gojenie się rany po ekstrakcji zęba+zachowanie lekarza

napisał/a: amy811 2010-09-13 11:41
Witam serdecznie,
wiem, że podobny temat już był na forum, ale niestety nie znalazłam w nim odpowiedzi na nurtujące mnie wątpliwości.

Sprawa wygląda tak:
We wtorek 7.09 miałam wycinaną lewą dolną ósemkę, która urosła skośnie do siódemki, nie obyło się bez dłutowania. Na szczęście nie sprawiała jeszcze bólu, bo odkryłam ten ząb po prześwietleniu głowy po upadku.
W piątek, gdy już byłam w stanie na tyle otworzyć usta żeby zerknąć na miejsce po zębie, wszystko wyglądało prawidłowo.
Niestety, gdy spojrzałam w sobotę wieczorem nie zobaczyłam już szwów, a otwartą dziurę. Zaniepokojona tym widokiem oraz chwilowymi napadami bólu promieniującymi do ucha, udałam się w wczoraj rano na ostry dyżur dentystyczny. Tam rana została przepłukana, dostałam do środka tabletkę przeciwbólową (czuję że powoli ustępuje jej działanie) oraz zalecenie aby płukać usta Eludrilem i jak najszybciej pójść do lekarza, który wykonywał zabieg - bo trzeba będzie jeszcze płukać to niewygojone miejsce. Tak też zrobiłam dzisiaj. Lekarka potraktowała mój stan, moim zdaniem, jako coś całkowicie normalnego - "czasem szwy puszczają". Niczym rany nie przepłukała, nic nie włożyła, tylko wyjęła resztę szwów. Zapytałam czy to nie będzie znów szyte, ale stwierdziła, że nie ma takiej potrzeby - zdziwiłam się, bo szwy puściły po zaledwie 5 dobach. Żadnych dodatkowych zaleceń, dziś też skończył mi się antybiotyk (Clindamycin 600mg), czy jeżeli chodzi o pielęgnację faktycznie wystarczy abym płukała usta Eludrilem? Czy takie potraktowanie sprawy przez lekarza jest całkowicie uzasadnione? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że rana musiałaby się naprawdę świetnie goić aby tak ją zostawić - a przecież dziura jest duża.

Z góry dziękuję za wszystkie pomocne opinie.
napisał/a: Blackursus 2010-09-13 22:07
Mysle, ze wszystko jest o.k. Dziura po kilku dniach sie zablizni, nie ma sensu zakladac kolejnych szwow jesli nie wystepuje krwawienie. Nie ma tez potrzeby podawania kolejnego antybiotyku, jesli wszystko przebiega prawidlowo. Mysle, ze jestes w dobrych rekach. Pozdrawiam.