypa hiszpanka to dopiero był wirus .
napisał/a: ~Anonymous 2011-01-11 10:19
Jaki to jest właściwie wirus A1-H1 czy AH1-N1, bo jak mówił jakiś specjalista w TV jest on zmutowanym wirusem ubiegłorocznego AH1-N1, czy to tylko było przejęzyczenie?
Może i jest ( jak by się nie nazywał) on przereklamowany i trudno go porównać z "hiszpanką", ale w ostatnich dniach słychać tylko o bardzo ciężkich przypadkach zachorowań spowodowanych tym wirusem. Lekarz z Warszawy wypowiadający się przed kamerą radził się szczepić nawet w pierwszych 2 dniach wystąpienia objawów zakażenia tym wirusem czego już w ogóle nie rozumiem.
Przecież potrzebny jest czas na to aby system immunologiczny poznał wroga i wyprodukował dostateczną ilość przeciwciał.
Czy w takim razie szczepienie po wystąpieniu objawów nie nasili dodatkowo objawów choroby i nie zwiększy możliwości wystąpienia powikłań?
A może chodziło o zwiększenie sprzedaży szczepionek?
Jeszcze tylko pytanie, czy osoby które przekroczyły 65 rok życia w całym kraju mogą bezpłatnie szczepić się przeciw grypie, czy te dobrodziejstwo dotyczy tylko mieszkańców niektórych miast?
napisał/a: falco 2011-01-11 23:02
Tegoroczny wirus jest na pewno mutacją zeszłorocznego wirusa AH1N1. Wirusy nie tylko grypy mają to do siebie że namnażają się w olbrzymich ilościach i w tej gromadzie stale tworzą się jakieś mutanty, większość z nich ginie ale są też takie które lepiej przystosowują się do "życia" niż wirusy pierwotne. Dlatego co roku przygotowywuje się nowe szczepionki przeciw grypie, które tak właściwie nie są w stanie objąć swym działaniem wszystkich ewentualnych mutacji, które występują aktualnie. W kwestii szczepienia po wystąpieniu objawów to również mam spore wątpliwości. Stara zasada mówi że jeśli chcesz się szczepić musisz być zdrowy. Układ immunologiczny też potrzebuje trochę czasu żeby zapoznać się z nowymi antygenami. Takie szczepienie w mojej ocenie bardziej zaszkodzi niż pomoże. A w pierwszych dniach infekcji można co najwyżej zastosować leki p/wirusom grypy oseltamiwir czy ew. amantadyne. Co do bezpłatnego szczepienia to proszę zapytać się w swojej przychodni ale jak był już Vaxigrip zastosowany to przychodnia nie będzie raczej dysponowała lepszymi szczepionkami.
napisał/a: ~Anonymous 2011-01-11 23:21
Dziękuję za odpowiedź. Co do darmowego szczepienia nie chodziło o mnie. Ja jak słusznie zauważyłeś jestem zaszzepiony.
Czy szczepionka okaże się skuteczna czas pokaże.
Pozdrawiam