Dyskineza pecherzyka zolciowego

napisał/a: sander25722 2010-09-06 16:43
Witam. W tytule krotkiego wprowadzenia- nazywam sie Sandra.
Od okolo roku mecze sie z bolami brzucha w dolnej jego polowie, czesto konczy sie to biegunka. Bole mam z rana etc, i bylam na badaniach w szpitalu. Tam stwierdzono mi IBS.
Jednak przy badaniu USG, ktore robili mi 3 razy, raz na czczo, potem po zjedzeniu kromki chleba stwierdzono, ze mam dyskineze pecherzyka zolciowego. Czy ktos moglby mi wyjasnic, na czym polega ta choroba? Ja szukalam informacji do niej, ale niestety nic nie udalo mi sie znalezc. Bylabym bardzo wdzieczna, z gory dziekuje za pomoc,
pozdrawiam
sander
napisał/a: Lambert 2010-09-07 22:54
Wg definicji diskineza dróg żółciowych i pęcherzyka to zaburzenie mięśniowo-nerwowe prowadzące do zaburzeń w przepływie żółci. Rozróżnia się dwa rodzaje hipertoniczna (zbytnia skurczliwość) oraz hipotoniczna (osłabienie pracy). W pierwszym przypadku (ten chyba Ciebie dotyczy) następuje wzmożona kurczliwość zwieracza oraz przewodów żółciowych. Jest to problem powiązany z min. niewłaściwą dietą i stresem. Często jednak towarzyszy innym chorobom min. kamienie lub zapalenie pęcherzyka. Leki również mogą być źródłem problemu. Dodatkowo może być skutkiem ubocznym usunięcia pęcherzyka żółciowego. Drugi typ jest efektem słabego obkurczu i występuję u ludzi starszych lub osłabionych. Żeby prawidłowo ocenić chorobę oraz jej podłoże należ wykonać testy diagnostyczne (poza USG) min. badanie krwi scyntygrafia czynnościowa dróg żółciowych, manometria.