NADCIŚNIENIE A SPORT

napisał/a: gumisiek68 2010-09-14 11:11
Witam serdecznie wszystkich, chciałbym zasięgnąć porady.Od dzieciństwa grałem w piłke nożną, jednak kontuzja wyeliminowała mnie na 2 lata z tego sportu. W ciągu tych 2 lat troche dzwigałem ciężary i sam stałem się ociężały. W między czasie miałem różne perypetie życiowe. W pewnym momencie zaczołem mieć problemy psychiczne : jakieś leki itp. Wkrótce doszedłem do wniosku, że najprawdopodobnie złapała mnie nerwica. Postanowiłem z tym walczyć, zrzuciłem zbędne kg itp, tylko pozostał jeden problem, a mianowicie nadciśnienie. Zazwyczaj mierzyłem nadciśnienie 3 razy pod rząd i dawało takie wyniki 160-82, 155/80, 150/80. Postanowiłem odwiedzić kardiologa który stwierdził, że serce ok, echo ok, ekg ok, przerost w granicach normy lewej komory (od wysiłku). Przepisał mi lek o nazwie concor cor (słaby lek który ma poprawić również moją psychike). Zazywam ten lek od 1,5 tyg w ilości 1 tab dziennie(1,25) poprawa widoczna - ciśnienie waha się między 125-135/82-79. Chce wrócić do piłki, ponieważ sport to może być to co mi jest potrzebne do walki z nerwicą, zawsze jak pobiegam, popływam to się 100 razy lepiej czuje. tylko pytanie do was CZY MOGE Z TYM CIŚNIENIEM SPOKOJNIE GRAĆ W PIŁKE NOŻNĄ? chce poznać opinie ludzi, którzy w tym siedzą, lub mogą się na tym znać.
Pozdrawiam!!
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-14 11:27
Zasadniczo ruch jest wskazany nawet przy nadciśnieniu ale wiesz sport sportowi nie równu co innego jazda na rowerze a co innego gra w piłkę, a i sama piłka może być różna, bo co innego niedzielne kopanie na boisku typu Orlik a co innego gra na pewłnowymiarowym boisku.
napisał/a: gumisiek68 2010-09-14 12:33
narazie nie chce właśnie przesadzać. dopiero wracam i potrzebuje troche czasu. przez 4 tyg trenowałem typową tlenówke, aktualnie chce grać w lidze amatorskiej gdzie mecze odbywają się 2 razy w tygodniu, do tego chodze na basen i jezdze(rekreacyjnie) na rowerze.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-14 13:07
Rower i basen jak najbardziej ok. z halówką byłbym ostrożny.
napisał/a: alchemik1 2010-10-10 10:57
gumisiek68 napisal(a):Witam serdecznie wszystkich, chciałbym zasięgnąć porady.Od dzieciństwa grałem w piłke nożną, jednak kontuzja wyeliminowała mnie na 2 lata z tego sportu. W ciągu tych 2 lat troche dzwigałem ciężary i sam stałem się ociężały. W między czasie miałem różne perypetie życiowe. W pewnym momencie zaczołem mieć problemy psychiczne : jakieś leki itp. Wkrótce doszedłem do wniosku, że najprawdopodobnie złapała mnie nerwica. Postanowiłem z tym walczyć, zrzuciłem zbędne kg itp, tylko pozostał jeden problem, a mianowicie nadciśnienie. Zazwyczaj mierzyłem nadciśnienie 3 razy pod rząd i dawało takie wyniki 160-82, 155/80, 150/80. Postanowiłem odwiedzić kardiologa który stwierdził, że serce ok, echo ok, ekg ok, przerost w granicach normy lewej komory (od wysiłku). Przepisał mi lek o nazwie concor cor (słaby lek który ma poprawić również moją psychike). Zazywam ten lek od 1,5 tyg w ilości 1 tab dziennie(1,25) poprawa widoczna - ciśnienie waha się między 125-135/82-79. Chce wrócić do piłki, ponieważ sport to może być to co mi jest potrzebne do walki z nerwicą, zawsze jak pobiegam, popływam to się 100 razy lepiej czuje. tylko pytanie do was CZY MOGE Z TYM CIŚNIENIEM SPOKOJNIE GRAĆ W PIŁKE NOŻNĄ? chce poznać opinie ludzi, którzy w tym siedzą, lub mogą się na tym znać.
Pozdrawiam!!


Sport jak najbardziej tak, rezygnacja z niego była by dużym błędem, z tym, że na początku proponuję nie przesadzać z ofiarnością w grze, raczej zapewniać sobie odpowiednią ilość przerwy. 160/82 to jeszcze nie jest dramat. Tylko skurczowe podwyższone i najprawdopodobniej z przyczyny tego lekkiego przerostu lewokomorowego. Ważne jest by nie przerywać terapii, którą zalecił lekarz, bo odstawienie leku może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia. Poza tym proponuję unikać zbyt dużych ilości soli kuchennej (np. prawdziwymi bombami są zupki chińskie). Wspomóc leczenie można pijąc herbatę typu Urosan, lub jak ktoś bardzo lubi to zieloną. Raz, że flawonoidy zawarte w tego typu mieszankach ziołowych powodują uszczelnienie, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, to swoim moczopędnym działaniem obniżają ciśnienie tętnicze. Ogólnie przy zdrowym trybie życia można przy lekkim nadciśnieniu stosunkowo niedługo oczekiwać stałej recesji, ale odstawienie leków pod kontrolą lekarza.