Informujemy, że w dniu 17.07.2024 r. forum rozmowy.polki.pl zostanie zamknięte. Jeśli chcesz zachować treści swoich postów lub ciekawych wątków prosimy o samodzielne skopiowanie ich przed tą datą. Po zamknięciu forum rozmowy.polki.pl, wszystkie treści na nim opublikowane zostaną trwale usunięte i nie będą archiwizowane.
Dziękujemy!
Redakcja polki.pl

Dodatkowo informujemy, że w dniu 17.07.2024 r. wejdą w życie zmiany w Regulaminie oraz w Serwisie polki.pl

Zmiany wynikają z potrzeby dostosowania Regulaminu oraz Serwisu do aktualnie świadczonych usług, jak również do obowiązujących przepisów prawa.

Najważniejsze zmiany obejmują między innymi:

  • zakończenie świadczenia usługi Konta użytkownika,
  • zakończenie świadczenia usługi Forum: Rozmowy,
  • zakończenie świadczenia usługi Polki Rekomendują,
  • zmiany porządkowe i redakcyjne.

Z nową treścią Regulaminu możesz zapoznać się tutaj.

Informujemy, że jeśli z jakichś powodów nie akceptujesz treści nowego Regulaminu, masz możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy o świadczenie usługi prowadzenia Konta użytkownika. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem: redakcja@polki.pl

Po zakończeniu świadczenia usług dane osobowe mogą być nadal przetwarzane, jednak wyłącznie, jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji tego typu celów, nie dłużej niż 6 lat po zakończeniu świadczenia usług (okres przedawnienia roszczeń).

nieustępujące nudności

napisał/a: nerkowicz 2012-04-19 15:52
Witam
mam problem który znacząco utrudnia mi życie, a doklądnie chodzi tu o ciągłe nudności trwające już szósty dzień...
nie wystpują wymioty ale cały czas mam w buzi takie uczuce jakbym miał zaraz wymiotować. przez pierwsze dwa dni towarzyszyło temu również niewielkie rozwolnienie. nie mam gorączki ani nic mnie nie boli.
na początku myślałem, że to zwykłe zatrucie ponieważ wszystko zaczęło sie dzień po... wypiciu kilku piw ;/
jednak odruchy wymotne trwają już zbyt długo co praktycznie uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie.

Proszę o poważne podejście do tematu i udzielenie mi jakichś podpowiedzi co to może ybć i jak to zwalczyć.

Pozdrawiam
Nerkowicz
napisał/a: ~Anonymous 2012-05-03 19:47
A jak długo trwają już te nudności???czy biegunka była jednorazowo czy pojawia sie ciągle w chwili nudnosci??Czy były wykonywane jakies badania??Czy wystepują też jakies inne objawy??
napisał/a: nerkowicz 2012-05-23 20:34
po nieco ponad tygodniu poszedłem do lekarza dostałem Helicid i Zirid. po kilku dniach zrobiło się już w miarę ok, o ile jjem same lekkostrawne potrawy da się normalnie funkcjonować, momentami wystęują tylkko bardzo delikatne nudności jednak nie utrudniają już one życia tak jak wcześniej. biegunka była jednorazowa. Innych obajwów nie zauważyłem.
Jutro ide do szpitala na badania więc zobaczymy co mi wyjdzie. Badania tak późno z racji matur które dopiero skończyłem;) Jeśli nie zapomnę to napiszę co mi wyjdzie po badaniach;)
napisał/a: ~Anonymous 2012-05-23 22:18
Do szpitala na jakie badania??gastroskopia?usg jamy brzusznej?morfologia?
Z tego co opisujesz moge przypuszczac ,że powodem nudności może byc poprostu niestrawność ,a dlatego ,że leki które dostałes i pozytywna odpowiedz na nie mogłyby wskazywac na nią, poniewaz napisałes już ,że zadnych innych dolegliwosci nie odczuwasz,
ale tak dla jasnosci podpytam jeszcze
-czy nudnosci zazwyczaj są najmocniejsze w godzinnach porannych?
-czy odczuwasz w buzi uczucie kwasowosci,goryczy?
-czy odczuwasz bóle brzucha?
-czy masz problemy z zgagą(pieczenie w klatce piersiowej)
Powodem objawów może byc niestrawnosc, natomiast przyczyną pojawienia sie niestrawnosci może byc zarówno spożycie obfitego posiłku po refluks żołądkowo-przełykowy.
napisał/a: nerkowicz 2012-06-13 17:53
Nudności nie są zależne od pory dnia, występują głównie po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. nie zauważyłem kwasowości czy uczucia goryczy w ustach, nie odczuwam także zgagi,jakichś uciążliwych bólów brzucha także nie mam, od początku moich dolegliwości na palcach jednej ręki mógłby wyliczyć niewielkie boleści górnej części brzucha jednak nie były to bóle utrudniające normalne życie. Byłem na tych badaniach w szpitalu. Miałem robioną morfologię, badanie moczu, kału, zdjęcie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz gastroskopię.
Mam podwyższoną AMYLAZE (mam 88 a norma jest do 80), Pęcherzyk żółciowy zawiera liczne drobne złogi. Mam także przełyk z drobną nadżerką (4 mm) oraz cechy przepuklinu rozworu przełykowego przepony. Reszta jest w porządku. zostałem wypisany ze szpitala i powiedziano mi tylko że powinienem się w przyszłości umówić na operację wycięcia owreczka żółciowego.
Nudności mam nadal... nie wiem już co robić, możliwe, że te nudności są od woreczka a nie od np tej nadżerki?

