Jak pokonać stres?

napisał/a: ~K.S. 2009-12-22 00:12
Gdy dopadnie stres
Stres dotyka niemal każdego z nas. Jak zbawienny wpływ na jego skutki może mieć masaż, przekonują się pacjenci Jacka Twarowskiego, dyplomowanego masażysty z blisko piętnastoletnim stażem, polecanego przez lekarzy kilku warszawskich szpitali, z którymi na co dzień współpracuje.
- Czym jest stres?
- Stres jest reakcją organizmu na stawiane mu fizyczne i psychiczne wymagania. Reakcje organizmu mogą być natury biologicznej lub psychicznej. Mówi się, że bez stresu życie nie ma smaku, problem w tym, aby organizm był w stanie przeciwdziałać negatywnym jego skutkom. Stres biologiczny mogą wywołać przykre zdarzenia i emocje - porażka, zmęczenie, ból, gniew, smutek, lęk, wstyd, ale również zdarzenia i emocje przyjemne - sukces, entuzjazm, satysfakcja, nadzieja, radość, miłość. Typowe objawy stresu biologicznego to przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenie napięcia mięśniowego, ściskanie w żołądku, przyspieszony oddech, obniżenie odporności i zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób – choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego. Długotrwały stres może prowadzić do powstania tzw. syndromu wypalenia, reakcji lękowych, a w dalszej perspektywie do głębokiej depresji.
- Czy masaż wykonywany przez Pana pozwala pozbyć się skutków stresu?
- Nie tylko, masaż powoduje, że pacjent lepiej radzi sobie ze stresem w przyszłości. Wykonuję masaż relaksacyjny z pewnymi, wprowadzonymi przeze mnie i sprawdzonymi modyfikacjami – począwszy od delikatnego oklepywania i głaskania ciała po masaż wymagający głębokiego nacisku, który sprawia, że przyspieszeniu ulega wydzielanie w mózgu endorfiny i serotoniny, hormonów odpowiedzialnych za poprawę samopoczucia. Ten rodzaj masażu daje uczucie przyjemności, zmniejsza napięcie, rozjaśnia umysł, poprawia krążenie, tkanki reagują szybszym usuwaniem szkodliwych produktów przemiany materii.
Wśród pacjentów Jacka Twarowskiego są ludzie bardzo zestresowani. Pozwólmy im opowiedzieć o efektach masażu relaksacyjnego. – Prowadzę niewielką firmę, jednocześnie sama wychowuję dwójkę dzieci. Nie jest łatwo pogodzić tyle obowiązków. Ciągle się spieszę i denerwuję, że nie zdążę ze wszystkim. Zaczęłam mieć problemy ze zdrowiem – ciągłe infekcje, skaczące ciśnienie, kołatanie serca, potworne zmęczenie. Trafiłam do gabinetu Jacka Twarowskiego i jestem u niego dwa razy w tygodniu. Choćby się waliło i paliło na masaż zawsze znajdę czas. Po takiej sesji czuję się wypoczęta, odprężona, problemy się oddalają. Po dwóch miesiącach korzystania z masażu zniknęło kołatanie serca, ciśnienie się unormowało. Naprawdę gorąco polecam – mówi Hanna Kołacińska.
- Jestem zawodowym kierowcą, jeżdżę Tirem na międzynarodowych trasach. Warunki pracy są trudne, czasem ekstremalne. Zarabiam dobrze, ale jakim kosztem. Kosztem rodziny, własnego zdrowia. O to zdrowie zresztą nigdy nie dbałem. No i zaczęły się problemy – ciągłe zdenerwowanie, chroniczne zmęczenie, nadciśnienie. Pomyślałem, że jak czegoś z tym nie zrobię będzie klapa. Skończą się dobre zarobki. Jeden z lekarzy, którego odwiedziłem polecił mi Jacka Twarowskiego. I to był strzał w dziesiątkę. Wiele dolegliwości minęło, jestem znacznie spokojniejszy. Regularnie odwiedzam gabinet Jacka Twarowskiego – mówi Marek Tomkiewicz.
Ze szczegółami terapii można się zapoznać na stronie www.gabinet.strona.pl
Rozmawiała K.S.