kręgosłup szyjny,odczyt MR

napisał/a: standor 2010-10-03 00:41
Witam!
Mam prośbę, może ktoś mi podpowie do jakiego powinnam wybrać się lekarza , żeby mi pomógł ?
Od przeszło 1/2 roku boli mnie mięsień przedramienia lewej ręki. Byłam już u ortopedy-leczył mnie tabletkami przeciwbólowymi, dostałam w bark już 3 blokady, wziełam rehabilitację na bark i kręgosłup szyjny tj.prądy Tens,krioterapia,magnetronik,po 20 października jeszcze mam terapie manualną i inne prądy. Nic nie pomaga.Ortopeda twierdzi że ból prawdopodobnie jest od kręgosłupa szyjnego,i chyba nie będzie mi mógł pomóc ,wysłał mnie do neurologa ,ten zlecił mi MR kręgosłupa szyjnego - i otrzymałam taki wynik. Badanie MR wykonano w sekwencji FSE (obrazy T1 i T2-zależne)w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Odprostowanie lordozy szyjnej. Na poziomie przestrzeni międzykręgowej C4/5 widoczna jest niewielka szerokopodstawna pośrodkowa przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. Na poziomie C5/6 widoczna jest pośrodkowo-dwuboczna,większa na prawo,przepuklina krążka międzykręgowego,uciskająca worek oponowy i korzeń prawego nerwu rdzeniowego.Towarzysza jej osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonu C5 dodatkowo zwężające otwory międzykręgowe.Degeneracyjne obniżenie wysokości i sygnału tego krążka. Na poziomie C6/7 widoczna jest niewielka pośrodkowo-prawoboczna wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. Przednie przepukliny krążków C4/5, C5/6, C6/7 oraz osteofoty towarzyszących im przednich krawędzi trzonów. Poza tym obraz kręgosłupa, kanału kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.Uwidoczniony odcinek rdzenia krgow. bez zmian ogniskowych. Z tym wynikiem poszłam do Neurologa a on twierdzi że to są sprawy ortopedyczne i mam się leczyć u ortopedy. Tak naprawdę to chyba jakaś przepychanka bo oni nie potrafią mi pomóc.
napisał/a: ulna 2010-10-06 13:25
Faktycznie może to prowadzić ortopeda ale neurolog równie dobrze też. Opis zdjęcia wskazuje na konieczność zastosowania zabiegów fizykalny (szczególnie masaży, ćwiczeń) i farmakoterapii, ostatecznym wyjściem jest zabieg operacyjny jeśli powyższe rozwiązania by nie przyniosły skutku
napisał/a: standor 2010-10-06 19:44
Witam !

Czy te zmiany w kręgosłupie szyjnym mogą być przyczyną bólu mięśnia ręki ( nie mogę jej całkowicie podnieść do góry no i nie mogę wygiąć do tyłu-nie zapinam biustonosza, ruchy w tym kierunku powodują przeszywający ból ). Tak cierpię już od marca.
napisał/a: Christine1 2010-10-07 00:24
Według mnie te zmiany jak najbardziej mogą powodować opisywane przez Ciebie bóle. Chociaż ja pomyślałabym jeszcze nad rezonansem odcinka piersiowego kręgosłupa.

Jestem tego samego zdania, co ulna - te zmiany, które wyszły na rezonansie, mógłby leczyć zarówno neurolog, jak i ortopeda.
napisał/a: walecznyluk 2010-11-06 13:52
Witam serdecznie,jestem nowicjuszem na tym wspaniałym forum i posiadam zaledwie kilka wpisów.W zasadzie borykam się z dolegliwościami z dwóch dziedzin medycyny.Mam problemy natury laryngologicznej oraz związane z kręgosłupem.Uprzejmie proszę o komentarz tylko czerwonych wpisów.Przedstawię tutaj jednak cała historię mojej choroby gdyż być może to co jest związane ściśle z laryngologią ma jakieś zależności z kręgosłupem.

Objawy chorobowe w kolejności od najbardziej uciążliwych.
1-zawroty głowy-problemy z utrzymaniem równowagi przy chodzeniu
2-uczucie ciągłego ucisku szczytu czaszki
3-ciągłe zmęczenie,bółe głowy
4-duza wrażliwośc na wysokie dźwieki
5-całoroczna zielona lub brążowa wydzielina (od kilkunastu lat)
6-szum i inne wrażenia dźwiękowe
7-uczucie pełności w uchu
8-uczucie zatkania ucha
9-uczucie płyny w stawach barkowych
10-trzaskanie w karku i uczucie przelewajacego się plynu.

