Często spadający cukier. Wcześniej cukrzyca ciążowa.

napisał/a: Ptaszek30 2012-07-23 01:02
Witam.
U mojej żony ok trzy razy w tygodniu spada poziom cukru do ok 60-70 mg. Zdarza się czasami nawet 52mg.
W czasie ciąży miała cukrzycę ciążową oraz problemy z wątrobą. Po ciąży zaczęły się te spadki cukru. Dodam też że bierze tabletki antykoncepcyjne "microgynon" (chyba 21).
Lekarz rodzinny powiedział żeby jadła dużo słodyczy i na tym zakończyło się leczenie.
Proszę doradzić jakie badania powinna wykonać. Co może być przyczyną takich spadków poziomu cukru? Jakie choroby mogą wskazywać takie objawy?
napisał/a: delinka79 2012-07-23 07:21
Drogi panie o hipoglikemii mówimy gdy cukier spada < 55 mg/dl bez względu na towarzyszące objawy, lub < 70 jeśli towarzyszą objawy hipoglikemii ? czy żona takowe posiada ? cukrzyca niestety rozwija się częściej w przyszłości u pacjentek które w ciąży miały cukrzyce ciążową. lekarz powiedział dobrze żeby w razie spadku żona wzięła sobie coś słodkiego a potem trzeba zjeść jakieś weglowowdany złożone np. kanapkę.
napisał/a: Ptaszek30 2012-07-24 01:28
Czyli mam rozumieć że nie potrzebuje robić żadnych badań na trzustkę, wątrobę czy może jakieś hormony ? Czy żeby stwierdzić hipoglikemie wystarczą obawy? Nie potrzeba jakiś dodatkowych badań?
napisał/a: delinka79 2012-07-24 06:59
A po co dodatkowe badania, hipoglikemie stwierdza sie jesli cukier < 55 bez wzgledu na objawy lub
napisał/a: Ptaszek30 2012-07-24 19:30
Rozumiem przez to że spadający cukier nigdy nie świadczy o żadnej innej chorobie. Występuje tylko przy hipoglikemi.
Nie ma nic wspólnego z chorą trzustką czy np. z hormonami?
napisał/a: delinka79 2012-07-25 13:41
prosze pana przede wszytskim brak jest istotnych informacji takich jak:
1. czy zona odczuwa cos w trakcie takiego spadku cukru, czy sa jakies objawy ?
2.dlaczego cukier jest mierzony ze wiedza panstwo jaki jest poziom cukru , z ciekawosci i akurat wychodzi taki wynik , czy lekarz tak zalecil , czy zona np. jest slaba i mierzy cukier ?
3.czy zona normalnie je , nie prowadzi zadnej diety, a to co je to dieta pelnowartosciowa i zroznicowana ? w niedozywieniu czesto dochodzi do spadkow poziomu cukru wiec prosze podpytac zone o te kwestie

owszem zdarza sie ze spadki cukru moga byc spowodowane chorobami jak choroby watroby , , hormonalne przyczyny( niedoczynnosc tarczycy ) , jesli zona karmi piersia to tez zdarzaja sie epizody hipogliekmii , po niektorych lekach

takze do wyjasnienia kwestia czy zona przyjmuje jakies leki

z badan sugeruje zrobic podstawowe cukier z krwi zylnej, morfologia , mocz-badanie ogolne, dodatkowo TSH , ALT, ASPAT.
napisał/a: Ptaszek30 2012-07-30 17:53
Oczywiście że odczuwa. Perzcież bym nie szukał informacji o badaniach gdybym się o nią nie martwił.
Odczuwa typowe bóle głowy jak przy spadku cukru, osłabienie, drżenie rąk. Cukier mierzymy dla tego właśnie że jej spada. Raz miała ok 55 mg/dl.
Dla tego szukam informacji jakie badania powinna zrobić, bo jak widzę że się męczy ze 3-4 razy w tygodniu a lekarz jej mówi żeby zjadła batona. No ludzie to ma być leczenie?
napisał/a: Metka 2012-07-31 11:16
Nie ma leków na zbyt niski poziom cukru, lekarz częściowo miał rację, nie wiem tylko czy odpowiedział jedynie pobieżnie (żeby jadła dużo słodyczy) czy może po prostu został źle zrozumiany. Ogólnie aby zapobiec takim spadkom cukru należy właśnie w codziennej diecie ograniczyć węglowodany proste (biała mąka, ziemniaki, miód, cukierki, ciasta, wafle, białe pieczywo, cukier pod różnymi postaciami, słodkie owoce, płatki kukurydziane itp), które powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie jego gwałtowny spadek. Zastąpić je węglowodanami złożonymi (pieczywo pełnoziarniste, otręby, muesli, kasza, groch, fasola itp) co powinno zapobiec takim spadkom. Oczywiście w sytuacji gdy już cukier spadnie to faktycznie należy zjeść/wypić coś słodkiego (najlepiej cukier albo cola... nie żadne batony czy czekolady bo podnoszą cukier powoli) a następnie, jak napisała Delinka, zjeść kanapkę.

Na ten cukier należy uważać, gdyż hipoglikemia poposiłkowa często bywa wstępem do cukrzycy typu I.... ponadto u osób bardzo szczupłych zdarza się dość często.
napisał/a: Ptaszek30 2012-08-06 18:50
Witam.
Żona robiła krzywą cukrową. badania krwi i moczu. Z niepokojących objawów to OB, dokładnie teraz nie napisze ale chyba 23 oraz wyniki krzywej cukrowej. Po trzech godzinach spadek do ok 60.
Przepraszam że podaje tak niedokładne dane ale piszę to z pamięci. Po pracy postaram się dokładniej podać wyniki badań.
Lekarz skierował żonę na oddział endokrynologi we Wrocławiu. Wspomniał też że może to być guzek nadnercza.
Mam nadzieje że jest to porostu zwykła Hipoglikemia. Dobrze że ten lekarz podszedł do sprawy poważnie i żona będzie porządnie przebadana.

Co sądzicie o tych wynikach? Martwi mnie to OB.
napisał/a: Ptaszek30 2012-08-06 23:35
Wyniki żony:
Morfologia- wszystko w normie.
Badanie ogólne moczu- w normie.
Biochemia: ALT, AST Kreatynina, eGFR -w normie.
TSH 2,85mU/l {0,27-4,20} -w normie.

Krzywa cukrowa:
naczczo: 87
po1h-87,0
po2h-135
po3h-59

OB 32

Proszę o komentarz do tych badań. Dodam że w ciąży żona miała cukrzycę ciążowa, a spadki cukru zaczęły się właściwie zaraz po porodzie. Jak już pisałem żona dostała skierowanie na oddział endokrynologi we Wrocławiu.
napisał/a: delinka79 2012-08-07 07:22
krzywa cukrowa wyklucza cukrzyce