Jakie soczewki wybrać ? Na co zwarać uwagę ?

napisał/a: stawek 2011-01-11 14:45
Witam. Jestem nowy na tym forum.
Dzisiaj udałem się do okulisty na badania ponieważ od ok. pół roku zauważyłem, że mój wzrok pogorszył się. Znałem od początku przyczynę lecz wmawiałem sobie, że wszystko jest ok. Obraz, cyfry, litery itp na papierze widzę w miarę dobrze lecz obraz na telewizorze nieco mi się rozmazuje.
Lekarz stwierdził, że nie mam dużej wady, określił to jako "delikatna krótkowzroczność". Lekarz sam bez pytania stwierdził, że przyczyną może być długie przesiadywanie przed komputerem. Mam do was kilka pytań w tej sprawie i bardzo proszę was o pomoc. Z góry proszę o wyrozumiałość gdyby pytania byłyby zbyt proste lub wydawały się oczywiste, ale tak jak wspomniałem wcześniej jestem zielony w tym temacie i nigdy wcześniej się tym nie interesowałem. Jeśli było by to istotne to mam 20 lat.

1. Czy alergia ma wpływ na nasz wzrok ?
2. Lepsze soczewki czy okulary ? Jest jakaś różnica jeśli chodzi o jakość widzenia ?
3. Jeśli zdecyduje się na soczewki i po np. 4 miesiącach odstawie je to czy wada wzroku powiększy się ?
4. Jakie soczewki są najlepsze ? Chodzi mi o ich terminowość (miesięczne, kwartalne, roczne)
5. Jest jakiś sposób w jaki mogę poprawić swój wzrok ? Chodzi mi o różnego rodzaju leki, krople, tabletki itp.
6. Czy jest jakiś tańszy sposób poprawienia wzroku od laserowej korekty ? Z tego co czytałem są to dość drogie zabiegi.


Z ciekawości odwiedziłem allegro i oglądałem aukcje z soczewkami, proszę mi powiedzieć co to jest krzywizna: 8.4 to jest wada wzroku ?
Ja oficjalnie poznam wyniki badań w piątek ale podczas badania jedna z doktorek mówiła, że mam 0.2 i chyba 0.5 czyli mam rozumieć, że krzywizna to 0.2 czy tam 0.5 ? Jak na razie nie znalazłem takich soczewek na allegro.
napisał/a: stawek 2011-01-11 15:09
Z niewiadomych mi przyczyn nie mogę edytować swojego postu.
Proszę nie odpowiadać na ostatni akapit. Proszę mi tylko powiedzieć czy są soczewki o mocy 0.2 oraz czy są soczewki roczne przezroczyste bo na allegro roczne są same kolorowe i w dodatku 90% o mocy 0.
napisał/a: piotrek.sad 2011-01-12 19:55
1.Na wzrok nie, bardziej na oczy (przy nieleczonej alergii - stany zapalne, łzawienie).
2. Zależy. Jedna z roznic jest taka ze soczewki sie nie brudza, a w okularach szkla tak xd. Co do jakosci widzenia to tak samo. Soczewski na pewno są wygodniejsze.
3. Zależy jaka masz wade, jezeli masz wade wymagająca noszenia okularow lub soczewek to pod odstawieniu na pewno bd sie powiększac.
4. Najzdrowsze na pewno są te co maja najkrotszy termin noszenia, ale najwygodniejsze te z najdluzszym terminem.
5. Hmm. Są ćwiczenia wzmacniajace wzrok, ich regularne wykonywanie na pewno wzmacnia mięsnie galki ocznej. Preparaty z witaminami 'na oczy' są dobre. Takie suplementy tez wzmacniają oczy.
6. Odp. taka sama jak w 5 pytaniu. Co do zabiegow, no coż, wygoda kosztuje.

Masz wade 0.2 i 0.5, malutka, nie wiem jak ci lekarz zalecil, ale okulary czy tam soczewki to raczej nie powinienes miec na calodobowy użytek. Przy takiej wadzie zaklada sie np okulary do jazdy samochodem jak nie widzisz z daleka. Krotkowzroczność jest choroba cywilizacyjna, wiec nie masz co czuc sie wyroznionym ;pp, duzo osob to ma i co raz wiecej bedzie miec. Pozdrawiam
napisał/a: stawek 2011-01-13 10:55
Wielkie dzięki za pomoc.
napisał/a: stawek 2011-01-15 18:45
Witam. Proszę was o pomoc jakie wybrać soczewki i na co zwracać uwagę przy ich kupnie.
Zależy mi przede wszystkim na ich jakości, żeby były po prostu dobre i nie męczyły oczu.
Jak pisałem w poprzednim temacie odwiedziłem ostatnio okulistę, stwierdził że mam wadę 0.75 na obu oczach lecz nie chciał przepisać mi soczewek ponieważ jak on to powiedział ma umowę jedynie z firmą która zajmuje się okularami i może mi wypisać receptę na okulary ale tylko i wyłącznie od nich, dlatego też chce załatwić sobie soczewki na własną rękę.
Jeśli to by było ważne to nigdy wcześniej nie używałem soczewek ani okularów. Mam 20 lat.

Jest jeszcze druga sprawa. Co oprócz samych soczewek muszę do nich kupić aby spełniały swoje zadanie ? Jakieś krople, płyn do soczewek ?