Chciałbym dodać ,że jestem miłośnikiem wesołych miasteczek i w przeszlości korzystałem zawsze z tych dobrodziejstw w sposób maksymalny.(duże przeciążenia 2-4 G )Oprócz tego zawsze kiedy nurkowałem z butlą ok 30 m po wyjściu na powierzchnie leciała mi krew z nosa.(obecnnie zaprzestałem tego)Prowadze dosyć nerwowy tryb życia-mimo iz z natury jestem bardzo spokojnym człowiekiem .Mam 27 lat dwójkę dzieci,które zachowują się jak to małe dzieci czyli głośno co nie jest zbyt przyjemne dla moich uszu.Od dziecka mam stwierdzoną skoliozę a teraz także nadwage ok 90 kg przy 180 cm wzrostu.Kiedy pracowałem kilka lat temu w USA coś mnie pogryzło i całe ciało obsypane było przez ok 2 tygodnie wrzodami-podobne do liszaju.Po kliku miesiącach kiedy przeprowadziłem sie z Nowego Jorku na Florydę zdarzyło sie iż oddałem pewnego razu mocz polaczony z krwią.Było to zdarzenie jednorazowe.Po podaniu antybiotyków ogólno przeciwzapalnych nigdy wiecej sie to nie powtórzylo.Po powrocie do Polski próbowałem zdiagnozować co mi sie przydarzyło,ale bezskutecznie.Warto dodać iż mieszkałem też kilka lat w Angli (występują tu tzw. bed bugs czyli podobne stworzonka do kleszczy z którymi miałem stycznośc(ew.choroba Lyme disease) oraz ze szczurami-toksoplazmoza)i odwiedziłem takie kraje jak Egipt czy Turcja gdzie nie wykluczone iz zostałem wielokrotnie ukąszony prze rózne owady.
HISTORA CHOROBY –NAJWAŻNIEJSZE FAKTY

2010.01.11 Tomografia głowy,uszu ,krtani,zatok)bez ceny kontrastu lek.med.Elwira Supeł

Badanie TK zatok obocznych nosa w płaszczyznach czolowych
-niewielkie prawostronne skrzywienie przegrody kostnej nosa
-małżowiny nosowe adekwatne do skrzywienia,obustronnie concha bullosa małzowin środkowych
-duży polip prawej zatoki szczękowej,wypełniający prawie całkowicie jej światlo(widoczny rąbek powietrza w części gorno-przedniej i upowietrzniony zachylek górny).Polip poprzez najpewniej ubytek w cześci błonistej ciemiączka zatoki (ujście dodatkowe zatoki)wrasta do przewodu nosowego środkowego i ma tu wymiar 8 na 19 mm.
Polipowate zgrubienie błony śluzowej lewej zatoki szczękowej głównie w zachyłku zębodołowym grubości ok 6 mm oraz na scianie przedniej ok 7 mm.
-komórki sitowia-prawidłowo powietrzne
-zatoki czołowe-prawidłowo powietrzne
-zatoka klinowa-drobny ok 2 mm polip w lewym przedziale zatoki klinowej
-kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie bez zmain.
2010.02.10 Immunochemia
Anty-HBs 287,6 IU/I

2010.03.30 Rutynowe zdjęcie RTG klatki piersiowej Izabella Kucharska-Kempczyńska MSWiA
Obraz rtg pluc i serca prawidlowy.
2010.03.30 Wynik Badania grupy krwi MswiA mgr Krystyna Kamińska
A Rh+ (plus)
2010.04.12 Szpital-odział otolaryngologiczny MSWi A lek .Krzysztof Ślączka
Przewlekłe zapalenie zatoki szczękowej prawej J32.0
Operacja zatoki szczękowej prawej met.Caldwell-Luca.leki-Taromentin,Ketonal

2010.04.13 Zakład Patomorfologii DR n.med.Qandil Naim
Wynik badania patomorfologicznego
Polipowate fragmenty błony śluzowej zatoki z przewlekłym naciekiem zapalnym (limfocyty,plazmocyty i granulocyty kwasochłonne).Obraz przewlekłego zapalenia zatok.
2010.04.30 Pracownia RTG ul.Soczi 1 lekarz Witold Szczepanski
Lewo-wypukłe skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego.Minimalnie węższa niż pozostałe tarcza międzykręgowa L5-S1.
2010.05.11 Szpital-odział otolaryngologiczny MSWi A lek.med.Małgorzata Sznajder-Łuczak
Skrzywienie przegrody nosa J34.2.Przerost małzowin nosowych dolnych.
Zastosowano leczenie Septoconchoplastyka leki-Taromentin 2 razy 2

2010.07.14 Przychodnia rehabilitacyjna dr n med Lebiedowski
Kod M51 –Inne choroby krążka międzykręgowego
Skier na rehabilitacje: Indywidualna praca z pacjentem,masaz limfatycznyreczny,krio nawiew,prady interferencyjne,prądy tens
Na zajęciach z masażystą wykryto ,iz prawa kańczyna dolna jest krótsza od lewej o ok.1,6 cm.

2010.08.10 Borelia w kl IgG met western blot
Negatywny-U pacjenta pokazał się niespecyficzny przy braku VlsE prążek p41.ktory może (w przypadku stwierdzenia pozytywnej reakcji tylko dla tego antygenu)wskazywać na przebycie innej choroby wywołanej bakteriami z rodziny Spirochaetaceae lub bakteriami posiadającymi flagelle.
CAŁY OPIS DOSTĘPNY NA ZDJĘCIACH BORELIOZA W KL IgG ORAZ IgM
2010.08.23 prof. dr hab. n. med. Zdzisław Dziubek
Konsultacja w kierunku Boreliozy.Profesor wysłal na badania pasozytów oraz morfologia ręczna.Wykluczyl Borelioze gdyz jak twierdził wynik western blot jest bardzo dokładny.Niestety nie mogłem skonsultować wyników gdyz Profesor zachorował i prawdopodobnie juz nie będzie przyjmował pacjentów.

