Duszności przy refluksie

giraffka
napisał/a: giraffka 2010-04-21 15:35
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami :) czy ktoś może ma jakieś inne?
napisał/a: Kbu 2010-04-21 15:53
No ja mam może nie chrypkę, ale czasami doskwiera mi takie uczucie jakbym koniecznie musiał odchrząknąć coś. Zresztą u mnie refluks potwierdziło dwóch laryngologów, którzy po badaniu gardła i krtani obaj stwierdzili, że mam refluks. Nie mam pojęcia po czym poznali, ale jeden zdecydowanie wskazywał na język, a drugi zajrzał tylko w gardło i powiedział, że to refluks własnie. Tyle, że ja jestem alergikiem i moja alergia nie jest w dobrym stanie. Mam spory obrzęk w nosie, krzywą przegrodę itd,wiec być moze moje objawy są połączone w jakiś spsób.(mimo wszystko całkiem przystojny ze mnie gosć:PP)

Ja nigdy nie miałem żadnych duszności. Nie jestem pewny co do bólu w klatce, bo jestem sportowcem i nie zwracam uwagi na bóle z racji tego, że mnie ciągle coś boli od wielu wielu lat. Badania oczywiście, w tym rtg klatki piersiowej i kręgosłupa nic nie wykazały, a do tego częste morfologie krwi, mocz, próby wątrobowe, echo serca itd nic nie wykazały także, więc uważam się za zdrową osobę, no może poza refluksem.

U mnie refluks zaczął się tak, że w połowie lutego poczułem coś w gardle. Nie było żadnej zgagi ani bóli. Po około 3 tyg od wystąpienia pierwszych objawów pojawiła się (chyba)zgaga. Nigdy tego nie miałem, więc sam nie wiem. Uczucie szkła w gardle przy przełykaniu nasilało się i czułem je codziennie, oprócz nocy i posiłków(wtedy zupełnie nic nie czuję, żadnej przeszkody, żadnego kłucia). Poszedłem do lekarza i kiedy zasugerowałem gastroskopię, lekarka powiedziała, żebym nie przesadzał, że jestem za młody(24) a dodatkowo moje objawy nie są niepokojące. Zresztą gastrolog spytał najpierw o problemy z przełykaniem i ból. U mnie tego nie było, więc powiedział, że gastroskopia jest zbędna. Dał mi leki na 6 tygodni. Dziś jestem po 3tygodniach i poprawa jest taka, że nie czuję tego "szkła" w gardle, czyli rozumiem, że przełyk się goi. Jednak nie jestem pewny czy to jest pożądany efekt, ale do końca kuracji zostało mi trochę czasu, wiec staram się być cierpliwy. To ponoć normalne, że tak długo się to leczy.
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-04-21 16:13
Powiem Ci że w sumie u mnie także zaczęło się podobnie, z tym że najpierw był właśnie zapuchnięty nos, po 3 dniach poczułam jakby ściśnięcie przełyku i coś w gardle (wtedy to wpadłam prawie w panikę bo po prostu tak mnie nagle ścisnęło że się wystraszyłam mocno, teraz już sobie jakoś z tym radzę). Potem po jakimś czasie przyszła zgaga - występuje tylko czasem, w nocy też spokojnie spię i w trakcie jedzenia też wszystko w porządku, dolegliwości zaczynają się po obudzeniu rano i tak do wieczora z różnym natężeniem. Codziennie doskwiera mi właśnie zapuchnięty nos, czasem coś w gardle czy uczucie opuchnięcia i efekt jest taki że nie mogę oddychać w 100% normalnie. Póki co zaczęłam brać leki i staram się bardziej uważać na to co jem. Pożyjemy, zobaczymy..
napisał/a: Siara_nh 2011-10-22 14:24
Witam
ja mam refluks już od 3 lat- tylko że ja nie miałem praktycznie zgagi - a zaczęło się od bólu brzucha- po gastroskopi wyszedł refluks i nadrzerki żołądka - oczywiście leczenie dieta itp ....przez rok byłem na diecie straciłem 10kg wyglądałem jak szczypior hehe ale żołądek czasem nadal mnie bolał zrobili mi 2 raz gastroskopie - nic nowego nie wykryli dopiero mój prywatny lekarz stwierdził ze u mnie przepona ściska mi żołądek - narazie odbyło sie bez operacji od 2 lat odpukać praktycznie żołądek mnie nie boli codziennie biore LANZUL i żyje i jem już normalnie ale........

