Dieta i suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto

djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-06 12:36
Bardzo dziękuje za post. Bierzesz lewotyroksynę? W jakiej dawce? Suplementy jakie brałaś i w jakich dawkach? To może pomóc innym forowiczom.
napisał/a: grabus 2011-03-06 20:11
Witam jeszcze raz! Więc lekarz ogólny przepisał mi Euthyrox 25 (TSH miałam właśnie 4.77, a Anty-TPO 567). Lekarka zaznaczyła, że to dawka wstępna, może trzeba będzie ją zwiększyć. No trudno. Po ok. 1,5 miesiąca gdy TSH 2.35 a Anty-TPO 51, skonsultowałam się z endokrynologiem. Stwierdził, że leczenie dobre, bez zmian. Następnie zabrałam się do diety i suplementów według rad djfafa. Obecnie biorę: Omega3 (Olimp) 2xdz.1, selen 50ug + Vit. E 10mg 3 tabl dziennie. (Naturell, Helleny nie mogłam nigdzie znaleźć). Trochę się obawiam, że wszędzie jest ta nieszczęsna Vit. E w Omega3 i w selenie. Kupiłam również DEVIKAP Vit. D3 - 4 krople dziennie. Obawy były, ulotka opiewa o rozlicznych działaniach ubocznych. Ale zaufałam djfafa. Jest jeszcze na Haszu świetny artykuł ile tak nam naprawdę potrzeba Vit. D3. Jeszcze pozostała Vit. C 500 1xdz. (o przedłużonym działaniu) Ce MAX. Jest ona syntetyczna, ale te pochodzące z natury (np. Acerola) mają tylko 125 mg Vit. C. Do tego olej lniany, ale jest również świetny olej z rzepaku, który ma dobrą proporcję Omega3 i Omega6. Można taki olej kupić w supermarketach, nie jest to typowy olej do smażenia, tylko tłoczony na zimno. Drogi, ale smaczny do smarowania, sałatek itp. Aha! Potem w internecie natknęłam się na książkę Sandry Cabot o holistycznym leczeniu chorób tarczycy. Potwierdza wszystko co pisze djfafa, ale mało konkretów na temat suplementów. Tłumaczy dokładnie czym jest choroba autoimmunologiczna. Bardzo ciekawe, tym bardziej, że wszyscy zgodnie śpiewają, że " przyczyna nieznana" . A jednak znana. Pani Cabot tłumaczy. Oj, koniec. Temat ciekawy. Przez te dwa miesiące dowiedziałam się dużo o Hashimoto. Sami jesteśmy lekarzami dla siebie. Wszyyyystkich serdecznie pozdrawiam! Proszę o uwagi djfafa. Dopiero raczkuję w temacie.
napisał/a: grabus 2011-03-06 20:18
Oj błąd. Dieta i suplementacja po wizycie u lekarki ogólnej. To właśnie dzięki tym zmianom TSH i Ant-TPO tak się zmniejszyło. Przepraszam i pozdrawiam.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-06 20:33
Książkę Cabot znam na pamięć i też tutaj wielokrotnie ją polecałem. Witaminy E się nie obawiaj w takich dawkach nie jest w stanie Ci zaszkodzić, z nią jest tylko jeden problem gdyż ta witamina naturalnie występuje w kilku formach a w suplementach tylko w jednym (choć obecnie biorę suplement co ma 8 form witaminy E), ale nie ma znaczenia to jak nie bierze się w mega dużych dawkach, a takich na pewno nie bierzesz.
Obecnie szukam badań naukowych na temat roli niacyny w chorobach autoimmunologicznych, dla ciekawskich:

Przewlekłe elewacji TNF prowadzące do wydarzeń, martwicze w wyczerpywanie NAD choroby autoimmunologiczne prawdopodobnie odbywa się poprzez połączenie trwałe aktywacji IDO i iNOS-peroxynitrate aktywacji PARP1 zarówno zubożających NAD.dawki farmakologiczne NAD prekursorów wielokrotnie zapewni znaczny wzrost korzyści terapeutycznych na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, zapalenie jelita grubego, innych chorób autoimmunologicznych i schizofrenii albo w klinice lub na modelach zwierzęcych. Wspólnie Obserwacje te potwierdzają pogląd, że choroba autoimmunologiczna może być uważane za część zlokalizowane pelagra przejawia objawy szczególności do zapalenia tkanek docelowych. Tak więc dawkach farmakologicznych prekursorów NAD (kwas nikotynowy / niacyna, nikotynamid / niacynamid, lub nikotynamid riboside) powinny być traktowane jako potencjalnie istotne dla sukcesu terapeutycznego wszelkich IDO wywołujących schematu leczenia chorób autoimmunologicznych

