cukier a zęby

napisał/a: songo1 2008-04-22 17:49
Witam !1 mnie dręczy ,jak jest np. z cukrem,skoro przy częstym dostępie cukru, powodują zakwaszenie środowiska, a to z kolei powoduje osłabienie szkliwa, wnikanie bakterii wgłąb i niszczenie zębów. to jest jak się często je cukier,ale o co chodzi skoro np. umyjemy zęby po tym zjedzeniu cukru ,to zlikwidujemy tem cukier ,to o co chodzi ,chyba ,że tem cukier tak szybko zakwasza środowisko,że nie da rady umyć zębów ,a póżniej mycie jest bezcelowe ,bo już zakwasił,tak też może być ? albo umycie zębów nie jest takie skuteczne ,że usunie całkiem tem cukier? a może 1 i 2? A może też być tak,że poprostu większosć stomatologów wie,że większość ludzi jest zbyt leniwa,żeby myć zęby i dlatego mówią,żeby się niejadło często cukru bo szkodzi bo wiadomo szkodzi jak się zębów nie umyje ,a jak umyję się to co innego ,też tak może być?.Pozdro.
napisał/a: Ośka 2008-04-27 01:12
songo1 napisal(a):to o co chodzi ,chyba ,że tem cukier tak szybko zakwasza środowisko,że nie da rady umyć zębów ,a póżniej mycie jest bezcelowe ,bo już zakwasił,tak też może być ?

Zdecydowanie nie. Pasta do zębów ma zasadowe PH, więc neutralizuje kwas. Myjąc zęby nie tylko mechanicznie usuwasz płytkę nazęnbą, ale też zmieniasz Ph w ustach na takie, które nie niszczy szkliwa. Więc jeżeli zjesz coś słodkiego, a potem umyjesz zęby, to to raczej nie szkodzi zębom- najwyżej Twojej figurze ;)
Stomatolodzy poprostu biorą pod uwagę, że prawie nikt nie myje zebów po każdym posiłku, normą jest mycie zębów dwa razy dziennie, a ok. 9% ludzi myje zęby rzadziej, niż raz dziennie. Trudno za pomocą ankiety ocenić, ile % pacjentów stosuje prawidłową techinkę szczotkowania, a ile ma z tym kłopot, i byle jak "macha szczoteczką". Wiele osób myje zęby przez czas krótszy niż 3 minuty.