i tu mam problem....nie mogę ostatnio głęboko oddychać - byłem u pulmonologa zrobił mi spirometrie płóca i wystko OK- ja podejrzewam refluks ale troche mnie to nie pokoi bo nie mogę nabrać głęboko oddechu i tak już mam od 3 tygodni ale od tygodnia tak mam codziennie- przeszedłem na dietę zwiększyłem dawkę leku jak zasugerował lekarz(któego dorwałem przelotem- a termin mam do neigo za tydzień) i objawy narazie nie mijają bardzo się denerwuje - pulmonologa stwierdził ze to raczej nie powinien być refluks bo nie mam innych objawów(tylko ze ja nigdy nie miałem innych objawów prócz uczucia pełnego żołądka)- że to może być nerwica- ale ja napewno nie mam nerwicy bo trudności z oddychaniem zaczęły mi się podczas ćwiczeń na siłowni czasem mi było ciezko złapać głębszy oddech( a o niczym wtedy nie myślałem nie denerwowałem sie- nie mam jakiś problemu ITP) więc nerwice wykluczam całkowicie

Czy skoro płuca mam OK serca napewno też , to będzie refluks?? i jak długo może trwać leczenie żebym mógł znowu oddychać normalnie(podkreśle ze jestem konsekwentny w trzyamaniu diety zeby tylko wrócić do zdrowia) miał już ktoś podobnie?bo widziałem post kolegi wyżej ale nie wiem czy mu przeszło bardzo proszę o odpowiedź
napisał/a: bombowiec1 2011-10-25 11:15
Jesień i wiosna to przerąbane pory roku dla refluksiarzy ...:(

Miałem już robione 2 razy gastroskopie (ostatni raz luty 2011). Wyszło, że mam:
- zapalenie żołądka, dwunastnicy, przełyku + nadżerkę przełyku
- przepuklina wślizgowa

Od lutego do września wszystko było w miarę OK, jadłem wszystko, zero diety, nie brałem leków pomimo tego, ze lekarz zalecił. Aż do końca września.. zaczęło się, masakra !
Bóle i pieczenie żołądka, przełyku, biegunki i zaparcia na zmianę, czułem jak wszystko podchodzi mi do gardła, łącznie z żółcią. Nie miałem apetytu. Odruchy wymiotne.
Poszedłem do gastrologa który zalecił przede wszystkim dietę i przepisał leki:
- controloc 40 mg 2 x dziennie
- tribux
- famogast 40mg
Biorę to od miesiąca i powiem szczerze, że pomaga, widzę poprawę,.
Przede wszystkim musiałem zmienic swoje przyzwyczajeniai zrezygnować z niektórych posiłków:
- jem częściej i mniej
- zrezygnowałem z napojów gazowanych, piwa, wódy :(
- żadnych kebabów, ostrych potraw
- żadnych kwaśnych rzeczy i słodyczy
Zniknęły bóle żołądka ale nadal mam:
- bóle w klatce piersiowej
- uczucie guli w gardle
- dziwne duszności (nie wiem czy to nie nerwicowe) ??
Biorę nadal leki i mam nadzieję, że kompletnie przejdzie.

Pozdrawiam wszystkich walczących z tą straszną przypadłością jaką jest refluks ! :)
napisał/a: dmx1986 2013-07-27 23:02
JoannaW napisal(a):Mam objawy refluksu. Oprócz typowej zgagi mam często poważne duszności.
Leki przepisywane przez lekarzy (controloc, losec, itp) pomagają jedynie na zgage, ale dalej pozostają duszności i ucisk w okolicach styku przełyku z żoładkiem.
Czy ktoś może wyjaśnić co wywołuje duszności przy refluksie?
Jakie procesy sie do tego przyczyniają?



Witaj!

Napisz czy przeszly Ci te objawy, bo mam bardzo podobne i sie mecze, mam stwierdzony refluks i zapalenie przelyku, podczas 2 gastroskopii pobierali wycinki i wykryli helicobacter pyroli, dostalem 2 antybiotyki ktore jadlem przez tydzien i teraz w dalszym ciagu mam jesc Pantoprazol 40mg 2x dziennie. Napisz mi czy uporalas sie z ta dusznoscia.. pozdrawiam !!!
napisał/a: dmx1986 2013-09-02 14:23
Czy ktos moze odpowiedziec na ten problem!? pozdrawiam!
napisał/a: ~Anonymous 2013-09-14 11:21
U mnie nerwica wywołuje refluks,duszności,zwiększony puls,osłabienie,bóle w klatce piersiowej,plecach,rękach,nogach i wiele innych. Pozdrawiam.
napisał/a: dmx1986 2013-09-26 22:12
Renesans napisal(a):U mnie nerwica wywołuje refluks,duszności,zwiększony puls,osłabienie,bóle w klatce piersiowej,plecach,rękach,nogach i wiele innych. Pozdrawiam.



OK dzieki za odpowiedz, ale jak mozesz to napisz czy byles u pulmonologa?! Ja bylem i okazuje sie ze mam astme,co do refluksu to kilka miesiecy temu bylem na gastroskopii i wykryli helikobakter pyroli - dostalem antybiotyk, mięło 3 miesiace jest troche lepiej niz bylo, ale w dalszym ciagu kiedy cos zjem czuje jakby mi napuchło gardlo i krtań lub tez inaczej to określe tak jakby jedzenie zdarło mi blone sluzowa w gardle i krtani po czym (okolo 15min) nastepuja dusznosci. Biore leki wziewne od pulmonologa 2 razy dziennie ale nie czuje jakies poprawy. Zawsze bylem w pełni zdrowy nic mi nie dolegalo, a teraz mam tyle chorob i to tak powaznych ze jestem przerazony! Moze to nerwica? tylko pytanie czy nerwica moze skowodowac astme? wydaje mi sie ze raczej nie. Jak juz to np nerwica spowodowala refluks, a refluks astme... nie wiem moze ktos z WAS pomoże ?! :)
napisał/a: sergii 2013-10-16 20:53
cześć sam toczę walkę z refluksem. Wszystko zaczęło się rok temu ale wtedy nie miałem duszności. Teraz potężne odbijania i duszności mi najbardziej przeszkadzają. Byłem u Pulmonologa spirometria ok podobno przesadzam i mam nerwicę, być może ale objawy zatykania, guli w przełyku i zaciskającej się niewidzialnej pętli na szyi wydają się bardzo wiarygodne. Obecnie biorę Nolpaze i Duspatalin ale niezbyt się czuję po tych lekach. Znalazłem ciekawy artykuł apropo zaburzeń laryngologicznych w przebiegu refluksu polecam:

CHOROBA REFLUKSOWA ŻOŁĄDKA A PROBLEMY LARYNGOLOGICZNE
Co to jest choroba refluksowa?
Choroba refluksowa (GERD – gastroesophageal reflux disease) należy do chorób czynnościowych przewodu pokarmowego. Dochodzi do niej w wyniku niewydolności czynnościowej dolnego zwieracza przełyku umożliwiającej cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, a czasami do gardła i krtani, towarzyszą dolegliwości i zmiany patologiczne błony śluzowej. U wielu osób z chorobą refluksową mogą zatem pojawiać się również dolegliwości ze strony gardła i krtani. Kwaśna treść żołądkowa zarzucana do przełyku w przebiegu choroby refluksowej nie tylko może wywoływać uczucie pieczenia (zgaga) lub przeszkody w gardle (dysfagia), ale może także powodować obrzęk brzegów fałdów głosowych i podrażnienie tylnej części krtani. Prowadzi to do powstania słyszalnych zmian w głosie.


