Jak szybko znaleźć najbliższy ostry dyżur urologiczny

napisał/a: comon 2010-08-09 18:23
Witam

Ostatnio dostałem zadanie znalezienia szpitala z ostrym dyżurem urologicznym znajdującym się w miarę blisko Sochaczewa. Na szczęście przynajmniej na razie okazało się to nie potrzebne. W każdym razie podczas poszukiwań byłem w kropce. A mianowicie na początku znalazłem informację, że:
"Dyżur urologiczny, chirurgii ogólnej dla dorosłych i dzieci pełnią szpitale posiadające oddziały wymienionych specjalności - położone najbliżej miejsca zamieszkania chorego lub zgodnie z wyborem chorego."

Na całe szczęście znalazło się w niej sformułowanie 'zgodnie z wyborem chorego'. Czyli w świetle prawa dla pacjenta nie musi być to najbliższy szpital. No dobra, ale i tak musimy znaleźć jakiś szpital, który posiada odział urologiczny. Dzięki zasobom pewnej strony znalazłem listę jednostek medycznych (nie tylko szpitale), które mają coś wspólnego z urologią. Z tego co zauważyłem podane tam były 3 rodzaje informacji, a mianowicie, że szpital posiada:
a) Poradnia urologiczna - Urologia - Leczenie ambulatoryjne specjalistyczne
b)Oddział Urologiczny - Urologia - Leczenie stacjonarne
c) Oddział urologiczny w trybie jednodniowym - Urologia - Leczenie "jednego dnia"

No i teraz ja jako przeciętny Kowalski skąd mam wiedzieć, gdzie można się udać jak potrzebna jest pilna pomoc? Czy szpital musi posiadać "leczenie stacjonarne"? Drogą selekcji wybrałem 3 szpitale które znajdują się w miarę blisko i próbowałem się do nich dodzwonić i dowiedzieć. Ale jak to w polskiej medycynie bywa, dzwoń ile chcesz i tak nikt nie odbierze. Może ktoś jest mi wstanie wytłumaczyć jak to jest z tymi poradniami i oddziałami ? A może ktoś zna lepszy sposób znalezienia szpitala spełniającego jakieś wymagania ? Z góry dzięki za wszystkie rady.
napisał/a: Vieri 2010-08-09 22:02
Witam,

W mojej opinii jednostką pełniącą rolę "ostrego dyżuru urologicznego" a więc zabezpieczającej podstawowe świadczenia z tego zakresu jest szpital posiadający SOR (szpitalny oddział ratunkowy). Z resztą pilna pomoc to świadczenia podstawowe w ramach SOR a nie procedury specjalistyczne. Przy zgłaszaniu się na oddział nie ma rejonizacji, każdy chory może wybrać szpital w którym chce się leczyć.

Pozdrawiam