Doppler tętnic szyjnych i kręgowych u 7- latka

napisał/a: tesa30 2010-09-29 23:14
Witam serdecznie, bardzo proszę o poradę. Mam siedmioletniego syna który od co najmniej 3-lat boryka się z bólami głowy. Syn jest pod '' opieką'' neurologa która zleciła tomografię z kontrastem (na szczęście nic nie wykazała) i badanie dopplerem, no i tu pojawia się problem. Wynik brzmi tak:
Obustronnie uwidoczniono tętnice szyjne wspólne- grubość I-M 0,04-0,043 mm.
ECA i ICA- tętnice prawidłowo drożne, przepływy dogłowowe o typowym spektrum i wartościach dla obu ICA PSV- 79-95 cm/s, EDV- 25-27 cm/s.
Obie tętnice kręgowe drożne, szerokości 0,38-0, 42 cm, przepływy o typowym spektrum i wartościach PSV- 60-66 cm/s EDV- 19-23 cm/s
Obraz w granicach normy. Zwraca uwagę pewna anomalia- bardzo szerokie ''rozejście się ''ICA i ECA po stronie prawej bezpośrednio poza opuszką.
- No to właśnie jest problem, Pani neurolog powiedziała że się na tym nie zna i skierowała nas do neurochirurga który poinformował mnie co to jest ICA i ECA a na pytanie czy to może być powodem dolegliwości syna odpowiedział że powinna p. neurolog skierować nas do chirurga naczyniowego. Tyle było warte miesiące oczekiwania na wizytę i godziny spędzone w poczekalni. Dodam jeszcze że jako 10- dniowy noworodek miał przeprowadzoną punkcję lędzwiową na skutek przedłużającej sią wysokiej żółtaczki a rodzina męża i sam mąż cierpią na bóle migrenowe, czy to wszystko może być z jego problemami powiązane. Bardzo bym prosiła o odpowiedź w tej sprawie bo już nie wiem czy przyjąć fakt że syn nabył migrenę w wieku 4 lat czy faktycznie szukać gdzieś chirurga naczyniowego.