Co sprzyja pojawieniu się choroby refluksowej przełyku?
Przede wszystkim za wystąpienie choroby refluksowej odpowiedzialna jest niewydolność czynnościowa zwieracza dolnego przełyku. Należy jednak pamiętać, że pojawieniu się refluksu żołądkowego sprzyja nie tylko zwiększone ciśnienie w żołądku w stosunku do ciśnienia zwieracza dolnego przełyku. Duży wpływ mają również nieprawidłowości istniejące w samym żołądku, takie jak: zwiększone wydzielanie kwasu, zaburzenia motoryki i inne. Choroba może być wywołana refluksem kwaśnym (kwas solny i pepsyna) lub alkalicznym (sole kwasów żółciowych i enzymy trzustkowe). Czynnikiem predysponującym do pojawienia się refluksu jest zwykle nieprzestrzeganie właściwej diety – spożywanie dużych ilości tłuszczów, kawy, owoców cytrusowych i pomidorów oraz ostrych przypraw. Niekorzystnie wpływa również stres, gdyż zwiększa produkcję kwasu w żołądku. Od połowy lat 80-tych rozważa się również udział czynnika genetycznego w etiopatogenezie choroby refluksowej. Obecnie udział czynników genetycznych w etiologii tej choroby ocenia się na 23-39%.
Jakie są postacie choroby refluksowej?
Wyróżniamy następujące postacie choroby refluksowej: 1) bez powikłań, 2) z powikłaniami (zapalenie błony śluzowej przełyku i gardła) oraz 3) postać utajoną - jest to tak zwany refluks niemy, w którym nie występuje zgaga. U większości pacjentów z choroba refluksową nie stwierdza się powikłań


Jakie są dolegliwości w chorobie refluksowej?
Dolegliwości w przebiegu choroby refluksowej można podzielić na objawy ze strony układu pokarmowego, układu oddechowego, laryngologiczne oraz ze strony układu sercowo-naczyniowego. Do najważniejszych dolegliwości należy zaliczyć: ból przy połykaniu, trudności w połykaniu, odbijanie, cuchnący oddech, uczucie suchości w gardle i ustach, uczucie pieczenia w gardle i przełyku (zgaga), uczucie ciała obcego w gardle, częste pochrząkiwanie, uczucie ściskania w gardle, nadmierne odksztuszanie, zachłystywanie się, okresowo chrypka i załamywanie się głosu, obłożony język, kaszel (szczególnie w nocy), w niektórych przypadkach może nawet nastąpić odruchowy skurcz mięśni krtani. Pojawić się mogą również dolegliwości ze strony trąbek słuchowych i ból ucha.


Jakie zmiany w krtani można zaobserwować w przebiegu choroby refluksowej?
Zaczerwienienie i obrzęk fałdów głosowych, owrzodzenia kontaktowe, ziarniniaki na tylnej części fałdów głosowych, ziarniniaki wyrostków głosowych chrząstek nalewkowatych, zwężenie tylnego odcinka szpary głośni, zapalenie stawu pierścienno-nalewkowatego z obrzękiem nalewek, zwężenie nadgłośniowe i podgłośniowe. Przewlekły stan zapalny może sprzyjać pojawieniu się nowotworu w tylnych odcinkach fałdów głosowych.


