nawracający gronkowiec u niemowlaka

napisał/a: ana_21 2008-04-10 12:50
Witam Pana, moja 3-miesięczna córka już drugi raz przechodzi infekcję z powodu gronkowca. Pierwszy raz przeszla ją tydzień po urodzeniu - została zakażona w szpitalu na oddziale połozniczym gronkowcem złocistym. leczenie odbywalo się antybiotykiem w szpitalu na oddziale dziecięcym przez 7 dni (gronkowiec umiejscowił się w nosie i na skórze - w zgięciu szyi i z tyłu główki). po wyjściu ze szpitala corka miaa uporczywy katar, ktory nasilał się nocą, ale nie przeszkadzał w jedzeniu. Stosowalam inhalacje z soli fizjologocznej, nawilżacz w pokoju, zakrapialam nosek roztworem wody morskiej i odciągałam katar aspiratorem. Nie przynosiło to żadnych skutków - zgłaszałam się do różnych lekarzy - do 2 pediatrów, do neonatologa w poradni patologii noworodka i do laryngologa - wszyscy odsyłali mnie z kwitkiem i mówili, że taka "jej" uroda z tym zapchanym noskiem. Teraz, w wieku 3 miesięcy znow pojawił się gronkowiec - tym razem ropny - w nosie. objawiło się to mocnym nasileniem kataru i pojawieniem się suchego kaszlu - wydzielina z nosa pojawiła się na gardle i migdałkach. Jak pozbyć się gronkowca z organizmu corki??
Dodam, że zaraz po wykryciu gronkowca robiliśmy z mężem wymazy z gardła i z nosa ( a ja dodatkowo z pochwy) i wszystkie były negatywne, więc nie zaraziła się od nas.
Mam już wyniki i antybiogram:

b.liczne gronkowce złociste MSSA (prawdopodobieństwo kolonizacji bez potrzeby stosowania antybiotyku)
wrażliwy na:
- oksacylinę
- amoksycylinę + kwas klaw.
- cefazolinę
- gentamycynę
- erytromycynę
- linkomycynę
- klindamycynę
- kotrimoksazol
- mupirocin

Gronkowiec nie jest oporny na żaden lek

Lekarz zlecil leczenie miejscowe baktrobanem - zawiesiną do nosa przez 7 dni.
Czy jesli uda nam się wyciszyć gronkowca to czy u tak małego dziecka można stosować autoszczepionkę?? Co jeszcze mogę zrobić?