lamblie,Furazolidon,czym grazi zjedzenie tyraminy

napisał/a: anpamo 2011-01-10 18:38
Witam, dostałam od lekarza zawiesinę do picia Furazolidon na lamblie, w ulotce napisane jest ze nie nalezy spozywac produktów które zawieraja tyramine, miedzy innymi zółtego sera,Prosze mi powiedziec co mi grozi, jak przy braniu tego leku zjem kawałek sera czy to na kanapce czy na pizzy, czy w jakiejs sałatce?Prosze serdecznie o odpowiedz,pozdrawiam Ania
napisał/a: falco 2011-01-10 22:13
Furazolidon hamuje działanie enzymu określanego mianem monoaminooksydazy, który odpowiada m.in. za rozkład tyraminy zawartej w serowych sałatkach i nie tylko . Zahamowanie tego enzymu w połączeniu z zwiększoną podażą tyraminy w diecie może doprowadzić do jej kumulacji w organizmie co objawia się wzrostem ciśnienia, przyspieszeniem akcji serca, bólami głowy, nerwowością, nadmiernym pobudzeniem itp. Myślę że kawałek pizzy, ryba czy wątróbka nie wywoła takiej reakcji bo jest ona raczej rzadka tak więc bez paniki ale przesadzać nie należy.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na nietolerancję alkoholu jaką może wywołać ten lek, dlatego w trakcie stosowania i kilka dni po nie należy go używać.