Cukrzyca - czy to możliwe?

napisał/a: alpinista 2011-01-19 17:13
Witam wszystkich,

Mam pytanie - zadaję je na forum a nie u lekarza głównie dlatego, że obecnie jestem za granicą i mam chwilowo trochę utrudniony dostęp do służby zdrowia,

Jakiś czas temu miałem rutynowe badania krwi i okazało się, że poziom FPG wynosi 6.33 mmol/l - czyli z tego co czytam stan przedcukrzycowy.

Tylko zastanawia mnie, czy w moim przypadku jakakolwiek cukrzyca nie jest czymś niemozliwym??? Mam 23 lata, moja praca jest owszem siedząca, ale jednoczesnie prowadzę wyjątkowo aktywny tryb życia - jestem alpinistą, w górach biegam średnio raz na kilka dni, wspinam się kiedy tylko się da, do tego uprawiam karate i MMA, a z tego co czytałem to cukrzyca jest głównie wypadkową mało aktywnego trybu życia???

Dieta - staram się odżywiać zdrowo, tzn. jem przede wszystkim dużo owoców, również warzyw, mięsa, staram się natomiast ograniczać cukier biały. Z węglowodanów - głownie ryż i ziemniaki.

Moje pytanie - czy ktoś się orientuje, czy lekko zawyżony poziom FPG może oznaczać również coś innego, nie tylko cukrzycę?
napisał/a: Vattier 2011-01-19 17:34
To, o czym mówisz jest prawdziwe dla cukrzycy typu II. Dotyczy ona właśnie najczęściej osób starszych (tj. 35+ :P), prowadzących siedzący tryb życia, stosujących złą dietę, etc.

Cukrzyca typu I (insulinozależna) zaczyna się w młodym wieku (najczęściej przed 20), objawy zaczynają się nagle, a u osób występuje często niedobór masy ciała.

napisal(a):Moje pytanie - czy ktoś się orientuje, czy lekko zawyżony poziom FPG może oznaczać również coś innego, nie tylko cukrzycę?


Glikemia może być podwyższona z różnych przyczyn, niekoniecznie związanych z cukrzycą (np. stres towarzyszący wizycie lekarskiej będzie podwyższał poziom glukozy (adrenalina jest silnym hormonem katabolicznym, powodującym rozpad glikogenu do glukozy i wzrost jej stężenia we krwi)). W Twoim przypadku należy powtórzyć glikemię na czczo, a jeśli wynik będzie znowu podwyższony, to należy wykonać OGTT (test doustnego podania 75g glukozy).
napisał/a: Bojownik73 2011-01-20 23:02
Zastanów sie,czy nie występują u Ciebie inne objawy mogące wskazywać na cukrzycę-spadek wagi ciała bez zmniejszenia kalorii,a nawet przy ich większym spożyciu,częstsze pragnienie i oddawanie moczu,zapach kwaśnych jabłek z ust,senność,zwłaszcza po posiłku..
napisał/a: alpinista 2011-01-21 23:15
Hej!

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Zrobię powtórne badanie i skonsultuję się z lekarzem dla pewności. A co do innych objawów, to - niezbyt. Waga ciała raczej przyzwoita (około 83 kg na 180 cm - przy czym tłuszcz to raczej mniejszość),

oddawanie moczu - to zależy, czasami zdarza mi się np. już po godzinie, ale to tylko wtedy gdy więcej wypiję rzeczy obojętnych smakowo, typu woda czy niesłodzona herbata.

Co do picia - piję głównie herbatę, łącznie dziennie będzie z 2 litry tak myślę...

A senność - nie przeczę, czasami zdarza mi się po większym posiłku poczuć potrzebę "drzemki", ale to rzadziej niż częściej.

pozdrawiam!