Medikinet

napisał/a: vermillion 2011-05-25 14:55
Witam,
mam pytanie dotyczące leku o nazwie Medikinet (o przedłużonym uwalnianiu dawka 20 lub 40mg).
Czy przepisywanie takiego leku osobie dorosłej mającej problemy z koncentracją i nauką nie jest zbyt daleko idące?
Jak szybko taki lek uzależnia ewentualnie jak powinien być w takim przypadku stosowany?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
napisał/a: vermillion 2011-05-25 21:52
Naprawdę nikt nic nie słyszał, ani nikt nic nie wie? :(
napisał/a: Grystan 2011-05-25 23:46
Problemy z nauką i koncentracją u osoby dorosłej nie są typowym wskazaniem do stosowania metylofenidatu czyli m.in. preparatu Medikinet. Jest to sytuacja gdy lekarz zaordynował lek poza zarejestrowanymi wskazaniami dla danego leku dlatego trudno znaleźć jakieś oficjalne dane, które charakteryzowały by taką terapię. Zacznijmy od tego że lek ten najprawdopodobniej wpłynie korzystnie na problemy z nauką i koncentracją, jednak powinien być stosowany pod kontrolą lekarza . Rzeczywiście posiada on pewny potencjał uzależniający jednak jest to uzależnienie głównie psychiczne, a po jakim czasie możemy mówić o uzależnieniu, jest to sprawą indywidualną często nie przewidywalną, u jednych rozwija się szybko u innych powoli. Jak w takiej sytuacji postąpić? W przypadku leczenia ADHD u dzieci i młodzieży producent zaleca odstawienie leku jeśli po miesiącu nie obserwuje się poprawy, można się do tego zalecenia dostosować i na razie puki co zastosować ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza, bądź spróbować skonsultować sprawę z innym lekarzem, co jednak ze względu na dość delikatną naturę sprawy może być utrudnione.
napisał/a: vermillion 2011-05-26 00:07
Wielkie dzięki :)
napisał/a: danielaS 2011-10-17 12:13
Witam

Jestem osobą dorosłą ze stwierdzonym ADHD. jestem w 6tygodniu ciąży a dotychczas brałam leki na ADHD.
Ostatnio lekarz przepisał mi Medikinet. Czy w związku z ciążą mogę brać ten lek, bo jak wiadomo w ciąży mało wolno..
będę wdzięczna za pomoc.
napisał/a: Grystan 2011-10-17 22:47
Stosowanie tego leku nie jest w ciąży wskazane, w literaturze można znaleźć informacje, iż wywołuje on spontaniczne (rzadkie) przypadki zaburzeń sercowo-naczyniowych u płodu jak również stwarza ryzyko wystąpienia zespołu niewydolności oddechowej. Jednak w niektórych sytuacjach przerwanie terapii lekami stosowanymi w leczeniu ADHD stwarza większe ryzyko dla przebiegu ciąży niż samo stosowanie takiego leku, dlatego lekarz znając historię choroby jak i stosowane leki musi uwzględnić bilans zysków i strat w zakresie stosowania takiego preparatu, a przez internet trudno coś jednoznacznie wyrokować.
napisał/a: danielaS 2011-10-21 14:52
Witam

Bardzo dziękuję za odpowiedź. oczywiście skontaktuje się z lekarzem w tej sprawie i znajdziemy jakieś rozwiązanie korzystne dla mnie i dziecka.
Mam natomiast jeszcze jedno pytanie odnośnie medikinetu stosowanego u dzieci.
Na niektórych forach pojawiają się posty, że medikinet jest substancją narkotyczną, która uzależnia i powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na coraz większe dawki i w związku z tym nie powinno podawać sie medikinetu dzieciom..? czy to prawda..?
Rozumiem, że ten lek jak i każdy inny może mieć działania niepożądane lub efekty uboczne ale czy aż takie..?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam
napisał/a: Grystan 2011-10-21 23:06
Medikinet może wywoływać uzależnienie, które ma charakter uzależnienia psychicznego, uzależnienia fizycznego raczej nie wywołuje w odróżnieniu od klasycznych opioidów (narkotyków). Jest lekiem, który wywołuje zjawisko tolerancji czyli w miarę upływu czasu trzeba stosować większe dawki w celu wywołania podobnego efektu działania. Przepisy zaliczają go do leków narkotycznych jednak jego siła uzależniająca jest jednak słabsza od klasycznych narkotyków. W trakcie terapii zaleca się stosowanie przerw przynajmniej raz w roku, jednak ma on również zastosowanie w leczeniu długotrwałym powyżej 12 miesięcy, ewentualne działania niepożądane tego leku mogą być również bardzo niebezpieczne. Reasumując jest to raczej lek ciężkiego kalibru i o jego wprowadzeniu decyduje lekarz określając bilans ewentualnych zysków i strat.
napisał/a: danielaS 2011-11-10 09:36
Witam. Znajomi podają córce medikinet od poniedziałku jednak cały czas mają obawyy choć widzą że lek działa.
Dawka 5mg trochę za słaba bo działa praktycznie 2 godziny, także będzą musieli ją zwiększyć ale naprawdę się boją czy przy dłuższym podawaniu medikinetu nic się jej nie stanie?
Proszę o napisanie coś więcej o działaniu tego leku na dzieci które biorą go już dłużej.
napisał/a: Grystan 2011-11-10 22:14
Pytanie trochę z natury filozoficznych. Metylofenidat jest "ciężkim lekiem" z dużą ilością działań niepożądanych, często bardzo poważnych i tak naprawdę nie da się określić u kogo one wystąpią a u kogo nie. Szczególną uwagę przy dłuższym stosowaniu zwraca się na układ naczyniowo sercowy czyli warto sprawdzać ciśnienie krwi i raz na kilka miesięcy zrobić EKG, lek może opóźniać wzrastanie i przyrost masy ciała dlatego te parametry również powinno się kontrolować plus monitorowanie czy nie wytworzyły się jakieś formy zaburzeń psychicznych. Na te kwestie zwraca się szczególną uwagę jednak potencjalnych niebezpieczeństw jest dużo więcej i zawsze przy wyborze takiego leku bierzemy pod uwagę bilans ewentualnych zysków i strat.
napisał/a: makatka1 2011-12-03 19:53
Witam
Widzę, że tutaj pisze się dużo na temat medikinetu a właśnie ten lek lekarz chce przepisać mojej córce l.6

Czy medikinet będzie dla niej odpowiedni?bezpieczny? chodzi mi o to cy w tym wieku można przepisywać już takie leki..?

Pozdrawiam
napisał/a: DJeleń 2018-11-14 19:51
Medikinet moim zdaniem nie uzależnia.
Sam to używam i nie ciągnie mnie do tego a codziennie muszę brać rano 40mg długo działające a wieczorem 10mg krótko działające.