drętwienie opuszków palców wskazującego i środkowego

napisał/a: Marcin86 2009-01-14 13:54
Witam,
od przeszło 3 miesięcy mam problem z odrętwieniem opuszków palców wskazującego i środkowego prawej ręki. We wrześniu 2008r. pracowałem przez 3 tygodnie dość ciężko fizycznie, dość intensywnie używając dłoni i odrętwienie pojawiło się po jakiś 10 dniach. Często wywierałem duży nacisk na podstawę dłoni i zastanawiam się, czy obecna dolegliwość nie może być spowodowana urażeniem nerwu. Gdy prostuję całą rękę i skręcając dłoń na zewnętrzną stronę prostuję palce wskazujący i środkowy czuję silnie mrowienie w palcach, prawie kłucie. Mogę dość swobodnie poruszać palcami, ale ich opuszki są odrętwiałe, nie mam w nich pełnego czucia, przez co zdarza mi się upuszczać drobne przedmioty. W jaki sposób mógłbym pozbyć się tej dolegliwości? Zaznaczam, iż trwa to już dość długo, bo przeszło 3 miesiące.
napisał/a: kordian1 2009-01-14 15:59
czy był jakiś uraz kręgosłupa szyjnego?? czy sa jakieś dolegliwości ze strony całej ręki?? np czy boli przedramię ramię łopatka jak boli ramie lub przedramię to z któej strony.

pozdrawiam
napisał/a: Marcin86 2009-01-15 11:08
Nie bolą mnie ani łopatka, ani przedramię. Nigdy też nie miałem żadnego urazu kręgosłupa. Silne odrętwienie występuje w 2 wspomnianych palcach. Wszelkie dolegliwości związane są z dłonią.
napisał/a: kordian1 2009-01-15 21:24
wygląda mi to na zespół cieśni nadgarstka, proszę napisać czy przypadkiem nie jest pan w trakcie diangnostyki np. gośćca reumatoidalnego?? ten zespół często występuje przy tej właśnie chorobie, jest częściej spotykany u kobiet przystępujących bez odpowiedniego przygotowanie do prac ręcznych niż u mężczyzn.

Przyczyną wystapienia zespołu nadgarstka jest nagłe powiększenie zawartości kanału nadgarstka prowadzące do przygniecenia nerwu pośrodkowego do więzadła dłoniowego poprzecznego i towarzyszące temu niedokrwienie obwodowej części nerwu pośrodkowego.

Pozdrawiam
napisał/a: Marcin86 2009-01-15 22:44
Mówiąc szczerze nie udałem się jeszcze z tym problemem do żadnego specjalisty, gdyż po 3 tygodniach pracy (przyznaję, że dla mnie dość ciężkiej i trwającej ok.12-13 godzin dziennie) wróciłem do Polski na zaledwie parę dni i wyjechałem na stypendium do Niemiec, na którym jestem do dziś. Czy uważa Pan, że koniecznie powinienem udać się do neurologa? Rozmawiałem ze znajomym, u którego wystąpiły podobne objawy od zbyt częstego pisania na klawiaturze- jego dolegliwości były bardzo podobne jednak przeszły po ok. 2 miesiącach. Mówiąc szczerze liczyłem na to samo, ale zaczyna mnie trochę niepokoić, iż odrętwienie nie ustępuje i wyraźnie nasila się w momencie gdy naciskam na coś prawą dłonią np. gdy jadę na rowerze i docisnę dłoń do kierownicy. Czy uważa Pan, że niezwłocznie powinienem zobaczyć się z neurologiem, czy mogę poczekać (za 1,5 miesiąca wracam do Polski). Czy jest coś, co mógłbym samemu zrobić? (próbowałem różnych ćwiczeń, słyszałem o witaminie B6).
Dziękuję i pozdrawiam
napisał/a: kordian1 2009-01-15 23:05
witamina b1 poprawia przewodnictwo nerwowe, wizyta u neurologa jest bezsporna, lekarz powinien zaproponować wykonanie badania EMG jest to badanie polegające na sprawdzeniu przewodnictwa nerwowego niestety na nie czeka się nawet do 3- miesięcy (w zależności od miasta) o ile w niemczech ma pan dostęp do specjalistów to tam można rownież to sprawdzić chociażby prywatnie wtedy lekarz uzna co dalej z tym robić, w moim przypadku (problemy z nerwami w nodze) przepisano mi wit b1 w końskich dawkach, małoprawdopodobne jest przedawkowanie gdyz nadmiar jej jest wydalany razem z moczem.

Pozdrawiam
napisał/a: Marcin86 2009-02-13 13:38
Witam ponownie, doczekałem się badania EMG, które nie wykazało bardzo dużych zmian w przewodnictwie nerwowym. Następnie wykonano mi badanie podobne do EKG, które wykazało pewne zmiany w obrębie nadgarstka (powiększenie mięśnia w okolicach nervus medianus). Określił to jako: "Karpaltunnelsyndrom", co tłumaczyć można chyba jako "zespół cieśni nadgarstka". Lekarz zalecił mi kupno stabilizatora nadgarstka (z szyną), co już zrobiłem i noszenie go w nocy. Nie przepisał mi jednak żadnych lekarstw, wspomniał, iż jeżeli objawy po dłuższym czasie nie miną, potrzebna będzie operacja. Na razie zalecił jednak tylko zakładanie stabilizatora na noc. Nie wspomniał jednak nic o witaminie b1 i zastanawiam się, czy możliwe są jakiekolwiek inne działania, które przyspieszyłyby leczenie.
Wiem, iż najlepiej byłoby możliwie jak najbardziej oszczędzać tą rękę, ale niestety jest to prawa ręka i ciężko unikać wykonywania nią jakichkolwiek czynności w ciągu dnia.
Pozdrawiam
napisał/a: kordian1 2009-02-14 00:28
I teraz pora na lekarza kolejnej specjalizacji ) a mianowicie lekarza rehabilitacji powinien dać skierowanie na fizykoterapię typu laser magnetostymulacja elektrostymulacja i jakieś naświetlania.
napisał/a: kudłacz 2009-11-21 17:55
Witam, drętwieje mi tylko palec wskazujący lewej ręki, a dokładniej od opuszka się zaczyna i w połowie palca kończy - robi się wówczas cały biały, tak jakby krew tam nie dochodziła, brakowało krążenia. Objawy te mam zazwyczaj jak lekko zmarznę w ręce, czasem jak jadę za kierownicą autem lub na rowerze... co to może być ? Wiem, że niektórzy też mieli podobne objawy, ale nikt nie pisał o takim jakby niedokrwieniu palca... stąd moje pytanie.
napisał/a: paw44 2018-01-27 14:07
Czesc- mnie tez dretwieje i robi sie do polowy bialy palec wskazujacy lewej reki. czy doszedles do jakiegos rozwiazania tej dolegliwosci? ja podejrzewam kregoslup szyjny... pozdrawiam- Pawel