MSSA w uszach + perlak i ziarnina

napisał/a: basia.ch 2008-02-27 17:07
Szanowny panie dr Peter, problem mojego syna polega na tym, że w trakcie diagnozowania zapalenia ucha środkowego, leczonego przez 14 dni augmentinem, stwierdzono uszkodzenie błony bębenkowej. Po 7 dobie leczenia w czasie kontrolnego badania zlecono TK piramid kości skroniowych. W 14 dobie stan zapalny zaostrzył się i nastąpił wysięk ropny z ucha. Zlecono wykonanie posiewu + antybiogram. W TK piramid opisano: lewostronnie 1. zmiany zapalne komórek wyrostka sutkowego/płyn 2. w jamie bębenkowej ziarnina zapalna, kosteczki słuchowe otoczone ziarniną, 3. obszar tkankowy pomiędzy rękojeścią młoteczka i odnogą kowadełka odpowiada ziarninie zapalnej lub perlakowi, 4. zmiany zapalne w obrębie jamy sutkowej, 5.ślimak b.z., piramidy kości skroniowej bez cech lizy struktur kostnych, przewód słuchowy wewnętrzny b.z. Prawostronnie - wszystko prawidłowo. Z posiewu wyhodowano staphylococcus aureus - szczep metycylinowrażliwy (MSSA). W antybiogramie oznaczono wrażliwość na gentamicin, ciprofloxacin, cotrimoxazole, chloramphenicol. Czekamy na jutrzejszą wizytę u specjalisty. Co Pan o tym sądzi? Syn jest po przebytym WZWB i WZWC i 7-letnim leczeniu interferonem i skojarzonym interferonem z rybawiryną. Aktualnie od 2001 r. DNA HBV i RNA HCV - ujemne.
napisał/a: nastolatka91 2008-03-03 09:29
NO powiedz jak było u tego lekarza.Dowiedziałaś się czegoś więcej?!Osobiście też choruję na perlaka (perlakowe zapalenie ucha środkowego),polipy i miałam pękniętą błonę bębenkową :).Niedawno miałam operację właśnie na perlaka.Jeśli mogę w czymś pomóc to pisz!A ile twój syn ma obecnie lat?!Ile już go na uszy leczysz?!Odp
napisał/a: Peter 2008-03-03 10:34
Basia ch. - widziałbym leczenie antybiotykiem ciprofloksacyna. Mając na względzie stan zapalny, widziałbym konieczność zastosowania leków Traumeel S (amp.) i Euphorbium compositum (amp.). Najlepiej w iniekcji co 2 dni na zmianę przez 4 - 5 tygodni.
napisał/a: basia.ch 2008-03-03 20:59
Wizyta przyniosła trochę optymizmu. Lekarz odessał ropę z ucha i stwierdził, że nie widzi perlaka. Na tym etapie, z uwagi na przeszłość wątrobową syna, zlecił przez 5 dni, co 4 godziny zakraplanie po 2 krople do ucha leku o nazwie proxacin z grupy ciprofloxacyn (lek oczny). Pojutrze syn ma kolejną wizytę. Przez ten czas wyciek z ucha trochę się zmniejszył, ale nie zniknął. W dzień się prawie nie pojawia, jedynie jeszcze w nocy. Jeżeli do środy stan nie będzie zadawalający lekarz ma wprowadzić antybiotyk doustny. Przy okazji wizyty zapytam o homeopatię. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.