duphaston ?

napisał/a: motylek5 2007-04-16 17:23
W temacie o jajnikach napisałam o swoim problemie. Dostałam duphaston, ale jeszcze go nie biorę. ( To, że dopiero teraz to już inna historia) USG wykazało, że wszystko jest w porządku,ale niepokoji mnie ten lek. Z tego całego stresu nie zapytałam się o ten lek lekarki. Czy ktoś z was się z nim spotkał? W necie znalazłam tylko to, że potrzepującym ciąże i wywołuje miesiączkę. Ale ja takich problemów nie mam. Wiec po co mi ten duphaston?
napisał/a: Belay 2007-04-17 08:46
Duphaston jest lekiem, który reguluje wiele dolegliwości. Jeśli kobieta jest w ciąży, działa podtrzymująco, jeśli ma problemy z miesiączką powoduje jej wywołanie - generalnie reguluje kobiecy organizm.

U mnie miesiączka spóźniła się jakieś dwa miesiące, po zastrzyku z Kaprogestu w końcu łaskawie się pojawiła. Dostałam Duphaston, który mam brać od 16 - 25 dnia cyklu.

Czytałam o Twoim problemie z jajnikami - ja dość wyraźnie odczuwam jajniki (dosłownie mam wrażenie, że próbują się wydostać na zewnątrz) właśnie w okolicy miesiączki. Ostatnio odczuwałam bóle na długo przed jej pojawieniem się.

Nie masz się czego obawiać. Ten lek przepisuje się na wiele schorzeń, z ulotki i od lekarza dowiedziałam się, że stosowany jest również u osób ze skłonnościami do poronień, z endometriozą i innymi :)

Głowa do góry. Nie jesteś sama, przynajmniej z Duphastonem :)
napisał/a: samsam 2007-04-17 09:40
Ja Duphaston brałam, podobnie jak Belay, na uregulowanie cyklu, gdyż też miałam problem z nieregularnymi miesiączkami.
Belay napisal(a):Nie masz się czego obawiać.

Też tak sądzę. Skoro lekarz Ci zapisał, powinnaś go zażywać.
napisał/a: ~gość 2007-04-17 12:23
Przede wszystkim cieszę się że przelamałaś strach i wyvbrałaś się do ginekologa
Duphaston to progestagen otrzymywany syntetycznie, który ma działanie podobne do naturalnego progesteronu. Jest dosyć szeroko stosowany np w przypadku niepłodności, poronienia zagrażającego, zaburzenia miesiączkowania, endometriozy, nieregularnych cykli, portwierdzonego niedoboru progesteronu.
Tez uważam, podobnie jak dziewczyny, że nie powinnaś się bać i zacząć go zażywać. Moze Ci pomoże i dolegliwości miną? Nie sprobujesz - nie dowiesz się. Powodzenia
napisał/a: motylek5 2007-04-17 14:15
A skutki uboczne?

[ Dodano: 2007-04-17, 14:17 ]
i jeszcze jedno to lek hormonalny? Bo czytał sprzeczności. Raz, że tak raz, ze nie. A po hormonalnym się tyje, wiec jak to jest?
napisał/a: Belay 2007-04-18 08:07
motylek, mam problemy z nadprogramowymi kilogramami, dlatego lekarz zapytał jaki lek wolę - miałam do wyboru luteinę i duphaston - podjął decyzję o przepisaniu tego drugiego, więc może obejdzie się bez tycia :)

A skutki uboczne, cóż, każdy lek ma na ulotce wypisaną długą listę skutków ubocznych jakie mogą wystąpić, ale to tylko po to, żeby się zabezpieczyć. Większość z nich czasem nie występuje wcale.

Progestagen o ile pamiętam jest hormonem, uzyskiwanym syntetycznie - pochodnym progesteronu - tak jak napisała Donia, a skoro progesteron to hormon, więc lek chyba do hormonalnych zaliczyć można.

I nie po każdych lekach hormonalnych się tyje.
napisał/a: ~gość 2007-04-18 12:04
Zgadzam się z Belay,
Niestety, takie schorzenia głównie leczy się hormonalnie. I trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych takich jak przybranie na wadze. Ale nie zawsze i nie u każdego. Jeden zareaguje na lek tak, a drugi inaczej, więc nie można generalizować.
napisał/a: motylek5 2007-04-18 14:41
Hmm... jakoś tak nie jestem przekonana by go brać. Chyba żałuje, że nie wybrałam antykoncepcyjnych, które mi proponowano. Również składają się z progesteronu, a po ulotne widać, że skutki są takie same. Moje biedne jajniki oby coś w końcu na nie zadziałało.
napisał/a: ~gość 2007-04-18 16:09
motylek napisal(a):Hmm... jakoś tak nie jestem przekonana by go brać.

Więc nie bierz. Nic na silę. Skoro dziewczyny Cię nie przekonały...to idź do innego lekarza, który może poradzi Ci co innego, co sprawi, ze na 100% nie utyjesz..Ale poprawka mala: po lekach antykoncepcyjnych rownież można utyć..
napisał/a: motylek5 2007-04-18 16:46
zażyje przynajmniej te 10 tabletek i zobaczę jaki będzie efekt. Ale wiem, że nie zajdę w ciąże dzięki nim. A efekt na moje jajniki będzie taki samy. a ten lek jest strasznie drogi ponad 4o dychy za 20 szt.
napisał/a: millo1 2007-04-23 23:42
bardzo dobry lek. uregulował mi miesiaczke bez zadnych skutków ubocznych :)
napisał/a: motylek5 2007-05-13 15:47
A po jakim czasie widać efekty? Biorę już 4 dzień I jak bolało tak boli. g: