interakcje miedzy lekami

napisał/a: przyszla_zona_21 2010-10-12 09:30
Witam serdecznie! Mam problem z tabletkami anty, ktoe dopiero zaczelam stosowac (YAZ). Dermatolog przepisal mi antybiotyk doustny o nazwie TETRALYSAL. Pytalam, czy ma on wplyw na antykoncepcje. Lekarz powiedzial, ze nie i ucieszyl sie, ze jestem czujna i pytam. Zaczelam stosowac ten antybiotyk i leki antykoncepcyjne (pomiedzy jednymi i drugimi jest 4 godz. przerwy, nie biore za jednym zamachem). Dzis cos mnie tknelo, cytuje obie ulotki:

Ulotka tabletek antykoncepcyjnych YAZ:
NIektore leki moga powodowac, ze lek Yaz bedzie mniej skuteczny w zapobieganiu ciazy lub moze wywolywac nieoczekiwane krwawienie. Dotyczy to lekow:
(...)
-stosowanych w leczeniu chorob zakaznych (antybiotyki takie jak: gryzeofulwina, penicylina, TETRACYKLINA)

Ulotka antybiotyku TETRALYSAL:
Nie nalezy stosowac antybiotykow z grupy TETRACYKLIN, jesli pacjent przyjmuje jednoczesnie retinoidy podawane ogolnie.
napisał/a: wikam2 2010-10-12 09:54
Uważam, że miedzy tymi dwoma lekami zachodzi interakcja w związku z czym antykoncepcja moze być obnizona. Zabezpieczaj się dodatkowo.
napisał/a: przyszla_zona_21 2010-10-12 10:03
Dziekuje, tez tak sadzilam.
I mam zamiar wybrac sie dzis do tego dermatologa, bo mam zal, iz wprowadzil mnie w blad.
napisał/a: wikam2 2010-10-12 10:09
Wiesz co....nie słyszałam o ciąży (i nie tylko ja :)) z powodu łączenia obu tych leków. Dodatkowe zabezpieczenie to może tak trochę "dmuchanie na zimne" :)
Chce Ci sie iśc do dermatologa? :) Jesli pojdziesz to napisz co powiedział i jak wytłumaczył zwiazek leków miedzy sobą, ok? Moze on wie wiecej niż my....
napisał/a: przyszla_zona_21 2010-10-12 10:19
:)
Wiesz, denerwuja mnie takie rzeczy, bo sama jestem z branzy medycznej i nie naleze do osob, ktore lekkomyslnie biora co im wpadnie w rece. Zawsze informuje lekarzy o lekach, ktore przyjmuje. Mysle, ze dermatolog wykazal sie niekompetencja, poniewaz bardzo sie ucieszyl, ze pytam o te interakcje i wychwalal, ze taka czujna jestem. A inne pacjentki z reguly o tym zapominaja. Uznalam wiec, ze faktycznie "zarejestrowal" moje pytanie, a nie wpuscil jednym uchem...

A pojde do niego chetnie, bo mam bezplatnie w abonamencie, wiec nic nie trace. Problem w tym, ze przyjmuje tylko w piatki. Szkoda, ze tak wyszlo, bo juz mi kilka razy pomogl ten dermatolog i mialam do niego zaufanie.
napisał/a: przyszla_zona_21 2010-10-20 21:00
Mam jeszcze jedno pytanie w tym watku i bardzo prosze o fachowa porade.

Przyjmowalam antybiotyk dermatologiczny, ktory mial wplyw na antykoncepcje. Zaczelam go stosowac jeszcze przed tabletkami anty i kuracja zakonczyla sie przy 5 tabletce z blistra tabletek antykncepcyjnych. Dzis wzielam 11 tabletke z blistra, czyli od 6 dni nie stosuje w/w antybiotyku. Jak dlugo jeszcze powinnam stosowac dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywy)?

Mam nadzieje, ze jasno przedstawilam problem:)
napisał/a: wikam2 2010-10-20 21:17
Dobre pytanie...
Generalnie dodatkowe zabezpieczenia stosuje się podcza przyjmowania antybiotyku. O siedmiu dniach dodtakowej ochrony mówią wszyscy. O ochronie do końca "cyklu" niektórzy. Tak więc ja osobiście zabezpieczałabym się dodatkowo 7 dni. M. in dlatego, ze nie chorowałas na chorobę, której towarzyszyły biegunki, wymioty itp.
A jakie Ty masz zdanie?
Co mówił dermatolog, byłas? :)
napisał/a: przyszla_zona_21 2010-10-20 21:25
Dermatolog probowal mi opowiadac, ze to jakos tam syntetyczne jest... jakas pochodna... bla bla bla.
Rozmawialam na ten temat z dwoma farmaceutami i oboje powiedzieli, ze Lek Tetralysal jest tetracyklina, ktora istotnie wplywa na tabletki anty. A jak dokladnie... to zalezy jeszcze od organizmu.

Dodam, ze po raz pierwszy przyjmuje tabletki anty i moja wiedza w tej kwestii jest srednia. Dlatego wole zapytac bardziej zorientowane kolezanki:)

Ciaza sama w sobie mnie nie przeraza. Jedynie moj obecny stan zdrowia nie jest odpowiedni na noszenie w sobie malego czlowieczka.

No i wlasnie nie wiem jak dlugo mam sie zabezpieczac. To przeciez nie byl "po prostu antybiotyk", ale "antybiotyk, ktory w ulotce mial napisane, ze oslabia dzialanie anty".
napisał/a: wikam2 2010-10-20 21:29
Tylko jak sama zauwazyłaś, to "osłabia" nie jest do konca zdefiniowne :)
Słuchaj..nawet jesli antybiotyk osłabił anty nie sadzę aby wskoczyła Ci odrazu owulacja. A nawet jesli to po 7 dniach systematycznego przyjmowania anty ładnie zagęsiłaś sluz i uniemożliwiłaś proces implantacji.
To jest moje zdanie...poczekaj jeszcze może na inne aby miec pewność :)
napisał/a: millo1 2010-10-21 15:19
7 dni po skonczeniu stosowania antybiotyku,skutecznosć tabletek jest pełna
napisał/a: wikam2 2010-10-21 16:24
czekolada napisal(a):7 dni po skonczeniu stosowania antybiotyku,skutecznosć tabletek jest pełna


Uważam jak Ty, co da się zauwazyc. Ale czytałam kiedyś wypowiedz ginekolożki, która stwierdziła, ze cykl z antybiotykiem = jednozacznie cyklowi (całemu cyklowi) z zabezpieczeniem i nie ma odstępstwa. Dlaczego?
napisał/a: falco 2010-10-21 23:41
Interakcja między antybiotykami, a środkami antykoncepcyjnymi dotyczy tak właściwie jednego z ich składników. Mianowicie etynyloestradiolu. Substancja ta po podaniu doustnym charakteryzuje się biodostępnością rzędu 40%, czyli taki procent działa od razu. Pozostała część metabolizowana jest m.in w wątrobie (łączy się z kwasem glukuronowym) skąd wydzielana jest z żółcią do przewodu pokarmowego i tam przy udziale bakterii jelitowych dochodzi do rozbicia tego połączenia i wolny estrogen wchłania się ponownie do krążenia. Antybiotyk niszcząc naturalną florę bakteryjną hamuje krążenie wątrobowo-jelitowe etynyloestradiolu co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ilości tego składnika we krwi, przez co osłabia się skuteczność leku antykoncepcyjnego. Niestety stosowanie tabletek osłonowych do antybiotyku nic nie daje. Ponieważ leki dostępne na rynku nie zawierają szczepów bakterii biorących udział akurat w tym procesie. Reasumując ten teoretyczny wykład. Składnik gestagenowy tabletek Yaz czyli drospirenon działa bezproblemowo, natomiast stężenie składnika estrogenowego odpowiedzialnego za hamowanie dojrzewania pęcherzyka jajnikowego jest obniżone ale w jakim stopniu? sprawa indywidualna. Jeśli chodzi o samą limecyklinę czyli tetralysal to rzeczywiście nie jest ona wymieniana wśród grupy antybiotyków, które w sposób szczególnie drastyczny wpływają na skuteczność antykoncepcji, jednak lepiej dmuchać na zimne, ponieważ jest jeszcze jeden problem, który dotyczy wpływu tetracyklin na ciążę. Gdyby jednak przypadkiem Pani zaszła w ciążę i nadal stosowała tetracykliny to mogły by one spowodować obumarcie zarodka lub gdyby jednak ciąża się utrzymała antybiotyki tej grupy mogą prowadzić do zniekształceń kości i zaburzeń ich wzrostu u płodu. Praktyczne konsekwencje tego nie trudno sobie wyobrazić. Osobiście byłbym za stosowaniem zabezpieczeń w trakcie całego cyku, bo po co wywoływać wilka z lasu. Ale to wszystko to tylko takie teoretyczne dywagacje anonimowej osoby na forum dyskusyjnym, która pewnie nawet nie zna się na rzeczy.