Jak używać środków przeciwbólowych?

napisał/a: tratva 2011-01-13 17:04
Witam
Pewnie nie tylko mnie łapie czasem ćmiący ból głowy. Innym razem przychodzi napad ostrego bólu, zdarzają się bóle od zatok jak i miesiączkowe bóle brzucha.
Czasami zastanawiam się (biorąc tabletkę przeciwbólową) jak one tak naprawdę działają na mój organizm. Czy biorąc 1 na tydzień robię krzywdę mojemu organizmowi czy dopiero jak biorę kilka razy dziennie. A może w ogóle tylko przedawkowania szkodzą?
Może spotkałyście się z jakimś wyjaśnieniem działania tych leków? Różne są substancje aktywne i na każdego działa co innego. Są zdecydowaną ulgą w bólu. A czego wy używacie?
fifth_avenue
napisał/a: fifth_avenue 2011-01-30 22:07
Nie wiem jak dokładnie działają tabletki przeciwbólowe, ale wiem, że jak zażywa się je zbyt często, organizm się do nich przyzwyczaja i przede wszystkim się uodparnia. Jeśli więc nie musisz, jeśli nie masz bólu, który nie daje Ci spać, to lepiej nie bierz
napisał/a: payton 2011-02-03 13:18
Jeżeli masz częste bóle głowy to może lepiej zgłosić się do lekarza i zrobić sobie prześwietlenie zatok? Leki przeciwbólowe jedynie leczą objawy, ale nie skutki, także żeby całkowicie pozbyć się problemu mogą być potrzebne jakieś inne leki.
napisał/a: tratva 2011-02-21 20:13
Nie martw się, nie olewam sobie objawów, ale np razem z jakimś lekiem na zatoki (jesli chodzi o zapalenie zatok) biorę też lek przeciwbólowy, żeby ból nie przeszkadzał mi w życiu.
metycja
napisał/a: metycja 2011-02-24 20:20
Tego typu specyfików najlepiej używać jak najrzadziej, żeby, jak wspomniała fifth_avenue, nie przyzwyczaić organizmu. Poza tym leki przeciwbólowe źle wpływają na żołądek i wątrobę.
napisał/a: tratva 2011-02-25 11:25
Akurat zależy które, bo np ibuprom źle wpływa na układ pokarmowy, a paracetamol bardziej na wątrobę. Dlatego warto dopasować lek do własnych dolegliwości i swojego organizmu, bo każdy jest inny. Teraz tyle się mówi o nadużywaniu leków przeciwbólowych, warto wiedzieć jak działają i jak ich używać żeby było bezpiecznie
metycja
napisał/a: metycja 2011-02-25 18:48
No tak, ale mimo wszystko, jeśli się ma problemy z wątrobą, to chyba nie warto w zamian "rozwalać" sobie żołądka. Moim zdaniem kluczowy tutaj jest umiar i znajomość własnego organizmu, w końcu nie każdy ból wymaga środka przeciwbólowego.
napisał/a: marmolada 2011-02-28 10:00
Przede wszystkim nie można popadać w lekomanię i przy najmniejszym bólu sięgać po lek przeciwbólowy jak "każą" w durnych reklamach.
napisał/a: tratva 2011-02-28 21:45
A to racja. Czyli po prostu nie nadużywać i czasem przeczekać jak się da zamiast brać leki (choć nie zawsze się da)
napisał/a: czibik 2011-06-27 18:38
Racja. Najlepiej brać takie leki tylko w razie konieczności.
Jakie leki polecałybyście?
napisał/a: arshia 2011-07-18 11:49
Jedna tabletka w tygodniu napewno nikomu zdrowemu nie zaszkodzi. Sama biorę co najmniej jedną w tygodniu po sobotniej imprezie (zmęczenie, ból głowy, alkohol). Biorę też przez kilka dni w przypadku przeziębienia przeciwgorączkowo (tu bardzo skuteczna jest Pyralgina - zbija po chwili nawet bardzo wysoką gorączkę). Poza tym czasem na zwykły ból głowy np. na zmianę ciśnienia. Wychodzę z założenia że lepiej wziąć tabletkę niż męczyć się kilka godzin albo brać zwolnienie
napisał/a: czibik 2011-07-18 14:36
Dokładnie. W momencie w którym nie można pozwolić sobie na ból, najlepiej wziąć tabletkę. Bo co innego można zrobić. Przed Tobą cały dzień w pracy, jakieś ważne zadania a głowa tak boli że nie można trzeźwo myśleć. Po to zostały stworzone leki, żeby z nich korzystać. Ale wszystko z głową. Nie można ich też brać zbyt często.