Zalecenia w chorobie refluksowej oraz leczenie farmakologiczne
Przede wszystkim w chorobie refluksowej zaleca się zmianę stylu życia i nawyków pokarmowych:
Spożywanie posiłków często w ciągu dnia, lecz mniej obfitych, o niższej zawartości tłuszczu
Powolne i dokładne przeżuwanie pokarmów
Unikanie wysiłków fizycznych po posiłkach
Unikanie przyjmowania pozycji leżącej po jedzeniu, należy utrzymać postawę stojącą przez kilka, kilkanaście minut po jedzeniu
Wskazane są spacery po posiłkach
Unikanie jedzenia przed snem, ostatni posiłek powinien być spożyty co najmniej 3-4 godziny przed snem
Przy współistniejącej nadwadze wskazane jest zrzucenie nadmiaru kilogramów
Zaprzestanie palenia tytoniu
Uniesienie wezgłowia łóżka o około 15 stopni
Noszenie luźnej odzieży, unikanie ciasnych ubrań, pasków, które uciskają brzuch
Unikanie stresu
Unikanie napojów i pokarmów, które mają wpływ na zmniejszenie napięcia zwieracza dolnego przełyku:
kawy, coca-coli, alkoholu, napojów gazowanych, soków: cytrusowych, pomidorowych, mleka, maślanki
owoców cytrusowych, kiwi, jabłek, melonów, bananów, brzoskwiń, śliwek i truskawek
cebuli, marchewki, rzodkiewki, pomidorów, ogórków, papryki, fasoli
smażonych potraw typu: boczek, kiełbasa, jajecznica, pizza, frytki, chipsy itp.
ostrych przypraw, sosów do sałatek z zawartością octu, soku z cytryny, marynowanych potraw
mięty, mocnych cukierków odświeżających oddech, pastylek do ssania na ból gardła i kaszel
Leczenie farmakologiczne choroby refluksowej polega na stosowaniu leków osłaniających, alkalizujących, leków prokinetycznych tj. zwiększających spoczynkowe napięcie zwieracza dolnego przełyku oraz inhibitorów pompy protonowej.


W jaki sposób można rozpoznać chorobę refluksową?
Chorobę refluksową powinien rozpoznać gastroenterelog na podstawie przeprowadzonych specjalistycznych badań diagnostycznych. Natomiast zmiany w krtani powstałe w wyniku choroby refluksowej rozpoznaje laryngolog na podstawie wywiadu oraz endoskopowego badania krtani i gardła dolnego, umożliwiającego obrazowanie struktur wewnętrznych na monitorze telewizora.
Najczęściej leczenie choroby refluksowej odpowiednimi lekami, przestrzeganie diety oraz zaleceń lekarza powoduje ustąpienie dolegliwości ze strony przełyku, gardła i krtani. Przy braku pełnej skuteczności leczenia farmakologicznego wskazane jest leczenie chirurgiczne choroby refluksowej. Jego ogólnym założeniem jest wytworzenie bariery dla treści cofającej się z żołądka do przełyku.
napisał/a: dmx1986 2013-10-16 23:40
sergii napisal(a):cześć sam toczę walkę z refluksem. Wszystko zaczęło się rok temu ale wtedy nie miałem duszności. Teraz potężne odbijania i duszności mi najbardziej przeszkadzają. Byłem u Pulmonologa spirometria ok podobno przesadzam i mam nerwicę, być może ale objawy zatykania, guli w przełyku i zaciskającej się niewidzialnej pętli na szyi wydają się bardzo wiarygodne. Obecnie biorę Nolpaze i Duspatalin ale niezbyt się czuję po tych lekach. Znalazłem ciekawy artykuł apropo zaburzeń laryngologicznych w przebiegu refluksu polecam:

CHOROBA REFLUKSOWA ŻOŁĄDKA A PROBLEMY LARYNGOLOGICZNE
Co to jest choroba refluksowa?
Choroba refluksowa (GERD – gastroesophageal reflux disease) należy do chorób czynnościowych przewodu pokarmowego. Dochodzi do niej w wyniku niewydolności czynnościowej dolnego zwieracza przełyku umożliwiającej cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, a czasami do gardła i krtani, towarzyszą dolegliwości i zmiany patologiczne błony śluzowej. U wielu osób z chorobą refluksową mogą zatem pojawiać się również dolegliwości ze strony gardła i krtani. Kwaśna treść żołądkowa zarzucana do przełyku w przebiegu choroby refluksowej nie tylko może wywoływać uczucie pieczenia (zgaga) lub przeszkody w gardle (dysfagia), ale może także powodować obrzęk brzegów fałdów głosowych i podrażnienie tylnej części krtani. Prowadzi to do powstania słyszalnych zmian w głosie.