Badania były na University of Cincinnati nie mam linku do oryginału dlatego daje tylko kawałek (tłumacznie googletranslate).
napisał/a: grabus 2011-03-07 08:57
Witam raz jeszcze! Cabot jest interesująca, prawda? Ja jeszcze mam jej książkę o diecie oczyszczającej wątrobę, w której również dużo jest o autoimmunologii. Polecam ją wszystkim. Chociaż ze stosowaniem diety mogą być problemy... A tak jeszcze co do suplementacji, to zaleciłabym wszystkim Pigułę Humoru, dawkowanie: bez ograniczeń! Wiem, że Hashi kocha deprechę...
Djfafa, chciałam Cię spytać:
# jeżeli znasz Sandrę Cabot, to czy może oczyszczałeś jelita i wątrobę? Ona proponuje toniki wątrobowe. Wspomina coś o taurynie, czy może wiesz coś na ten temat? Może oczyszczanie ma sens dla lepszej przyswajalności witamin?
# Omega3 - wyczytałam, że kwasy te są wrażliwe na szkodliwe działanie wolnych rodników. Nie można z nimi szaleć przez dłuższy czas. Napisz, proszę, jak się do tego ustosunkować;
# moje dzieci (zwłaszcza córka 12 lat) idą moim śladem. Córka ma nieciekawe TSH (3.38). Zrobię jej dokładne badania. Czy suplementacja w podobnych dawkach jak u dorosłych?
Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję i pozdrawiam!
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-07 09:31
grabus napisal(a):

# jeżeli znasz Sandrę Cabot, to czy może oczyszczałeś jelita i wątrobę? Ona proponuje toniki wątrobowe. Wspomina coś o taurynie, czy może wiesz coś na ten temat? Może oczyszczanie ma sens dla lepszej przyswajalności witamin?


Wątroby nie oczyszałem z prostego powodu, moje Ft3 i Ft4 zawsze są na podobnym poziomie czyli przyjmowana zewnętrznie lewotyroksyna (T4) nie ma większych problemów z konwersją do T3, a jak wiesz ta konwersja odbywa się głównie w wątrobie i nerkach, skoro zachodzi oznacza że te narządy działają prawidłowo, ale jeżeli ktoś mimo coraz większych dawek lewotyroksyny nie widzi wzrostu w FT3 może świadczyć że właśnie te narządy szwankują i dieta oczyszczająca może jak najbardziej pomóc. Zresztą to też zależy od indywidulanych przypadków, ja jestem osobą szczupłą, nie nadużywam alkoholu, nie biore leków NLPZ, regularnie ćwicze i dbam o dietę więc.... rozumiesz :)
Co do tauryny przyjmuje ją również ale z innego powodu, miał 2 lata temu lekko podniesiony poziom glukozy we krwi, a moja mama ma cukrzycę więc moje hasimoto i jej cukrzyca predysponuje mnie również do tej choroby, po włączeniu tauryny do suplementacji poziom cukru się unormował.

grabus napisal(a):
# Omega3 - wyczytałam, że kwasy te są wrażliwe na szkodliwe działanie wolnych rodników. Nie można z nimi szaleć przez dłuższy czas. Napisz, proszę, jak się do tego ustosunkować;


Nie bardzo rozumiem co masz na myśli, może Ci chodzi Ci o to że Omega 3 się utleniają i o to chodzi, to oczywiste, dlatego np. tran nalezy przechowywać zamknięty w lodówce, a do Gold Omega 3 Olimp dodaje witaminę E, bo właśnie ona zapobiega utlenainiu. Ale jak pytasz o szkodliwości Omega 3 to nie ma żadnego ryzyka, na kompie mam teraz ponad 100 badań naukowych nad tymi tłuszczami i są zadziwiające.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-07 09:36
grabus napisal(a):# moje dzieci (zwłaszcza córka 12 lat) idą moim śladem. Córka ma nieciekawe TSH (3.38). Zrobię jej dokładne badania. Czy suplementacja w podobnych dawkach jak u dorosłych?
Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję i pozdrawiam!


