CZERWONE OCZY

napisał/a: fredka88 2010-09-13 12:24
witam, mam problem... Od jakiegos czasu nie wiem tydzien moze dawa, strasznie bolą mnie oczy a w dodatku sa strasznie zaczerwienione:( do tego boli mnie głowa mam wrazenie ze te oczy mi eksplodują:( bola mnie kosci twarzy, szczeka itp. byłam u laryngologa on wykluczył zapalenie zatok, wiec co to moze byc????? umówiłam sie na wizytę do okulisty ale to dopiero 28 wrzesnia, a do tego czasu chyba nie wytrybie, pomozcie, miał juz ktos cos takiego, czy to powazne?? czytałam ze ból oczu moze wiazac sie z tetniakiem, ja świruje juz naprawde ratunku :(
napisał/a: Vattier 2010-09-13 13:31
Rozumiem, że sprawa dotyczy obojga oczu? Czy zaczerwienie jest większe po zewnętrznej stronie gałki ocznej, czy też jest silniejsze przy tęczówce? Czy spadła ostrość wzroku? Czy występuje intensywne łzawienie? Zaczerwienie i bolesność oka z reguły nie powinny być lekceważone i nie czekałbym do 28. tylko udał się prywatnie. O tętniaka to Ty się raczej nie martw.
napisał/a: fredka88 2010-09-14 09:32
tak jedno i drugie oko mnie boli... te zaczerwienienie to jest na twardówce, dookoła tęczówki, te żyłki itp. ja wiem ze każdy ma te naczynka czerwone, to normalne, ale ja się bardziej denerwuje tym bólem. czy spadła ostrość widzenia, nie, widzę normalnie tylko jak ten ból jest już taki silny to ciężko mi te oczy otwierać:( łzawic nie łzawię. a wczoraj wieczorem, miałam takie coś ze ból zaczynał sie tak jakby w tym ciałku szklistym wędrował do skroni i dalej w głąb głowy:( straszne :( czasami jak tak cisne te oczy to czuje jak mi ciśnienie praktycznie rozsadza te oczy. może panikuje ale głównym objawem tętniaka jest porażenie nerwu wzrokowego i właśnie ból oczu :( prywatnie prywatnie to wiesz kasa kasa kasa pójdę powiem co mi jest przepisze mi krople i powie: "na następnej wizycie przyjrzymy się nieco bardziej"... wiadomo
napisał/a: Vattier 2010-09-14 12:01
napisal(a):te zaczerwienienie to jest na twardówce, dookoła tęczówki, te żyłki itp.
Czyli bliżej środka. Przekrwienie okołorąbkowe (rąbek rogówki to miejsce w którym rogówka przechodzi w twardówkę) występuje często w przebiegu chorób błony naczyniowej. Przekrwienie na zewnątrz gałki ocznej jest charakterystyczne dla stanów zapalnych spojówki.

Czy źrenica jest poszerzona/zwężona? Czy prawidłowo reaguje na światło? Czy występuje światłowstręt? Czy miałaś jakiś uraz? Czy gałki oczne przy ucisku wydają się twarde?
Najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, najprawdopodobniej ostre zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, ale ono dotyczy zazwyczaj tylko jednego oka. Subiektywnie występuje również (oprócz podanych przez Ciebie objawów) wrażenie osłabienia ostrości wzroku, wzmożone łzawienie i światłowstręt. Nie da się tego jednak ocenić bez wizyty u lekarza - dopiero okulista widząc Twoje oczy i oglądając je w lampie szczelinowej jest w stanie postawić diagnozę.

napisal(a):głównym objawem tętniaka jest porażenie nerwu wzrokowego i właśnie ból oczu
Gdzie Ty to przeczytałaś? Tętniak której tętnicy? Ocznej? Szyjnej?
napisał/a: Vattier 2010-09-14 12:18
Jako że nie mogę już edytować... jeszcze do mojego posta wyżej: szansa, że Twoje objawy są spowodowane jakimś tętniakiem są mniej więcej równe temu, że wygrasz w totka... trzy razy pod rząd. W ogóle co to ma znaczyć "porażenie nerwu wzrokowego"? Przy obustronnym uszkodzeniu nerwu wzrokowego to Ty byś nic nie widziała. Przy jakimkolwiek uszkodzeniu, w którymkolwiek miejscu nerwu wzrokowego gdzieś w Twoim polu widzenia (zależnie od miejsca uszkodzenia, czy przed, czy po skrzyżowaniu wzrokowym, etc.) występowałyby ubytki widzenia. Tego się nie da nie zauważyć. Tętniaki są z reguły albo prawie bezobjawowe, albo ich objawy są tak subtelne i mało specyficzne, że niezauważalne i/lub bagatelizowane.
napisał/a: fredka88 2010-09-14 14:06
napisal(a):Czy źrenica jest poszerzona/zwężona? Czy prawidłowo reaguje na światło? Czy występuje światłowstręt? Czy miałaś jakiś uraz? Czy gałki oczne przy ucisku wydają się twarde?