Co sprzyja pojawieniu się choroby refluksowej przełyku?
Przede wszystkim za wystąpienie choroby refluksowej odpowiedzialna jest niewydolność czynnościowa zwieracza dolnego przełyku. Należy jednak pamiętać, że pojawieniu się refluksu żołądkowego sprzyja nie tylko zwiększone ciśnienie w żołądku w stosunku do ciśnienia zwieracza dolnego przełyku. Duży wpływ mają również nieprawidłowości istniejące w samym żołądku, takie jak: zwiększone wydzielanie kwasu, zaburzenia motoryki i inne. Choroba może być wywołana refluksem kwaśnym (kwas solny i pepsyna) lub alkalicznym (sole kwasów żółciowych i enzymy trzustkowe). Czynnikiem predysponującym do pojawienia się refluksu jest zwykle nieprzestrzeganie właściwej diety – spożywanie dużych ilości tłuszczów, kawy, owoców cytrusowych i pomidorów oraz ostrych przypraw. Niekorzystnie wpływa również stres, gdyż zwiększa produkcję kwasu w żołądku. Od połowy lat 80-tych rozważa się również udział czynnika genetycznego w etiopatogenezie choroby refluksowej. Obecnie udział czynników genetycznych w etiologii tej choroby ocenia się na 23-39%.
Jakie są postacie choroby refluksowej?
Wyróżniamy następujące postacie choroby refluksowej: 1) bez powikłań, 2) z powikłaniami (zapalenie błony śluzowej przełyku i gardła) oraz 3) postać utajoną - jest to tak zwany refluks niemy, w którym nie występuje zgaga. U większości pacjentów z choroba refluksową nie stwierdza się powikłań


Jakie są dolegliwości w chorobie refluksowej?
Dolegliwości w przebiegu choroby refluksowej można podzielić na objawy ze strony układu pokarmowego, układu oddechowego, laryngologiczne oraz ze strony układu sercowo-naczyniowego. Do najważniejszych dolegliwości należy zaliczyć: ból przy połykaniu, trudności w połykaniu, odbijanie, cuchnący oddech, uczucie suchości w gardle i ustach, uczucie pieczenia w gardle i przełyku (zgaga), uczucie ciała obcego w gardle, częste pochrząkiwanie, uczucie ściskania w gardle, nadmierne odksztuszanie, zachłystywanie się, okresowo chrypka i załamywanie się głosu, obłożony język, kaszel (szczególnie w nocy), w niektórych przypadkach może nawet nastąpić odruchowy skurcz mięśni krtani. Pojawić się mogą również dolegliwości ze strony trąbek słuchowych i ból ucha.


Jakie zmiany w krtani można zaobserwować w przebiegu choroby refluksowej?
Zaczerwienienie i obrzęk fałdów głosowych, owrzodzenia kontaktowe, ziarniniaki na tylnej części fałdów głosowych, ziarniniaki wyrostków głosowych chrząstek nalewkowatych, zwężenie tylnego odcinka szpary głośni, zapalenie stawu pierścienno-nalewkowatego z obrzękiem nalewek, zwężenie nadgłośniowe i podgłośniowe. Przewlekły stan zapalny może sprzyjać pojawieniu się nowotworu w tylnych odcinkach fałdów głosowych.


Zalecenia w chorobie refluksowej oraz leczenie farmakologiczne
Przede wszystkim w chorobie refluksowej zaleca się zmianę stylu życia i nawyków pokarmowych:
Spożywanie posiłków często w ciągu dnia, lecz mniej obfitych, o niższej zawartości tłuszczu
Powolne i dokładne przeżuwanie pokarmów
Unikanie wysiłków fizycznych po posiłkach
Unikanie przyjmowania pozycji leżącej po jedzeniu, należy utrzymać postawę stojącą przez kilka, kilkanaście minut po jedzeniu
Wskazane są spacery po posiłkach
Unikanie jedzenia przed snem, ostatni posiłek powinien być spożyty co najmniej 3-4 godziny przed snem
Przy współistniejącej nadwadze wskazane jest zrzucenie nadmiaru kilogramów
Zaprzestanie palenia tytoniu
Uniesienie wezgłowia łóżka o około 15 stopni
Noszenie luźnej odzieży, unikanie ciasnych ubrań, pasków, które uciskają brzuch
Unikanie stresu
Unikanie napojów i pokarmów, które mają wpływ na zmniejszenie napięcia zwieracza dolnego przełyku:
kawy, coca-coli, alkoholu, napojów gazowanych, soków: cytrusowych, pomidorowych, mleka, maślanki
owoców cytrusowych, kiwi, jabłek, melonów, bananów, brzoskwiń, śliwek i truskawek
cebuli, marchewki, rzodkiewki, pomidorów, ogórków, papryki, fasoli
smażonych potraw typu: boczek, kiełbasa, jajecznica, pizza, frytki, chipsy itp.
ostrych przypraw, sosów do sałatek z zawartością octu, soku z cytryny, marynowanych potraw
mięty, mocnych cukierków odświeżających oddech, pastylek do ssania na ból gardła i kaszel
Leczenie farmakologiczne choroby refluksowej polega na stosowaniu leków osłaniających, alkalizujących, leków prokinetycznych tj. zwiększających spoczynkowe napięcie zwieracza dolnego przełyku oraz inhibitorów pompy protonowej.


W jaki sposób można rozpoznać chorobę refluksową?
Chorobę refluksową powinien rozpoznać gastroenterelog na podstawie przeprowadzonych specjalistycznych badań diagnostycznych. Natomiast zmiany w krtani powstałe w wyniku choroby refluksowej rozpoznaje laryngolog na podstawie wywiadu oraz endoskopowego badania krtani i gardła dolnego, umożliwiającego obrazowanie struktur wewnętrznych na monitorze telewizora.
Najczęściej leczenie choroby refluksowej odpowiednimi lekami, przestrzeganie diety oraz zaleceń lekarza powoduje ustąpienie dolegliwości ze strony przełyku, gardła i krtani. Przy braku pełnej skuteczności leczenia farmakologicznego wskazane jest leczenie chirurgiczne choroby refluksowej. Jego ogólnym założeniem jest wytworzenie bariery dla treści cofającej się z żołądka do przełyku.








Witam!


A byles u gastrologa? miales gastroskopie? test na H.pyroli? jesli tak to polecam sprawdzic "sie" u psychologa, przeciez nie zje:) po za tym czytalem i zamierzam zrobić sobie TEST ALEGRICZNY zwany IgE całkowite na pokarm w laboratorium koszt okolo 150zl wiec nie tak duzo, a z tego co piszą mozna sie wiele o sobie dowiedziec. Tutaj masz link poczytaj http://www.nazdrowie.pl/artykul/kiedy-pali-i-piecze ... pozdrawiam
napisał/a: sergii 2013-10-20 16:38
Miałem gastroskopię: zapalenie przełyku A wg LA brałem Emanera 40mg podobno po nadżerce nie powinno być już śladu, byłem u laryngologa: krtań ok, dużo wydzieliny nosowej spływającej do gardła, lekkie zaczerwienienie. Chyba zrobię jeszcze USG szyi i/lub faktycznie udam się do psychiatry bo mi to żyć nie daje.