To zależy o co pytasz. Ja zawsze podkreślam że jak niedoczynność nie ma podłoża autoimmunologicznego to powinna być zaczęta leczona od jodu, bo to brak jodu powoduje niedoczynność. Skoro tutaj nie wiemy jak jest trudno mi dokładnie doradzić. Co do suplementów to Omega 3 jak najbardziej są ok, teraz nawet robią dla dzieci, ale spokojnie można podawać codzennie łyżkę tranu. Co do innych to już trzeba mniejsze dawki, Selen w dawce 50-100 mcg, D3 wystarczy ta z tranu (łyżcze pewnie będzie ok. 1000 IU), co do witaminy E, nie pamiętam jaka jest optymalna dawka dla takich dzieci.
napisał/a: grabus 2011-03-07 16:47
Djfafa! Dziękuję za tak dokładne rozszerzenie tematu. Cabot o tym pisze, ale ja nie doczytałam tematu do końca - niedoczynność nie musi od razu oznaczać Hashi. Fakt. Dziecku zrobię badania. Pisałeś jeszcze o Vit. E. W aptekach tylko ta syntetyczna w jednej formie. Calivita oferuje naturalnego pochodzenia. Ciekawe są te badania nad vit. PP czy B3. Ciekawa jestem, czy dzięki niej i diecie udałoby się zahamować rozwój choroby stwardnienie rozsiane? Jedna z najgorszych chorób. To pytanie czysto retoryczne, bo nie w temacie. Dziękuję jeszcze raz za "oświecenie". Pozdrawiam wszystkich!
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-07 20:11
grabus napisal(a):Djfafa! Dziękuję za tak dokładne rozszerzenie tematu. Cabot o tym pisze, ale ja nie doczytałam tematu do końca - niedoczynność nie musi od razu oznaczać Hashi. Fakt. Dziecku zrobię badania. Pisałeś jeszcze o Vit. E. W aptekach tylko ta syntetyczna w jednej formie. Calivita oferuje naturalnego pochodzenia. Ciekawe są te badania nad vit. PP czy B3. Ciekawa jestem, czy dzięki niej i diecie udałoby się zahamować rozwój choroby stwardnienie rozsiane? Jedna z najgorszych chorób. To pytanie czysto retoryczne, bo nie w temacie. Dziękuję jeszcze raz za "oświecenie". Pozdrawiam wszystkich!


W europie kupisz witaminę E tylko w jednej formie, ja większość suplementów ściągam z USA. Co do SM czytałem na wielu stronach że przejście na Vegetarianizm powoduje cofnięcie choroby lub brak kolejnych rzutów, sadzę że coś w tym może być, gdyż tłuszcze szczególnie nasycone potrafią dość dobrze zapychać układ nerwowy, ale aż tak nie zagłębiałem tematu więc expertem nie jestem, ale to co wiem z innych opracowań to to że duże dawki Omega 3 i wit. D przy SM do podstawa.
napisał/a: hashi50 2011-03-08 11:53
Witam1 Jestem nowa , podczytuje topik i dzieki za niego ; chciałam tylko zapytac o rzecz dotyczaca suplementacji - chodzi mi o cynk. Wyczytałam że to wazny pierwiastek....Jak to naprawde wyglada . JESTEM chora na niedoczynność już ponad 10 lat ale zaden endo nie zaproponował mi nic ponad Eutyrox na chwile obecna N88
Pozdrawiam
Hashi50
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-08 12:03
Jeżeli pytasz o cynk w konkretnej chorobie czyli Hasi to ma on mniejsze znaczenie niż inne minerały takie jak selen czy magnez, ale oczywiście jest on tak samo ważny jak inne minerały ale nie widzę konieczności jego dodatkowej suplementacji gdyż jego braku są dużo rzadsze niż braki wczesniej wymienionych składniklów.
napisał/a: hashi50 2011-03-08 21:05
Dzięki djfafa - zaopatrzyłam sie juz w prawie wszystkie polecane przez Ciebie suplementy i zaczęlam dietę odpowiednią dla tej choroby ( tak jak w początkowych posyach) zobaczymy jak na mnie zadziała.
Wyrzuciłam ze swojego jadłospisu / chyba podświadomie / już dawno temu mleko ; chociaz nie wiem na pewno czy mam Hashimoto - dopiero ostanio uprosiłam o badania
zobaczymy
Pozdrawiam