Źrenica jest normalna, prawidłowo reaguje na światło (sprawdzałam to już setki razy, bo ciagle sprawdzałam te naczynka), czy występuje światłowstręt? w jakimś stopniu tak, ale to pewnie przez ten ból... Urazu żadnego nie miałam a odpowiedz na ostatnie pytanie to nie wiem, bolą ale czy są twarde, nie wiem sa takie pól na pól chyba :(
One sa czerwone wszedzie w kącikach czasami nawet mnie swedzi.

napisal(a): Najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, najprawdopodobniej ostre zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, ale ono dotyczy zazwyczaj tylko jednego oka.

czy to jest poważne schorzenie?? ten przeszywajacy ból, który zaczyna sie gdzies tam w głebi oka idacy do skroni i w głab jeszcze dalej głowy jest przeważnie z lewej strony :(

napisal(a):Gdzie Ty to przeczytałaś? Tętniak której tętnicy? Ocznej? Szyjnej?

na jakiejs stronce :( chodziło o tętniaka mózgu, jakis profesorek sie wypowiadał :( ja kazdym objawem sie denerwuje :( wiem pewnie mam nerwice, wmawiam sobie, ale naprawde u mnie wszystko sie tak nagle zaczeło, od kwietnia mecze sie z bólem głowy, byłam u neurologa i nic, teraz szyja mnie boli ale kupie sobie poduszke ortopedyczna bo sama wiem ze zle spie:( i teraz te oczy, denerwuje sie po prostu, wiem, mozesz myslec ze jestem jakas psychiczna, ale mam nadzieje, ze mnie rozumiesz i moje obawy :(
napisał/a: Vattier 2010-09-14 15:09
W zapaleniu tęczówki i ciała rzęskowego ból jest zazwyczaj tępy i umiejscowiony w głębi oka. Jeżeli ten stan faktycznie ma miejsce, to powinnaś jak najszybciej udać się do okulisty. Tak jak napisałem wyżej, intensywny ból oka/oczu i zaczerwienienie to objawy, które nie powinny być lekceważone. W diagnostyce różnicowej powinno się również wziąć pod uwagę ostre zapalenie spojówek, zwłaszcza że, tak jak napisałaś (i to podejrzenie uważam obecnie za najbardziej prawdopodobne):
napisal(a):One sa czerwone wszedzie w kącikach czasami nawet mnie swedzi.

Po prostu nie widząc Twoich oczu jestem zdany na Twój opis i jeśli mówisz, że oczy są najbardziej zaczerwienione przy tęczówce, to wypadałoby podejrzewać choroby błony naczyniowej, jeśli bliżej strony zewnętrznej - choroby spojówki. Ostre zapalenie spojówek nie jest stanem groźnym, ale zazwyczaj wysoce zaraźliwym. Poza tym ze względu na to, że czasem jego objawy mogą dotyczyć np. jednego oka wizyta u lekarza jest konieczna, ażeby wykluczyć inne, poważniejsze stany.
napisał/a: fredka88 2010-09-15 09:06
a to możliwe ze przez te oczy moga mnie bolec kości twarzy???? ja jak gryze np kanapke to tak mnie boli wszedzie szczeka oczy głowa:( to jakies chore
napisał/a: Vattier 2010-09-15 12:15
Możliwe: żuchwa, szczęka, oczy - to wszystko leży o obszarze zaopatrzenia jednego nerwu - trójdzielnego.
napisał/a: fredka88 2010-09-15 12:53
rozumiem, a jeszcze takie pytanie, czy mogę sobie jakoś ulżyć?? nie wiem jakieś okłady z ziół, napary... Są jakieś takie domowy sposoby na zagłodzenie tych dokuczliwych objawów??
napisał/a: Vattier 2010-09-15 15:34
Na chwilę obecną raczej nie powinno się stosować żadnych ziołowych naparów czy okładów z herbaty, bo to nie usuwa przyczyny choroby, a może zaciemnić później obraz i utrudnić diagnozę u lekarza - no chyba, że faktycznie nie możesz wytrzymać. Na ból standardowe NLPZ typu paracetamol lub ibuprofen (jeśli nie ma poważnych problemów z żołądkiem). Jeśli oko wydaje się suche, to ostatecznie można kupić "sztuczne łzy" lub jakieś krople ze świetlikiem i/lub nagietkiem.
napisał/a: fredka88 2010-09-15 20:14
to dobrze ja zrobiłam taki okład z rumianku ale już nie będę... ja mam w domu ketonal to moge go wziac bo wiem ze to silny lek, a jesli chodzi o suche oku to raczej nie, bo czasami płaczę, bo to mi pomaga