Dyskopatia, rwa kulszowa, skolioza

napisał/a: Oliwkaa 2010-09-21 13:16
Mam opisane w temacie schorzenia. Od kilku miesiecy przyjmuje roznego rodzaju leki, ale nic nie pomaga, sa to bardzo silne leki, a ja mam problem chocby z dojsciem do toalety. Boli bardzo dolna czesc kregoslupa (uciska nerw) i lewa noga (zyly jakby mi sie palily, bol niesamowity) nie moge czasem nawet na noge stanac. Czy ktos mial podobnie i moglby cos doradzic?
Lub moze jest tu jakis dobry neurolog ktory moze cos podpowiedziec. Bardzo prosze o odpowiedzi.
napisał/a: MichałZ 2010-09-21 22:42
Szanowana Pani,
ból, który Pani opisuje jest spowodowany uciskiem na korzenie nerwowe, nie jest to ból żył. Jest to porażenie nerwów, jako efekt wspomnianej patologii krążka międzykręgowego. Schorzenie to jak już Pani napisała w temacie nosi nazwę dyskopatii, a rwa kulszowa jest tego charakterystycznym objawem. Bóle potrafią być do tego stopnia silne, że mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Czy ból promieniuje tylko w lewą nogę ?

Czy dysponuje Pani jakimiś wynikami badan obrazowych lędźwiowej części kręgosłupa? Tomografie? Rezonans magnetyczny ?

Czy odczuwa Pani ból w nocy leżąc? Tzn czy w pozycji leżącej odczuwa pani "rwanie"?

Jakie dokładnie Pani bierze leki? Proszę podać wszystkie jakie Pani dotychczas brała i jakimi dysponuje. Postaram się dobrać Pani z tego czym Pani dysponuje taki zestaw leków i dawek, aby uzyskać jak najlepszą analgezję (zniesienie bólu).

Pozdrawiam,
Michał.
napisał/a: Oliwkaa 2010-09-23 16:55
Tak ból promieniuje tylko w lewą nogę. Jest to ból wręcz nie od zniesienia. Na razie miałam jedynie prześwietlenie. Nie miałam ani tomografi ani rezonansu magnetycznego. Tak odczuwam ból leżąc. Często przez to spać w ogóle nie mogę. W chwili obecnej przyjmuję tabletki o nazwie NOAX 200mg.
napisał/a: adam17123 2010-09-23 18:18
Witaj! Przede wszystkim musisz zrobić dokładniejsze badania!Twoje objawy jednoznacznie wskazują na rwę,ale?? dokładniejsze badania to potwierdzą.Postaraj się o skierowanie na TK lub MRI i do dzieła bo nie ma na co czekać ponieważ skutki mogą być bardzo przykre.
Co do uśmierzenia bólu to proponuje udać się do rodź.po skierowanie na serie zastrzyków OLFEN w większości przypadków naprawdę pomaga sam testowałem.Miałem identyczne objawy jak twoje.
napisał/a: MichałZ 2010-09-23 19:43
Szanowny Pani,
Trzeba wykonać dokładniejsze badanie. tomografia komputerowa lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Substancją czynną leku Noax 200 Uno jest tramadolu chlorowodorek, lek należący do grupy słabych opioidów.

Musi Pani udać się do lekarza, najlepiej po lek cataflam, sól potasowa diklofenaku posiada lepszą komponentę przeciwbólową od soli sodowej (lek olfen). Oraz koniecznie skierowanie na badanie obrazowe.

Na razie, do tego leku Noax proszę dorzucić do czasu wizyty u lekarza, ibuprom w dawce 200mg co 4-6h. Lek Noax jest o przedłużonym uwalnianiu, jego proszę wziąć jedną tabletkę na dobę.
Można też zamiast ibuprofenu kupić ten diklofenak potasu ale w postaci leku voltaren acti jest bez recepty w bardzo małej dawce bo 12,5mg zaledwie. więc trzeba by przyjąć 4 tabletki na raz, ażeby uzyskać skuteczną terapeutyczną dawkę leku, tj. 50mg. A cena tegoż voltarenu też nie jest mała jak za 10 tabletek. Po prostu to są tymczasowa rozwiązania do czasu wizyty lekarskiej. Można gdyby ibuprofen nie dawał zadawalającej kontroli bólu w połączeniu z noax-em zażyć początkowo 2 tab tego voltarenu acti co 4h, maksymalnie do 8tab na dobe oczywiście wraz z lekiem noax branym w dawce na razie jednej tabletki na dobę gdyż jak mówiłem jest to lek o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej.

Potem najlepsze rezultaty osiąga się podajac tramadol (noax np) wraz z lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych może być wspomniany tu olfen czyli sól sodowa diklofenaku, albo ketoprofen (ketonal) w iniekcjach, oraz lek zmniejszający napięcie mięśniowe wywołane uciskiem na korzenie nerwowe, początkowo mydocalm w dawce 150mg, a gdyby było gorzej myloastan (tetrazepam) pochodną beznadwudiazepiny która prócz zniesienia napięcia mięśniowego, pogłębi też analgezję (zniesienie bólu).

Ale te leki otrzyma Pani dopiero po wizycie lekarskiej.

Jeszcze jedna ważna kwestia, czy bez problemu oddaje Pani mocz? czy nie ma zatrzymania albo trudności? Jeśli występują to proszę natychmiast udać się do szpitala na izbę przyjęć.

Jeśli dalej mimo podanego schematu leczenia dolegliwości bólowych, ból będzie tak silny i trudny do opanowania, a nie uda się Pani jeszcze dostać do lekarza, proszę pisać tu na forum albo na prywatną wiadomości do mnie pomogę Pani dobrać inny schemat leczenia.

Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia,
Michał.
napisał/a: Oliwkaa 2010-09-23 20:36
Dziękuję za tyle informacji. Jutro jestem umówiona do neurologa, zobacze co on powie i przepisze i napisze tutaj. Mam jeszcze jedno pytanie: czy moge zabandazowywac nowe, poniewaz odczuwam wtedy mniejszy bol przy chodzeniu. Czy jednak jest to nie wskazane??
Pozdrawiam
napisał/a: MichałZ 2010-09-23 20:47
Czy ma Pani na myśli zabandażować nogę? Bo chyba wkradła się tam Pani literówka.
napisał/a: Oliwkaa 2010-09-23 22:16
Tak, miałam na myśli nogę. Nie zauważyłam, że źle napisałam.
napisał/a: MichałZ 2010-09-23 22:23
Może Pani zabandażować nogę, aczkolwiek nie wiem jak to mogło by Pani pomóc.
Proszę spróbować tak jak Pani zaleciłem w poprzednich postach do tego leku noax 200 Uno dołączyć ten voltaren acti 2 tabletki na raz czyli 25mg co 4h jednak nie więcej niż 8 tab na dobę. Lek ten jest dostępny bez recepty.

I proszę koniecznie udać się do lekarza celem wykonania dokładnych badań obrazowych.

W razie problemów, nie ustępowania bólu proszę pisać do mnie na prywatna wiadomość, albo tu na forum, postaram się pomóc Pani go uśmierzyć.

Czy ma Pani trudności w oddawaniu moczu? to istotne.

Pozdrawiam,
Michał.
napisał/a: MichałZ 2010-09-23 22:37
Jeśli nie dysponuje Pani na chwilę obecną tym voltarenem, proszę poszukać paracetamolu 500mg. I zażyć 2 tabletki do tego leku noax 200 uno, dawkę może Pani powtórzyć co 6h, maksymalnie 6 tabletek na dobę.
napisał/a: ann mood 2010-09-25 21:57
W dziale "kręgosłup" umieściłam post nt mojego leczenia rwy kulszowej.Nie jestem specjalistką a tylko osobą która przez to przeszła i doświadczyła nieskuteczności leczenia farmakologicznego (3 tyg bez efektu!!!). Zacytuję mojego terapeutę "jak sobie pani wyobraża leczenie czegoś co jest mechaniczne w naturze lekami??może to pani zagłuszyć ale nie leczyć"...Moze warto aby obok czekania na badanie rezonansem spróbowała Pani coś zrobić.Polecam do końca życia przychodnię lekarzy wojskowych w Warszawie i mgr Krasickiego.Pozdrawiam
napisał/a: MichałZ 2010-09-25 23:20
Szanowna Pani ann mood,
nikt nie ma zamiaru leczyć dyskopatii lekami. Więc nie rozumiem tego wtrącenia.
Autorka tematu ma silne bóle wywołane uciskiem na korzenie nerwowe, w wyniku przerwania ciągłości pierścienia włóknistego, jądro miażdżyste wywołuje mechaniczny ucisk.
Podawane leczenie jest leczeniem objawowym,

Jedyne metody leczenia tego schorzenia to, leczenie chirurgiczne bądź rehabliltacja.
W zależności od stopnia zaawansowania zmiany.


Pozdrawiam i życzę zdrowia,
Michał.