Kolano-opuchlizna

napisał/a: radekmiastko 2010-10-29 08:17
Witam, w Niedziele miałem zabieg operacyjny : Przerośnięty fałd maziówki lewego stawu kolanowego. Mam pytanie w zwiazku z tym zabiegiem. Dlaczego po dzis dzien nie zeszla mi opuchlizna na kolanie, czy nadal powinno tak bolec ? Od wtorku , bolą mnie mięsnie(ściegna) pod kolanem, nad łydką. Prosze o rade.
napisał/a: ulna 2010-10-29 19:15
Stosowane są leki przeciwzakrzepowe?

W zasadzie po tygodniu od zabiegu to normalne że boli i występuje nadal opuchnięcie
napisał/a: radekmiastko 2010-10-30 11:47
dziekuje za odpowiedz. a mam w domu wyonywac jakies cwiczenia ?? Bo nic nie wiem, a rehabilitacja jest dopiero w srode(wolny termin) pozdrawiam.
napisał/a: ulna 2010-10-30 16:53
można w domu wykonywać podstawowe ćwiczenia tj przesuwanie kończyny po ziemi prostując ją i zginając, czy napinać mięsień czworogłowy. Dodatkowo aby zminimalizować obrzęk warto zastosować okłady chłodzące, można je wykonywać za pomocą tzw żelków dostępnych w aptece, a jeśli nie za pomocą ich to równie dobrze może to być cokolwiek co akurat jest w zamrażalniku (tylko nie należy dokładać bezpośrednio na skórę, a przez jakiś materiał, ściereczkę aby nie doprowadzić do odmrożenia)
napisał/a: radekmiastko 2010-10-30 17:31
Wybacz, nie odp Ci na 1 pytanie, a mianowicie nie wiem czy stosowane przeciwzakrzepowe leki, wiem , ze dostalem od lekarza jak odchodzlem 2 zastrzyki( bodajże Clexane 40mg 1 raz dziennie pod skóre) mialem sobie sam zrobić 2 razy.
przesle wypis ze szpitala i może to coś wiięcej da.
napisał/a: radekmiastko 2010-10-30 17:34
..
napisał/a: ulna 2010-11-01 21:34
Clexane to właśnie lek przeciwzakrzepowy, po za tym trochę dziwne, że kontrola ma nastąpić u lekarza rodzinnego, który dopiero ma dać skierowanie do ortopedy hmmm jakby nie mogli dać tego skierowania od razu. Po za tym zabieg był dość prosty co nie zmienia faktu, że występujący obrzęk jest niestety przez jakiś czas normalny, powoli powinien się zmniejszać i wszystko powinno teoretycznie wracać do normy.
napisał/a: radekmiastko 2010-11-02 09:34
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Przyznam ci racje, bo jest wtedy duzo latania i jeszcze na zdjecie szwów musze jechać aż 60 km. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.
napisał/a: radekmiastko 2010-11-05 11:45
Byłem dzisiaj u lekarza rodzinnego na zdjęciu szwów i powiedział mi żebym zawinął kolano bandażem elastycznym, aby było usztywnione, a w szpitalu lekarz po operacji powiedział ze moge normalnie chodzić , czy usztywnienie pozwoli mi szybciej wrocić do "formy" z przed urazu czy nic to nie da. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jakie ćwiczenia moge wykonywać 2 tyg. po zabiegu. Pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: ulna 2010-11-05 17:40
Bandaż przy tym co było tutaj robione niewiele da, można go zastosować jeśli obrzęk się znacząco nie powiększa, z tym, że nie należy go zaciskać do tego stopnia aby staw był usztywniony. Ćwiczenia należy dostosować do swojego ograniczenia w zgięciu (obrzęk) i bólu. Każde ćwiczenie powinno być na granicy bólu i bezpośrednio po ćwiczeniach wskazane jest schłodzenie kolana aby nie doprowadzić do obrzęku. Wprowadzić można zacząć delikatne rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych, czy pasma biodrowo-piszczelowego bo to z tymi elementami są zwykle problemy. Z ćwiczeń rower (jeśli nie było nigdy problemów z bocznym przyparciem rzepki), półprzysiady (w zależności od obrzęku) i bez dodatkowego obciążenie. Wymach prostą nogą z obciążnikiem na kostce max 1,5kg - pewnie konieczne będzie mniejsze aby nie wywołać bólu, prócz tego tzw. krzesełko (oparcie o ścianę w pozycji krzesła) lub zwiększony kąt w zależności od obrzęku, basen, myślę, że są to ćwiczenia, które można już wykonywać tylko należy pamiętać o niedoprowadzaniu do bólu i chłodzeniu.
napisał/a: radekmiastko 2010-11-10 09:02
Jeżeli miałem zabieg(powyżej podany) to w jakim czasie moge wrocic do biegania i gry w pilke ?