Dlaczego ciągle mam nowe roztępy?

napisał/a: te-em 2010-09-05 14:39
Witam,

Problem jak w temacie...

Uszczególniając:
Mam 24 lata, 183 cm wzrostu, waga 85 Kg.

Problem z rozstępami zaczął się już w podstawówce. Wtedy to pierwsze pęknięcie na skórze pojawiło się na moim ramieniu. Matka zabrała mnie do endokrynologa, gdzie dowiedziałem się, że w tym wieku to się zdarza, że to normalne oraz, że mam nadwagę :)

Rozstępy zaczęły pojawiać się na brzuchu oraz barkach. Od ok 22 roku życia udało mi się pozbyć problemu nadwagi, nie rosnę i nie mam dużych wahań wagi ciała. Niestety problem pozostał, ponieważ cały czas pojawiają się nowe rozstępy. Gdzie? Wszędzie... Praktycznie całe ramiona, całe barki, cały brzuch. Powiem więcej - problemy dotyczą skóry na całym ciele. Znalazłem nowe rozstępy na nogach i plecach. Skóra na mojej twarzy również wygląda jakby była popękana i nie są to zmarszczki.


Zupełnie nie mam pojęcia co jest tego przyczyną. Zrobiłem wszystkie możliwe badania tj. krwi (full opcja - wszystkie parametry), hormonów w tym tarczyca i testosteron. Zrobiłem nawet analizę pierwiastków śladowych we włosach...

Wiem, że powstawanie rozstępów spowodowane jest problemem z kolagenem. Ten problem wydaje się być większy ponieważ od prawie roku zaczęły mi się robić "męty w ciele szklistym oka", co również jest spowodowane opcją pt. kolagen, tyle tylko, że w tym przypadku on nie pęka tylko zwija się w jakieś nitki.

Byłem u 4 dermatologów z czego u 3 prywatnie i wszyscy powiedzieli mi to samo tj. "Nie wiedzą dlaczego powstają ciągle nowe rozstępy i w zasadzie to mam pecha". Oczywiście nie było powiedziane to wprost, niemniej merytoryka wypowiedzi mogła by być zawarta w tym zdaniu.


Myślę, że najważniejsze w tym momencie jest to , aby ustalić przyczynę tej sytuacji tzn. dlaczego kolagen zachowuje się w ten sposób a nie tak jak powinien. Znając zródło problemu mozna go wyeliminować, inaczej jest to działanie po omacku...

Mogą na to wpływać czynniki zewnętrzne (alkohol, odżywanie, stres), ale tutaj raczej nie upatrywałbym głównej przyczyny. Znam wiele osób, które prowadzą o wiele gorszy styl życia ode mnie i są okazami zdrowia :)

Jakie macie pomysły? Uwagi? Sugestie? Co powinien zrobić, czy tez zbadać?
napisał/a: Wojtek444 2010-09-11 11:25
Rozstępy pojawiają się nie tylko od nadmiernego rośnięcia lecz również od utraty masy tłuszczowej na poszczególnych częściach ciałach... przynajmniej tak słyszałem..... chodzisz może na siłownię albo coś w tym stylu?
napisał/a: te-em 2010-09-21 18:35
Chodziłem na siłownie. Teraz od prawie roku nie chodzę, ale rozstępy cały czas się pojawiają .....

Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić?
napisał/a: Wojtek444 2010-09-24 20:47
Przede wszystkim powinieneś stosować na to maści.... też miewałem problemy z rozstępami.. ale w małej ilości stosowałem krem ,,mama i ja,, nazwa bierze się stąd że rozstępy najczęściej pojawiają się po porodzie... mógłbyś spróbować jej użyć mi pomogła.. I mógłbyś też wybrać się do dermatologa on najlepiej określi skale twojego problemu i dostosuje kuracje..