2010.08.26 Szpital Zakaźny w-wa dr n med Hanna Żarnowska Prymek
Badanie Parazytologiczne kału w 3 próbach
Pasożytów nie wykryto.

2010.09.06 Konsultacja neurochirurgiczna DR Radosław Michalik
Wywiad
Zgłosił się z powodu bółów kręgosłupa szyjnego podczas poruszania szyja,uczucie zatkania uszu,nadwrażliwość na dźwięki,”uczucia trzaskania i szorowania”kręgosłupa szyjnego,ogólne złe samopoczucie.Dolegliwości trwają od około 3 lat.W marcu 2010 operacja polipów nosa(jakoby usunięte 3 polipy i pozostawiony polip w zatoce klinowej.W maju 2010 plastyka przegrody nosa.Od operacji w marcu stały wyciek treści surowiczno-zielonkawej(ropnej?)Subiektywnie po operacji bez istotnej poprawy.Podczas wielokrotnych pobytów za granicą (m in USA,Turcja UK)ukąszony wielokrotnie przez owady.
Kilkukrotnie konsultowany w szpitalu zakaźnym-wykluczono infekcje pasożytnicze,niedokończona diagnostyka w kierunku boreliozy(wstepnie negatywna).rtg kręgosłupaszyjnego-niewielkie,wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego z zanikiem lordozy.
Badanie przedmiotowe/opis zabiegu
W badaniu neurologicznym bez istotnych odchyleń.
Kod M54.2
Zalecenia
Wskazana kontrolna konsultacja w ośrdku laryngologicznym,w którym wykonano zabieg jamy nosowej(wskazany kontrolny TK mózgu oraz zataok przynowowych)MRI kręgosłupa szyjnego .Po badaniu kontrolna konsulatacja NCH.

2010.09.07 Wynik Badania CT-TK –zatoki DR n.med Magdalena Januszewicz
Nie stwierdzam nieprawidłowych ognisk w obrębie mózgowia.Układ komorowy bez zniekształceń i przemieszczeń,prawidłowej szerokości.

TK-zatoki.
Stan po prawostronnej ethmoidectomii.Zmiany przyścienne w obu zatokach szczękowych.Pozostałe zatoki oboczne nosa powietrzne prawidłowo.lewy kompleks ujściowo-przewodowy drożny.Pneumatyzacja obu małżowin nosowych środkowych.Migdałek gardłowy do 18mm.

2010.09.10 Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa spec radiolog Andrzej pytlewski
Zniesiona fizjologiczna lordoza w odcinku szyjnym kręgosłupa.Tendencja do tworzenia kyfozy.Krążki międzykręgowe bez cech przepuklin o prawidłowych wysokościach i uwodnieniu.Nie spostrzega się zmian ogniskowych w obrębie rdzenia kręgowego.

Badanie MR wykonano w pozycji leżącej pacjenta.Nie podano środka kontrastującego.

2010.10.29.Konsultacja laryngologiczna w MSWiA Dr n med Małgorzata Rotbart-Fiedor

Skierowanie do szpitala ,Przerost migdałka gardłowego.Przerośnięte migdałki podniebienne.tkanka na tylniej ścianie gardła
Pani doktor twierdzi,że podczas operaci nie zajęto sie wogóle tkanką na tylnej scianie gardła.Pani doktor stwierdziła także,że operacja na polipy w zatoce szczękowej,a w szczególności przegrody nosa nie przyniosła pożądanych efektów.Wykonała badanie endoskopowe na podstawie którego stwierdziła zrosty,skrzywienie tyłu przegrody nosowej oraz migdałek gardlowy.Pani doktor powiedziała,iz nie mam wysiekowego zapalenia uszu,zastosowała płukanie prawego ucha płynem wtłczanym pod pewnym ciśnieniem w celu usunięcia okiektów obcych z ucha zewnętrznego.Badania otoskopowe i audiometryczne uszu mogę zrobić,jednak pani doktor nie widzi takeiej potrzeby.
2010.11.03 Przychodnia Soczi dr Florczak
Skierowanie do poradni Ortopedycznej oraz badanie wymaz z gardła oraz nosa.


Inne badania,które zostały wykonane.
2008 Rtg zatok (widać krzywa przegrode nosową oraz zajętą zatoke szczekową.
2010.01.07 rtg zatok
2010.03.10 ekg
2010.03.04 rtg odcinka szyjnego
2010.03.30 prześwietlenie klatki piersiowej
2010.08.20 hemalotogia oraz kikroskopowa ocena rozmazu krwi
2010.08.10 immunochemia TSH,OB,hematologia,kreatynina
2010.03.05,badania koagulologiczne,glukoza,kreatynina,sod,potas,hematologia
2010.09.03 ekg
2010.09.03 badania na borelioze test Elisa

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawaiam