MR - interpretacja: odcinek szyjny kręgosłupa i mózgowie.

napisał/a: cymelius 2010-11-12 12:17
Prosiłbym o zinterpretowanie następujących wyników badania MR:
1. Odcinek szyjny: "Na poziomie C3/C4 widoczna pośrodkowo-lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. Na poziomach C4/C5 i C5/C6 widoczne symetryczne uwypuklenia krążków międzykręgowych nieznacznie uciskające worek oponowy. Na poz. C6/C7 widoczna duża pośrodkowo-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy i przylegająca do przedniej powierzchni rdzenia oraz zwężająca oba otwory międzykręgowe. Cechy stenozy kanału kręgowego - wymiar strzałkowy kanału na poziomie C6/C7 = 1,0 cm. Wypuklinom na poziomach C4/C5-C6/C7 towarzyszą osteofity brzeżne tylnych krawędzi trzonów dodatkowo uciskające worek oponowy i zwężające otwory międzykręgowe, a na poziomach C5/C6 i C6/C7 także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych uciskające worek oponowy od tyłu. Krążki międzykręgowe C5/C6 i C6/C7 wykazują degeneracyjne obniżenie sygnału w obrazach T2-zależnych i obniżenie wysokości. W trzonach C6 i C7 widoczne sfery zwyrodnienia obrzękowo-tłuszczowego. Osteofity przednich krawędzi trzonów C4-C7. W rdzeniu kręg. nie stwierdza się patologicznych zmian. Zniesienie fizjologicznej lordozy kręg. szyjnego".
2. Mózgowie: "W pniu mózgu widoczne są rozlane obszary hiperintensywne w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR, nie wzmacniające się po podaniu kontrastu, które odpowiadają przebytym zmianom naczyniopochodnym [??!! - wtrącenie moje] . Pojedyncze, drobne ogniska o takim samym charakterze widoczne są również w istocie białej okolicy trójkątów obu komór bocznych. Cechy niewielkiego zaniku korowego mózgowia, zwłaszcza okolic czołowych" [!!!??? - wtrącenie moje]
Dla uzupełnienia obrazu tej, jak się domyślam, "ruiny": mam 60 lat, mężczyzna. W ostatnich 2. latach bóle i dysfunkcje barku lewego; po roku (aktualnie) barku, ramienia i łokcia prawego - obecnie ustępujące. Szumy w uszach. Dysfunkcja pamięci krótkotrwałej.
Prosiłbym bardzo o wskazanie w jakim kierunku powinno być podjęte leczenie i jak ten stan rokuje na przyszłość.
napisał/a: MichałZ 2010-11-12 12:40
Witam Szanownego Pana,
Odcinek szyjny kręgosłupa wygląda nieciekawie począwszy od C3 liczne przepukliny, czyli wypuklenia jądra miażdżystego do kanału kręgowego. Co poważniejsze to ta na wysokości C6/C7 dwustronnie wypuklona i mniej rozległa na wysokości C3/C4 wypuklenie jednostronne.
Poza tym liczne osteofity, czyli narośla kostne na trzonach kręgów które pogarszają sprawę, dodatkowo towarzysząc przepuklinom w tym odcinku kręgosłupa i wraz z nimi uciskając na worek oponowy.

Spore zwężenie kanału kręgowego na C6/C7, na co wskazuje wymiar strzałkowy kanału.
Reszta to drobne przepukliny.

Ucisk głównie na poziomie C6/C7 indukuje wspomniane przez Pana dolegliwości bólowe, szumy w uszach itd.

Mózgowie bez poważniejszych zmian.
Obszar hiperintensywny spowodowany jest obecnością methemoglobiny i wskazuje na drobne zmiany naczyniopochodne, które licznie i często występują zwłaszcza w tym wieku.

Zanik korowy w płacie czołowym jest efektem starzenia się, normalny również patrząc zresztą na wiek.

Poważna jest przepuklina na wysokości C6/C7.

Jakie stosuje Pan leki przeciwbólowe?

Był Pan u neurochirurga?
Przebył Pan jakieś urazy odcinka szyjnego kręgosłupa?

Pozdrawiam i życzę zdrowia,
Michał.