Czy to może być rak jelita lub żołądka?

napisał/a: Magda172 2010-09-03 15:02
Witam. Pozwolę sobie tu skopiować mój wątek, założony wczoraj na innym forum, ponieważ chciałabym zebrać jak najwięcej odpowiedzi. Piszę tu, ponieważ przez ostatnie pół roku przeszłam przez szereg badań, by określić, co powoduje dane objawy u mnie. Już mam praktycznie wszystkie wyniki skompletowane, jednak kolejną wizytę u gastrologa mam dopiero za tydzień, a po odbiorze dzisiejszych wyników jestem trochę zaniepokojona tym, że wykryto u mnie krew w kale, dlatego chciałabym się dowiedzieć czy następujące objawy mogą być typowe dla raka jelita czy to może być inna choroba? Nie będę pisać po kolei jak to było, bo zajęłoby mi to bardzo dużo miejsca, napiszę tylko jakie mam objawy i napiszę o wynikach, które odbiegają trochę od normy. Jeśli jakieś inne wyniki będą jeszcze potrzebne, to podam. Zacznę od objawów:
- problemy z miesiączkowaniem ( raz nawet przerwa 5-miesięczna, pojawiła się po zastosowaniu Femostonu, jestem w trakcie brania leku)
- osteopenia
- niemiły zapach z ust
- nalot w tyle na języku (nasilający się po zjedzeniu czegoś, co zawiera tłuszcze)
- często miałam kurcze łydek, zawsze w nocy, ale od kiedy biorę magnez już jest wszystko OK
- wypadały mi włosy, ale odkąd biorę Biourodę już jest dobrze
- częste wzdęcia
- po zjedzeniu nawet małej ilości tłuszczu (przykładowo po posmarowaniu chleba margaryną czy dodaniu trochę oliwy do jakiejś potrawy) wzdęcia, parcie na stolec bez możliwości wypróżnienia się, czasem również ból brzucha, jeśli zjadłam więcej tłuszczów to 3-4 dni nie mogłam się wypróżnić, chociaż miałam parcie na stolec, teraz ograniczyłam tłuszcze praktycznie całkowicie, by nie mieć takich problemów)
- czasami mam okresy np. tydzień, dwa), że chudnę, chociaż nie stosuję diety odchudzającej
- ubytki w niektórych zębach
- rok temu miałam białe plamy na skórze, na przedramieniach, skóra w tym miejscu była szorstka, dermatolog powiedział, że to od nabiału i że najprawdopodobniej jestem uczulona na mleko (rzeczywiście zawsze po wypiciu mleka, czy po zjedzeniu żółtego sera, czy posmarowaniu chleba masłem) wychodziły mi różne wypryski na twarzy, po odstawieniu nabiału cera poprawiła się, skóra na przedramieniach ma normalny kolor, nie jest już szorstka, wynik badań na alergie pokarmowe ukazał wynik 0.48 RlU/ml przy mleku krowim, 0.32 przy kazeinie, 0.21 przy pomarańczy
- czasem miałam ciemniejsze stolce, luźne, czasem też stolce ołówkowe
- często śmierdzące gazy, zwłaszcza po tłuszczach
- czasem przewracanie w jelitach
- w zeszłym roku często miałam tzw. zajady w kącikach ust
- czasem bóle brzucha (w różnych miejscach, z początku po prawej stronie, teraz głównie środek i lewa strona)
- w ciągu 1,5 roku 2 razy miałam zapalenie układu moczowego
- często "zajadałam" stres słodyczami, nie czułam w ogóle sytości, mogłam pochłonąć duże ilości słodyczy, często miałam na nie właśnie apetyt czy też na produkty z dużą ilością węglowodanów (np. makaron), głownie w sytuacjach stresowych
- nieraz jestem bardzo rozdrażniona

Wyniki badań "poza normą":
- krew utajona w kale - wynik dodatni
- wynik biopsji jelita cienkiego: Atrophia partialis villorum (typ 3a wg klasyfikacji Marsha)
-przy gastroskopii: błona śluzowa żołądka w antrum zaczerwieniona
- RBC 4.0 (norma 4.5-5.3)
- cholesterol całk. 93,7 mg/dl, cholesterol HDL 30,7 mg/dl (norma od 40 do 60), cholesterol LDL 44,9 mg/dl (norma od 60 do 130) - to są wyniki z czerwca, natomiast w sierpniu było już trochę lepiej: choles. całkowity: 118 mg/dl, HDL 41.8 mg/dl, LDL 55.8 mg/dl
- alfa-2 globuliny 10.6% (norma 7-10%)
- beta globuliny 15.9% (norma 9-13%)
- densytometria – 87% normy (osteopenia)
- przy gastroskopii pani doktor stwierdziła, że żołądek pracuje trochę wolniej niż normalnie, jednak na opisie badania nie ma nic o tym

Dodam, że mam 18 lat i nikt w mojej rodzinie nie chorował na raka, mam również skoliozę (mówię o tym, chociaż nie wiem czy to ma jakiś wpływ). Reszta wyników (krwi, moczu, USG, test ureazowy, na H.pylori w kale, TSH, AST, ALT, sód, potas, magnez, wapń itd. są w normie.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
napisał/a: Lambert 2010-09-03 20:59
Twoje objawy sugerują celiakię lub podobną chorobę.

Jak się czujesz po węglowodanach, cukrach?
Czy spożywasz produkty z glutenem min.: pszenica, żyto?
Czy miałaś robione badania IgAEmA lub IgAtTG?
napisał/a: Magda172 2010-09-03 21:22
Jeśli chodzi ogólnie o węglowodany i cukry, to czuję się dobrze, jedynie po pieczywie pszennym mam luźniejsze stolce i większe wzdęcia, dlatego teraz makarony i pieczywo jem tylko żytnie. Oprócz pszenicy nic innego co zawiera gluten ze swojej diety nie wykluczyłam.
Miałam robione oby dwa te badania, nawet 2 razy, raz w czerwcu, potem znowu w sierpniu i wyszły negatywne, więc badania krwi nie wskazują na celiakię.
napisał/a: Magda172 2010-09-04 15:00
Gdy miałam takie momenty, że musiałam "zajadać" stres, to po słodyczach czułam się lepiej niż normalnie, to znaczy tak, jakby łagodziły stres.

Przypomniałam sobie też ostatnio, że najczęściej takie smoliste stolce miałam po weselu czy innej imprezie, na której piłam alkohol i że ten nalot na języku miałam już chyba jakoś pod koniec podstawówki, a niemiły zapach zaczął się pojawiać w gimnazjum (mimo tego, że bardzo dbam o higienę jamy ustnej).