Dawkowanie leku

napisał/a: vermillion 2010-09-09 17:33
Witam, od kilku miesięcy zażywam Cyprest, w zasadzie początkowo był mi przepisany ze wzgledu na problemy skórne. Wiem, że jest to również lek antykoncepcyjny, a na antykoncepcji mi również już teraz zależy. Po dogłębniejszej lekturze ulotki mam jednak pewną wątpliwość. To znaczy nie bardzo wiem jak mam rozumieć jedną rzecz. A mianowicie (na wszelki wypadek przytoczę cały dział dt. dawkowania):

Cyprest należy stosować doustnie, łykając 1 tabletkę dziennie, zawsze o stałej porze dnia, przez 21 dni. Kolejnie należy zrobić 7-dniową przerwę w trakcie której dochodzi do krwawienia miesięcznego. Niezależnie od tego, czy się ono zakończyło, czy jeszcze trwa, po 7 dniach należy przyjąć pierwszą tabletkę z następnego opakowania. Przyjmując pierwszą tabletkę w V-tym dniu miesiączki, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. W przypadku przejścia z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, I-ą tabletkę należy przyjąć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną lub następnego dnia po przerwie w przyjmowaniu tabletek(lub po przyjęciu ostatniej tabletki nie zawierającej hormonów). Przy przechodzeniu ze stosowania preparatu antykoncepcyjnego zawierającego wyłącznie gestagen stosowanie preparatu można rozpocząć w dowolnym dniu, tzn. można go przyjąć zamiast minipigułki następnego dnia o tej samej porze lub w dniu, w którym miała być wykonana następna iniekcja, w dniu usunięcia implantu lub systemu wewnątrzmacicznego. W powyższych przypadkach należy przez pierwszych 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. W przypadku pominięcia tabletki, jeśli minęło mniej niż 12 godzin, należy ją przyjąć tak szybko, jak to możliwe i przyjąć następną tabletkę o zwykłej porze (skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana). Jeśli minęło więcej niż 12 godzin skuteczność działania może być zmniejszona. W przypadku pominięcia tabletki w 1 tygodniu należy przyjąć ją jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie, a następne tabletki przyjmować o zwykłej porze. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jeśli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki utrzymywano stosunki seksualne istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Chodzi mi o zdanie wytłuszczone. Czy w takim razie pomimo zażywania leków antykoncepcyjnych, cały czas powinnam stosować dodatkową metodę antykoncepcji, czy tylko w tym V dniu (chociaż to byłoby nielogiczne), czy do czasu teoretycznie niepłodnego? Czytam to po raz któryś i albo nie rozumiem, albo jest to napisane niezrozumiale, albo jestem dziś rozkojarzona.
Jak sądzicie?
napisał/a: wikam2 2010-09-09 17:51
Ale Ty bierzesz tabletki już któryś miesiąc z rzędu tak?
Bo to co zaznaczyłaś wytłuszczonym drukiem to tyczy się rozpoczęcia przyjmowania tabletek.
Chodzi o to, że jeśli dziewczyna nie zdążyła rozpocząc swojej przygody z antykoncepcją pierwszego dnia okresu (czyli tak jak się powinno) tylko np piatego to ma się dodatkowo zabezpieczać przez tydzien.
napisał/a: vermillion 2010-09-09 18:07
Tak, biorę je już ponad pół roku. Czyli po prostu dzisiejsza aura za oknem sprawiła, że jestem jakaś rozkojarzona. Dzięki wielkie ;)! Pozdrawiam!
napisał/a: wikam2 2010-09-09 18:10
Proszę :))))