Dzięuję za zainteresowanie moim problemem ;)
napisał/a: ~Anonymous 2012-06-13 19:43
Czy ogólnie zostały Ci przepisane jakieś leki? tutaj jesli chodzi o nadżerke,która została stwierdzona u Ciebie a także cechy przepukliny ,która została potwierdzona w gastro sposobem leczenia jest podawanie leków z grupy Inhibitory pompy protonowej (IPP),czasami w przypadku przepukliny rozważana jest operacja
Następnie podaj wyniki :wątroby,trzustki
Piszesz też ,ze pęcherzyk żółciowy zawiera liczne drobne złogi( czyli zawiera kamienie tutaj małe kamienie nie powinny dawac żadnych dolegliwosci bo same są wydalane, natomiast duże tak) ,tutaj mogą one byc tez przyczyną nudności ,które ciągle odczuwasz.
Tutaj rozwaza się operacje albo można popróbować zmianę diety swojej, tym bardziej tak jak piszesz ,ze dolegliwości wystepują najczesciej podczas spozywania pokarmów ciężkostawnych:
"Dieta w stanach przewlekłych

- W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w towarzyszącej stanom zapalnym kamicy żółciowej, w chorobie nowotworowej pęcherzyka i przewodów żółciowych stosuje się dietę łatwo strawną, z ograniczeniem tłuszczu, błonnika pokarmowego, cholesterolu i kwasu szczawiowego - mówi Helena Ciborowska i dodaje, że ilość kalorii w diecie nie ulega obniżeniu.
- Wartość energetyczna diety wynosi około 2000 kcal - wskazuje dietetyczka. - Posiłki powinny mieć temperaturę umiarkowaną, należy je spożywać pięć razy w ciągu dnia, w niewielkich objętościach.
* Białko podaje się ok. 1 g na 1 kg masy ciała, czyli przeciętnie 70 - 80 g na dobę. Dostarcza ono 13 - 16 proc. energii dobowego zapotrzebowania.

* Tłuszcze, ze względu na gorsze trawienie i wchłanianie, ogranicza się do 40 g na dobę. Składnik ten pokrywa dobowe zapotrzebowanie energetyczne tylko w 16 proc. Prawie połowę tłuszczu dostarczają produkty białkowe: mięsa, wędliny, ryby, drób, sery, mleko.
Resztę tłuszczu w postaci oliwy z oliwek, olejów (rzepakowego bezerukowego, słonecznikowego, sojowego, z pestek winogron), ponadto masła, margaryn miękkich, powinno się spożywać ok. 20 - 25 g na dobę. Boczek, słoninę, smalec, łój, kwaśną śmietanę, zabielacze do kawy (śmietankę w proszku) całkowicie eliminujemy z diety.

* Węglowodany uzupełniają zapotrzebowanie energetyczne. Lepiej tolerowane są węglowodany złożone - skrobiowe, pochodzące z produktów zbożowych. Węglowodany występujące w cukrze, miodach, słodyczach sprzyjają tworzeniu się kamieni żółciowych i jemy je w ograniczonych ilościach.

* Z diety wykluczamy produkty z dużą ilością błonnika, np. pieczywo razowe, grube kasze, owoce i warzywa w postaci surówek. Wyjątek stanowi kamica żółciowa bezobjawowa - wówczas dieta z większą ilością błonnika zwiększa perystaltykę jelit, wobec czego tworzy się mniej soli żółciowych wchodzących w skład kamieni.
* Ważną rolę odgrywają witaminy, zwłaszcza C i A. Podajemy choremu soki i przeciery z owoców jagodowych, cytrusowych, pomidory bez skórki, marchew, dynię.

* Przeciwwskazane są produkty bogate w cholesterol (powodują silne skurcze pęcherzyka, nasilając dolegliwości): żółtka jaj, podroby, sery żółte, śmietana, tłuste mleko, tłuste jogurty, tłuste sery twarogowe, tłuste mięso, skóra z drobiu.

* Należy ograniczyć produkty zawierające duże ilości kwasu szczawiowego: szpinak, szczaw, rabarbar.

* Generalnie, z diety chorego wykluczamy produkty i potrawy: ciężko strawne (smażone, pieczone, tłuste); długo zalegające w żołądku (m. in. pierogi, grube makarony, zacierka); wzdymające (suche nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne), warzywa cebulowe, gruszki, czereśnie, ogórki, pieczywo żytnie, potrawy ostro przyprawione.


Gotujemy w wodzie lub na parze

albo w naczyniach bez wody, dusząc bez obsmażania na tłuszczu. - Można też piec w folii, w pergaminie, na rożnie, ruszcie lub w kombiwarze - radzi Helena Ciborowska. - Tłuszcz w zalecanych ilościach dodaje się do gotowanych potraw w postaci surowej.
Zupy i sosy przygotowujemy tylko na wywarach warzywnych, podprawiamy zawiesiną z mąki i mleka.
Do potraw, które nie mogą obejść się bez jajek, dodajemy tylko białko. Warzywa i owoce podaje się w postaci soków oraz gotowane i rozdrobnione.
Pieczywo razowe zastępujemy pszennym, jasnym. I zawsze należy pamiętać, że dieta powinna pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz zapewnić utrzymanie należytej masy ciała.


Przykładowy jadłospis

I śniadanie: zupa mleczna z kaszą manną, pieczywo pszenne, jajecznica (tylko białka jaj), marmolada, owoce, herbata;
II śniadanie: kanapka z chudą wędliną na liściu sałaty, napój pomidorowy;
Obiad: zupa jarzynowa z lanym ciastem na białkach, bitki cielęce, ziemniaki puree, buraczki, sok owocowy;
Podwieczorek: kisiel mleczny;
Kolacja: makaron nitki z przecierem truskawkowym, herbata z mlekiem."


Dziennik Polski (26.1.2006)